Genel Gündem Tüm Manşetler

GENEL MÜDÜR İLE VİSKİ İÇTİK

Erdemir’in ilçe tüccar ve esnafına ön yargılı davrandığını belirten Kdz.Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker, Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinin Ereğli ziyaretlerini değerlendirdi.   Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Hızırreis Deniz’in devlet tarafından..

GENEL MÜDÜR İLE VİSKİ İÇTİK

halki-kasaba-politikalari-ile-kandirdilar

Erdemir’in ilçe tüccar ve esnafına ön yargılı davrandığını belirten Kdz.Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker, Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinin Ereğli ziyaretlerini değerlendirdi.

 

Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Hızırreis Deniz’in devlet tarafından yaptırılacak olan 24 metrelik bir yolcu gemisinin Ereğli’deki tersanelerde yaptırılacağı müjdesini verdiğini belirten Tetiker, Erdemir’in feribotları dışarıya yaptırmasını eleştirdi.

 

Ereğli için verilen sözlerin sonuna kadar takipçisi olacaklarını vurgulayan Tetiker, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın “Erdemir Genel Müdürü ile her akşam beraberiz” sözlerine, “Aslan gibi, yalaka, riyakar olmayan insanlara ihtiyacı var. ‘Akşam genel müdür ile viski içtik’ bunlar ne ayıp şeyler ya, köy kasaba politikası, halkı böyle kandırıyorlar. Yazıklar olsun böyle başkana da temsilciye de” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Prof.Dr.Ercan Candan’ın daveti üzerine Kdz.Ereğli’ye gelen, tersanelerde yaptığı incelemenin ardından Liman Başkanlığı, Deniz Ticaret Odası, Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Hızırreis Deniz ile Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürü Cemalettin Şevli’nin ziyaretleri Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yaşar Tetiker değerlendirdi. Her ay ilçede görev yapan yaygın ve yerel gazetelerin temsilcileri ile bir araya geldiğini ve durum değerlendirmesinde bulunduklarını belirten Tetiker, Erdemir’in Ereğli’ye ön yargılı davrandığını vurguladı, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın söylemlerine çok sert tepki gösterdi. Tetiker konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 

“SAĞLIKLI BİR TOPLANTI OLDU”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Hızırreis Deniz ile Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürü Cemalettin Şevli’nin odamız ziyaretleri genel olarak sağlıklı bir toplantı oldu. Daha önce Bakanımız Binali Yıldırım’ın belediye başkan adayı olmadan önce uzun uzun görüşmüştük. Kendisi bakanlıktan ayrıldıktan sonra ara vermek zorunda kaldık. Mesafeyi kapatalım düşüncesi ile Müsteşar Yardımcımız ziyarette bulundular yaklaşık 1 saat yapılan toplantının sonucunda çok güzel neticeler çıkacağına inanıyoruz. Bu asla ve asla bir seçim öncesi bize verilen hediye diyelim veya memnuniyet belirten bir haber değildir. Bunun içeriği gerçekten Kdz.Ereğli’nin yok olma noktasına gelen tersaneler faaliyetlerimizin tekrar canlanması ve tersanelerin canlanması için neler yapabiliriz bunun toplantısı idi.

 

“SEÇİMLERİ FIRSATA ÇEVİREBİLİRİZ”

Seçimler var ardından Cumhurbaşkanlığı ardından da genel seçimler var seçimler devam ettiği sürece hep birlikte bunu bir fırsat bilmeliyiz. Seçim ortamına girmişiz biz bundan nasıl istifade ederiz. Allah kimseyi varlıktan yokluğa düşürmesin biz var olan ekonomik değerimizi katma değerimizi emeğimizi kaybetmişiz. Biz diyoruz ki derlenip toparlanalım birlikte kenetlenerek kaybettiklerimizi kazanmaya çalışalım en birinci hedefimiz bu olmalı. Seçim propagandalarına bakıyorsunuz ekonomiye değinen çok az bu böyle olmaması lazım. Belediye seçimleri olabilir ama kendi projelerini anlatırken halkın taleplerini dile getirme pozisyonu olmalıdır. Bizi ilgilendiren de budur.

 

“DEVLETE FERİBOT YAPILACAK”

Toplantının içeriğinde müsteşar yardımcımız tersaneleri gezerek gelmişler biz de slayt gösterisi ile destek olduk. Birinci derecede bir liman başlangıçta talim tahliye ile olabilir bizim liman ihtiyaçlarımızdan bir tanesi. Hem tersaneler noktasında OSB noktasında ulaşılmış hedefler fena bir hedefler değildir. Tersanelerde hep birlikte işin üzerine çarpıcı şekilde gitmeliyiz. Tersanelerde verdikleri sözler tutarlarsa ki Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Hızırreis Deniz çok olumlu şeyler söyledi, devlet tarafından yaptırılacak olan 24 metrelik bir yolcu geminin mevcut tersanelerde yapılacağı müjdesini verdi. Bu çok dikkat çekici ve önemli. Bu sözlerin yerine gelmesi gerekir. Ereğli’de verilen sözlerin takipçisiyiz. Tekrar referans haline gelecek bu feribotun yapılmasıyla çalışmalar güzel olursa daha da gelir. Tüm tersanelerimizin canlanması durumuna gelir.

 

“ERDEMİR FERİBOTLARINI DIŞARIYA YAPTIRIYOR”

Erdemir’in 2010 yılında vermiş olduğu bir sipariş var, bu kaptan taşıma feribotu. Gemiler geldiği zaman gemilerin kıyı ile arasında gidip gelen kaptan taşıma feribotu. Bizim tersanecilerimizin Norveç de çok büyük bir referansları var. Bu referansa rağmen Erdemir ne yazık ki yetersizlik adı altında Ereğli’de tersanelere bu feribotu vermiyor, dışarıda yaptırıyor. Tersaneciler bu raporları Müsteşar Yardımcılarına sundular. Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Hızırreis Deniz’e konu bizzat aktarıldı, Erdemir’in yaptıracağı gemilere talip olduklarını tersanecilerimiz belirtti.

 

“İDARE MECLİS BAŞKANI BASIN ÖNÜNDE

KONUŞMAYALIM DEDİ”

Anlaşılıyor ki her konuda olduğu gibi Erdemir bizim tersanelerimize de ön yargı ile yaklaşıyor bu ön yargıyı birlikte yıkmalıyız. Tüccara, sanayiciye, tersanecilere ön yargılı davranılıyor sen neyin peşindesin önce buna cevap verin. 2-3 Hafta önce İdare Meclisi Başkanı ile görüştüğümüzde, ‘basın yolu ile görüşmeyelim’ dedi. Basın da bizim kardeşimiz nasıl konuşmayalım buyurun basın toplantısı. Susan insana kim kendiliğinden bir dilim ekmek getirir verir. Biz şimdiye kadar Erdemir’in herşeyine sahip çıktık ama Erdemir bize ön yargılı davranmaktadır. Bir kere Ereğli’de bulunan yeni atanmış Genel Müdürün telefonlarını açması lazım, araması lazım. Biz ziyaret istemiyoruz.

 

“HAYATIM BOYUNCA BÖYLE BİR POZİSYON GÖRMEDİM”

Bizim dertlerimizi dinlemesi gerekir, biz bu dertleri dağlara taşlara değil kendisine anlatacağız. Bu böyle kalmaz zararlı çıkan kendileri olur, kaybedecek hiçbir şeyimiz olmaz kim daha ne isteyecek bir canımız kalmış onu da istiyorlarsa buyursun gelsinler yüz yüze gezelim. Arkadaş ben senin canını istiyorum desin samimi olsun. bizim onurumuzla gururumuzla oynamasınlar. Ben hayatım boyunca böyle bir pozisyon ne gördüm ne duydum.

 

“GÜMRÜK ORANI DÜŞÜRÜLMELİ”

Tüccar ile ilgili meselelerimizde bütün savaşımız bundan sonra madem tekel değilsin kendine güveniyorsun madem satış stratejilerinin doğru mücadelemiz o zaman yüzde 9 olan gümrük vergilerinin indirilmesini istiyoruz. Maksimim bu rakamın yüzde 5 olması lazım. Sac da yüzde 2-5 arasında gümrük oranı düşürülürse bizim önümüz açılır, bizim kaderimizin belirlenmesi de buna bağlı. Çünkü biz artık Erdemir ile çalışamayacağımızı anladık. Bize ön yargılı davranan bir kurum bize para kazandırmaz. Tüccarımız ve sanayicimizin inanmış olduğu hadise de budur. İdare Meclisi Başkanı Ali Pandır ile görüştük Ereğli’ye geldiğinde sözü var sorunları çözmek için karşılıklı komisyon kurup karşılıklı çalışmaları devam ettirelim dediler. Bunların süratle hayata geçirilmesi lazım. Ereğli’deki bu çöküşe bizim tahammülümüz yok.

 

“ERDEMİR TAHRİK EDİYOR”

Bizim burada Çınar Boru, Tat Metal, Özdemir Boru bizim Kdz.Ereğli’de 3 baba firmamız vardır bunlar aşağı yukarı senede 1 milyon tona yaklaşık mal alırlar. Erdemir bizi küçümsemesi kendi keyfiyetinden küçümsüyor bizleri tahrik ediyor. Yücel Boru, Assan, Borusan’a vermiş olduğu imkanları Ereğli’ye vermiş olsaydı biz 3 milyon tonuna taliptik Erdemir’in. Senetlerini ödeyememiştir ödeyemediği mallara karşılık o malları geri almıştır.

 

“YAZIKLAR OLSUN BÖYLE BAŞKANA”

Siyasetimiz parçalı, kurumların başındaki adamlara bak. ‘Ben genel müdür ile oturdum’ sabaha kadar otur, ‘Erdemir ile ne konuştun?’ bu kadar sorun varken neyi çözdün? Kim söylediyse o sözü kimin söylediğini de biliyorsunuz. ‘Ben her akşam Erdemir Genel Müdürü ile beraberim’ her akşam beraber olacağına senede 1 kez ol sanayici ve tüccarın sorununu çöz, gel bana ben seni anlından öpeyim, böyle birşey yok. Yazıklar olsun böyle başkana da temsilciye de.

 

“GENEL MÜDÜR İLE VİSKİ İÇTİK”

Kdz.Ereğli’nin aslan gibi insanlara ihtiyacı var, yakala olmayan, riyakar olmayan insanlara ihtiyacı var. ‘Akşam genel müdür ile viski içtik’ bunlar ne ayıp şeyler ya, köy kasaba politikası işte, halkları böyle kandırıyorlar, istersen Başbakan ile otur Allah muhabbetini arttırsın ama Ereğli’nin ekmek sorununu çöz. Ben siyasi düşünceni siyasi kabiliyetinin peşinde değilim ben ekmeğimize saygılı ol. Çünkü en fazla vergiyi benim üyemden sanayicimden alıyor.

 

ERDEMİR’İN ÜCRETLERİ ASTRONOMİK

Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Her seferinde söyledim dile getirdim Erdemir’in liman ücretleri astronomik rakamlardır. Müsteşar Yardımcısının Erdemir ziyaretinin ardından TSO’da yaptığımız toplantıda bu düşüncemizi doğruladı. Müsteşar Yardımcısı fiyatları gördükten sonra Türkiye de hatta dünyada böyle bir ücretin olmadığını söyledi”

 

BASINA PİDE İKRAMI

Toplantının son bölümünde ise gazetelerin temsilcileri Tetiker’e çeşitli sorular yöneltti. Pide ayran ikramının yapıldığı toplantının son bölümünde bazı gazeteciler Tetiker’in üstü kapalı Posbıyık ile ilgili söylemlerine tepki gösterdi, Türk Metal Sendikası ile Ak Parti Zonguldak Milletvekili Ercan Candan’ın politikalarını eleştirdi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL