Genel Gündem Siyaset Tüm Manşetler

5’TEN SONRA 2 GELDİ..!

Zonguldak’ın Ereğli İlçe Kaymakamı İbrahim Çay, kendisini ziyaret eden CHP’li milletvekili adayına başarılar diledi. CHP Zonguldak 2. sıra Milletvekili Adayı Ünal Demirtaş, partisinin Ereğli İlçe Örgütü ile birlikte İlçe Kaymakamı..

5’TEN SONRA 2 GELDİ..!

5-yil-once-5-inci-siraydi-pjchx

Zonguldak’ın Ereğli İlçe Kaymakamı İbrahim Çay, kendisini ziyaret eden CHP’li milletvekili adayına başarılar diledi.

CHP Zonguldak 2. sıra Milletvekili Adayı Ünal Demirtaş, partisinin Ereğli İlçe Örgütü ile birlikte İlçe Kaymakamı İbrahim Çay’ı makamında ziyaret etti.
Çay, burada yaptığı konuşmada, seçimlerin demokrasinin bir gereği olduğunu belirterek şöyle konuştu:
“Arkadaşımıza başarılar diliyorum, her şey gönlüne göre olsun. Ulu önder Atatürk, bize güzel bir Cumhuriyet Rejimi’ni emanet ettirmiştir.  Cumhuriyet sayesinde de arkadaşlarımız, demokrasinin gereği olan seçimlere katılmaktadırlar. Ereğli’mizin ve ülkemizin birlik ve beraberliği açısından, kendilerine başarılar diliyorum.
Bu vesile ile büyük önder Atatürk ve silah arkadaşlarına, bizi güzel bir Cumhuriyet hediye etmelerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

DEMOKRASİNİN GELİŞMESİ İÇİN FIRSAT
Milletvekili Adayı Demirtaş ise Kaymakam Çay’ı, bir önceki genel seçimlerde 5. sıra aday olarak ziyaret ettiğini hatırlatarak şunları kaydetti:
“Kaymakamımızı seçimler nedeniyle ziyaret etmeye geldik. Kendisi, 5 yıldır Ereğli’ye güzel hizmetler veriyor, artık Ereğli’nin bir parçası haline geldi. Milletvekili adayı olarak, Türkiye’nin, Zonguldak’ın ve Ereğli’nin sorunlarını çözmeye, hizmet etmeye talibiz.
7 Haziran sandık sonuçlarına göre, milletimiz bize görev verirse sayın kaymakamımızla birlikte hep beraber Ereğli’mize hizmet etmeye devam edeceğiz. Ereğli, Alaplı ve Zonguldak’ın sorunlarını çözülmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.
Bu vesileyle, demokrasinin gelişmesi ve ilerlemesi için bu seçimler bir fırsat. Sayın kaymakamımızı, bu iyi niyetli duygularımızla ziyaret etmekten dolayı çok mutlu olduk. 2011’de de aynı şekilde ziyaret etmiştik kendisini, ben o zaman 5. sıra milletvekili adayıydım.”

once-konustular-sonra-v104c

CHP Zonguldak Milletvekili 2. Sıra Adayı Avukat Ünal Demirtaş, “CHP iktidara geldiğinde işadamımızın, esnafımızın, ticaret erbabımızın sorunlarını önceliğe alıp, üretime dayalı bir model oluşturacağız ve bu şekilde bölgemizi eski parlak günlerine geri döndüreceğiz” dedi.

Demirtaş, 7 Haziran Genel Seçimleri dolayısıyla sürdürdüğü seçim çalışmalarında, Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nı (TSO) ziyaret etti.

Demirtaş, burada yaptığı konuşmada, CHP’nin ülke genelinde gerçekleştirdiği ön seçim ve ön eğilim yoklamaları sonucunda Ereğli’nin 38 yıl sonra Zonguldak’taki milletvekili sıralamasında 2. Sıraya konulduğunu hatırlattı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 2. Sıra kontenjanını kendisine değil, Ereğli’ye verdiğini belirten Demirtaş, şunları söyledi:

SORUNLARI BİLİYORUZ

“Genel Başkanımız Ereğli’nin, Zonguldak’ın Alaplı’nın sorunlarını çok iyi biliyor. Dolayısıyla ekonomik anlamdaki krizi çok iyi biliyor. Ereğli-Alaplı bölgesi de bir bütündür.  Sorunları da ortaktır. Dolayısıyla aynı zamanda en fazla nüfusa ve seçmene de sahip olan bir bölge. Aynı zamanda Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nın (Erdemir) özelleştirilmesiyle başlayan derin bir kriz de yaşıyor. Buna ilaveten tersanelerimizin kapanması, sac dilme-kesme tesislerimizin kapanır hale gelmesi, yine sac tüccarlarımızın özelleştirme sonrasında ekonomik krize girmesi gibi konuların hepsini biliyoruz.

SORUNLARI ÇÖZMEYE TALİBİZ

CHP bu dönemde ekonomi ağırlıklı bir hedef ortaya koydu. Çünkü, 13 yıllık AK Parti iktidarı döneminde üretime değil, ranta dayalı bir ekonomi öngördü. İktidara geldiğimiz taktirde biz bu modeli değiştireceğiz, üretime dayalı bir model yapacağız. Ereğli ve Alaplı Bölgesi ağır sanayinin merkezi, göbeğidir. Dolayısıyla Zonguldak bölgemiz de yıllardır da ülke ekonomisini sırtında taşımıştır. Bu zamana kadar da Devlete verdiği vergileri, katma değeri  ve ihracatlarıyla ekonomiye çok katkı sunmuş bir bölgemizdir. Ereğli’miz de, çay kayığından çatımıza kadar her yerde kullanılan sac gibi büyük önem taşıyan bir ürün üretiliyor. Ama maalesef AK Parti iktidarı Zonguldak’a gereken önemi vermedi. 2002’deki Zonguldak ile 2015’deki Zonguldak’a baktığımızda çok geriye gittiğimizi görüyoruz.  2002’de madencisiyle, demir-çeliğiyle, esnafıyla, tüccarıyla katma değer üreten bir Zonguldak vardı, bugün ise maalesef içi boşaltılmış bir Ereğli, Alaplı, Zonguldak var. Biz de bu sorunları bilenler olarak hareket ediyoruz. Bu sorunları çözmeye talebiz.”

İKTİDARDAKİ İK 100 GÜN…

CHP Zonguldak Milletvekili Adayı Ünal Demirtaş, Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı seçim beyannamesinden de bahsettiği konuşmasını, şöyle sürdürdü:

“Sayın Genel Başkanım, halka dayalı, millete dayalı, ekonomik sorunu çözmeye dayalı bir model ön gördü. Emeklimize, memurumuza, işçimize, işadamımıza yönelik çok güzel projelerimiz var. İktidara geldiğimizde, büyük çoğunluğunu ilk 100 günde gerçekleştireceğiz.

SEKTÖREL TEŞVİK UYGULAYACAĞIZ

Ereğli, Alaplı ve Zonguldak ölçeğinde ise özellikle sektörel teşvik dediğimiz kavramı uygulayacağız. Bugün işadamlarımızın milyon dolarlar yatırdığı tersanelerimiz boş duruyor. İşçilerimiz tersanelerde çalışamaz durumda. Çalışan sayısı 7 bin’den 50-60 kişiye düşmüş durumda. Buraların acil olarak kalkınmaya katkı sunması gerekir. İşte CHP bunun için sektörel teşvik uygulayacak. Sigorta primlerinden, vergilerden gerekli kolaylık ve indirimler yapılacak, ucuz, faizsiz krediler verilecek. Yeter ki, buradaki sanayicimiz üretime dayalı çarklarını işletmeye başlatsın. Yeniden üretime dayalı bir model oluşsun.

ERDEMİR’İN ÖZELLEŞTİRİLMESİ ÜZDÜ

Erdemir’in özelleştirmesiyle beraber sac tüccarımız, kamyoncu esnafımız ve çarşı esnafımız büyük sıkıntı içine girdi. İflaslar ardı arkasına geldi. 2002’de Avrupa Kenti olan şehrimizde bunların yaşanması hepimizi üzdü.

İKTİDARA HAZIRIZ

İktidara hazır olduğumuzu söyleyebiliyoruz. İnşallah iktidara geldiğimizde partimiz bünyesinde bir birinden değerli üç uzmanımız var. CHP iktidara geldiğinde işadamımızın, esnafımızın, ticaret erbabımızın sorunlarını önceliğe alıp, üretime dayalı bir model oluşturacağız ve bu şekilde bölgemizi eski parlak günlerine geri döndüreceğiz.

CHP kadrolarıyla ülkemizi, bölgemizi yönetmeye talibimiz. Sizlerden de destek görürsek çok mutlu oluruz. Bu kente hizmet etmek bizim boynumuzun borcu.”

TETİKER’DEN OLUMLU YAKLAŞIM

Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker, CHP’nin açıkladığı seçim bildirgesinin olumlu bulduklarını dile getirdiği konuşmasında, şunları kaydetti:

“CHP’nin seçim bildirgesinin açıklanmasından sonra gayet güzel bir yaklaşım var. Tabi şimdiye kadar CHP ekonomi ile ilgili pek fazla konuşmadı. Daha çok sosyal ağırlıklı meselere girdi. İlk defa ekonomi ağırlıklı konuşunca, memleketin de çıkmazı bu zaten.  Burada iyi bir taban oluştu. Söylenmesi gereken ne varsa söylendi, Buradan da yola çıkarak bundan sonra halkın takdiri halkı ikna etmek lazım. Halkın da beklentileri var. Bu halkın beklentilerine ekonomik yönden cevap verecek nitelikte ortam oluşturup, savunma yapılıp, konuşulursa ona göre her şeyin çok daha iyiye gideceğini biliyorum.

2008-2009’dan bu tarafa yakaladığımız 10 bin dolarlık fert başına düşen gelir miktarı orada dondu kaldı. Aşağı yukarı 7 yıldır en ufak bir kıpırdanma yok.  Büyüme olsun, fert bayına düşen gelir miktarı olsun bunları üst üste koyarsanız bütün bunların çarelerini gördüğümüz kadarıyla ilk defa CHP  böyle bir ekonomi programıyla dolu dolu çıktı. Hepimiz için hayırlısı olsun.”

DEMİRTAŞ’I BENİMSEDİ AMA!..

Konuşmasında, Demirtaş’ın genç olduğuna vurgu yapan ve halkın da çok şey bekleyeceğini savunan Tetiker, şöyle dedi:

“Gençsin, insanlar senden çok şey beklerler. Bunun için çok daha fazla mücadeleci olman lazım. Bizim zaten böyle milletvekillerine ihtiyacımız var. Ereğli’nin şimdiye kadar en büyük çektiği sıkıntı, kendi milletvekillerinin davayı satmasından kaynaklanır, başka bir şey yok. Davayı sattı, geçti bu tarafa,Biz uğraştık durduk. Ne tersanede, ne de liman konusunda çözülmeyen bir şey yoktu.

ERDEMİR TEŞEKKÜR AMİGOSU ARAR

Demir Çelik kendisine teşekkür amigosu arar. Boyuna iki de bir ona teşekkür edecekler. Biz teşekkür amigosu olmadık. İşini yap, sorunları ortadan kaldır biz bir şey istemiyoruz. Ortadan haksızlıkları kaldır, Bize ekstradan artı bilmem ne… Bunların hepsi spekülasyon. Tetiker 100 dolar ucuz mal aldı, istedi deniyor. Evet ben bunları yaptım. Çünkü o sıralarda çok büyük iflas krizi vardı, benim üyemin kurtulması lazımdı. Ereğli TSO’nun bunu yapması suçmudur? Benim asli görevi zaten budur. Erdemir bize ucuz olmasa da mal versin. Sac tüccarımızı, kamyoncumuzu yok etti. Buna senin ne hakkın var. Ama hala teşekkür amigoları sahnede. Ne yapmış, liman ücretlerinde yarı yarıya indirme yapmış. Biz önceden kazanılmış haklarımızı istiyoruz, başka bir şey istemiyoruz.”

CHP’li Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, CHP İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, parti yöneticileri ile TSO Başkan Yardımcısı Sertan Yalçın’ın da bulunduğu ziyarette, basın mensuplarının ayrılmasının ardından bir süre daha görüşüldü.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL