Genel Gündem Tüm Manşetler

ALİ PANDIR AÇIKLADI

Türkiye’nin en büyük ve tek entegre yassı çelik üreticisi ERDEMİR Grubu,         2014 yılı ilk 9 aylık finansal sonuçlarını açıkladı   ERDEMİR Grubu, cari açıkla mücadelede yerli üretim gücünü finansal..

ALİ PANDIR AÇIKLADI

Ali Pandır

Türkiye’nin en büyük ve tek entegre yassı çelik üreticisi ERDEMİR Grubu,        

2014 yılı ilk 9 aylık finansal sonuçlarını açıkladı

 

ERDEMİR Grubu, cari açıkla mücadelede yerli üretim gücünü finansal sonuçlarıyla pekiştiriyor

 

Ülke ekonomisine katma değer sağlayacak ürünlerin üretilmesi ve belirlenen ekonomik hedeflere ulaşılmasında üstlendiği misyonu her geçen gün güçlendirerek sürdürmeye devam eden ERDEMİR Grubu, 2014 yılının ilk dokuz ayına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Türkiye’nin en büyük ve tek entegre yassı çelik üreticisi ERDEMİR Grubu yılın ilk 9 ayında toplam 6,1 milyon ton nihai mamul satış miktarı gerçekleştirirken, yassı çelik satış miktarını geçen yılın aynı dönemine göre %12 artırarak, 5,2 milyon tona yükseltti. Yılın ilk 9 ayında ERDEMİR Grubu’nun net karı, önceki yılın aynı dönemine göre %36 artırarak 1.214 milyon TL (562 milyon USD) oldu.

Ocak-Eylül dönemi finansal sonuçları ile ilgili değerlendirme yapan ERDEMİR Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, üretimde verimlilik artışına odaklandıklarına, kapasite kullanım oranı en yüksek firmalardan biri olarak, karlılığın konjonktüre bağlı olduğuna, ürün fiyatlarında iniş ve çıkışlar yaşanabileceğine ancak değişmeyen unsurların ölçek ve çeviklik olduğuna, tüm tesislerin kendi arasında paslaşarak, ellerindeki tüm imalat fleksibilitesini kullandıklarına dikkat çekti.

 

ERDEMİR Grubu, ülke ekonomisine ve yerli üretime destek olmaya devam ediyor

Toplam varlıkları bakımından Türkiye’nin en büyük sanayi şirketlerinden biri olan ERDEMİR Grubu’nun “Dünya klasında şirket olmak” yolunda faaliyetlerine devam ettiğini belirten Ali Pandır, Kanada’dan Singapur’a her geçen gün satış ağını da genişlettiklerini dile getirdi.

ERDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır: “Ülke sanayimize ve ekonomimize sağladığımız katma değerin sürdürülebilir olması için dünya ve Türkiye’deki sektörel gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verebilmek adına istenen ölçülerde teslimat yeteneklerimizi ve ürün gamımızı genişletiyoruz. Ülke ekonomimizin kalkınmasında aktif rol oynamakla birlikte yerli üretim sanayimizin güçlenmesini destekliyoruz” dedi.   

 

ERDEMİR, çelik sektörünün ilk Ar-Ge Merkezi’ni kurdu

ERDEMİR’de Ar-Ge ve inovasyon konusunda büyük bir hamle yaparak, çelik sektörünün ilk Ar-Ge merkezini kurduklarını belirten Ali Pandır, “Ar-Ge, benim için başkasının yaptığını yapmak değil, ileriye dönük araştırmalar yapmak demek. Türk çelik sektöründe Ar-Ge Merkezi yok. Sektörde ilk Ar-Ge Merkezi’ni kurmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Türk sanayisinin ana tedarikçilerinden olan ERDEMİR Grubu, Ar-Ge Merkezi’nde yüksek katma değerli yeni ürünleri uygun maliyetlerde üretecek ve hammadde maliyetlerini düşürecek” diyerek sözlerine ekledi. ERDEMİR Grubu’nun Ar-Ge alanında attığı adımlarla küresel düzeyde zorlu bir rekabetin hüküm sürdüğü çelik sektöründe fark yaratmayı hedeflediklerini belirten ERDEMİR Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, “Kapasite kullanım oranımızı değiştirmeden katma değeri daha yüksek ürünler yapmaya odaklanacağız” dedi.

 

ERDEMİR Grubu 2014 ilk 9 aylık Finansal Sonuçları:

 • 2014 yılının ilk 9 ayında sıvı çelik üretimi, 6,4 milyon ton olarak gerçekleşti.
 • 2014 yılının ilk 9 ayında nihai mamul üretimi 6,0 milyon ton olarak gerçekleşti.
 • Ocak-Eylül dönemi nihai mamul satış miktarı ise 6,1 milyon ton oldu. Satışların %86 yassı, %14 ise uzun ürün olarak gerçekleşti.
 • Toplam satış gelirleri 8,6 milyar TL (4,0 milyar USD) olarak gerçekleşirken, Grubun 2014 yılı ilk 9 ayında net dönem karı ise %36 büyümeyle 1.214 milyon TL (562 milyon USD) oldu.

 

Dünya’da ve Ülkemizde ERDEMİR Grubu :

 • ERDEMİR Grubu, Dünya Çelik Birliği’nin (worldsteel) 2013 yılı ham çelik üretim raporlarına göre; dünyanın en büyük 40., Avrupa Birliği Ülkeleri arasında ise 3. büyük çelik üreticisi.
 • Dünyanın saygın çelik araştırma şirketlerinden biri olan World Steel Dynamics (WSD)’in gerçekleştirdiği “Dünya’nın En İyi Çelik Üreticileri” listesine Türkiye’den girmeyi başaran tek üretici olan ERDEMİR Grubu, 36 çelik üreticisi arasında 10. sırada yer alıyor.
 • Türkiye’de ise her yıl Capital Dergisi tarafından düzenlenen “Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri” araştırmasında ERDEMİR Grubu her yıl çelik sektörünün en beğenilen şirketi seçiliyor.
 • Borsanın lokomotif hisselerinden biri olan ERDEMİR hisseleri, İMKB (BIST)’nin kuruluşundan bu yana (1986) işlem görmekte ve BIST 30 endeksinde yer almaktadır.
 • ERDEMİR Grubu dünyadaki halka açık çelik şirketlerinin en karlıları arasında yer alıyor.
 • ISO 500 sıralamasında ERDEMİR Grubu şirketlerinden Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. 8., İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. 9., sıradadır.
 • ERDEMİR Grubu’nun Ereğli ve İskenderun tesislerindeki limanları Karadeniz ve Doğu Akdeniz’in en büyük limanlarıdır.
 • Türkiye’de ilk 8 ayda tüketilen yassı çeliğin yaklaşık %50’sini ERDEMİR Grubu üretiyor.
 • ERDEMİR Grubu’nun aktif büyüklüğü 16 milyar TL (7 milyar USD).

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL