Genel Gündem Tüm Manşetler

YASALARI TAKMIYORLAR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 4 Mart 2014 tarihi itibariyle, ‘Ücretsiz veya indirimli seyahat’ yönetmeliğini Türkiye genelinde uygulanmaya başlandı. Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay, Çilek Halk Otobüsü Kooperatifi yöneticilerinin de katıldığı..

YASALARI TAKMIYORLAR

yonetmelik-var-uygulayan-yok

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 4 Mart 2014 tarihi itibariyle, ‘Ücretsiz veya indirimli seyahat’ yönetmeliğini Türkiye genelinde uygulanmaya başlandı. Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay, Çilek Halk Otobüsü Kooperatifi yöneticilerinin de katıldığı toplantıda yönetmeliğin ilçede uygulanmaya başladığını duyurdu. 

 

Kooperatif yönetimi Ereğli Adliyesi’ne yürütmenin durdurulması için açtığı dava yasal sürenin geçmesi nedeniyle reddedildi. Kooperatif diğer ilçe ve il’lerde bu uygulamanın başlamadığını belirtti. 65 yaş üstü vatandaşlar ise mağdur olduklarını ve yönetmeliklerin biran önce uygulanması gerektiğini belirttiler.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ücretsiz veya indirimle seyahat hakkı ile ilgili kanunun ilçede uygulanmaya başlandığı Kaymakam İbrahim Çay, Çilek Halk Otobüsleri Kooperatifi Yöneticilerinin de katıldığı toplantıda açıklanmasına rağmen Ereğli’de uygulamaya geçilemedi.
 

YÜRÜTMENİN DURUDURULMASI İÇİN DAVA
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 4 Mart 2014 tarihinde yayınlanan ‘Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği’ uygulamasının ilçe genelinde başladığını, yasalara her kesin uyması gerektiği altı 

çizilerek vurgulansa da Çilek Halk Otobüsleri Kooperatifi bu yönetmeliği çevre ilçe ve il’lerde de uygulanmadığını gerekçe göstererek beklemeye aldı.  Çilek Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkan ve Yönetim Kurulu önceki gün Ereğli Adliyesi’ne giderek söz konusu yönetmeliğin durdurulması yönünde mahkemeye dava açmak istese de yasal süreyi geçirdikleri gerekçesi ile başvuruları kabul edilmedi. 

 

VATANDAŞLAR BEKLEMEDE
Ereğli’de çok sayıda vatandaş gazetemiz haber merkezini telefonla arayarak, elektronik ileti göndererek uygulamanın neden ilçede devreye girmediğini, Kaymakam İbrahim Çay’ın konuya son derece sağlıklı ve çözüm noktasında yaşanmasına rağmen ilçede halk otobüslerinin bu kararı uygulamamasının şaşkınlık verici bir durum olarak değerlendirdiklerini belirttiler.

 

KAYMAKAMLIKTAKİ TOPLANTI
Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay, geçtiğimiz günlerde Çilek Halk Otobüsleri Kooperatifi Yöneticilerinin yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürü Necdet Kocaman’ın da yer aldığı toplantıda söz konusu kararın ilçede uygulanmaya başladığını belirtmiş, gazetecilere açıklamada bulunmuştu. Gazeteniz Önder’de de çıkan haber şu şekilde:

 

“ALT YAPISI OLUŞTURULDU”
Amaçlarının, bu yönetmelikten yararlanacak vatandaşların herhangi bir engele takılıp mağdur olmadan yasal haklarını kullanmalarını sağlayacak bir aydınlatma olduğunu dile getiren Kaymakam Çay şunları söyledi: “Bu konuya ilişkin, İlçemizde Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürlüğü tarafından sekreterya çalışmaları yürütülecektir. Biz bu yönetmelik yayınlandığı anda İlçe Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne talimat verdik. Toplu taşıma yapan birimlerin sorumluları ve belediyenin bu konuyla ilgili birimiyle bir toplantı yapın ve alt yapısını oluşturun dedik. Arkadaşlarımız bu zaman diliminde çalışmalarını sürdürdüler. Bazı durumlarda ‘efendim yönetmelik bize tebliğ edilmedi’ diyenler oldu. Yasanın bir kişiye tebliğ edilmesine gerek yok. Yasa yürürlüğe girdiği andan itibaren resmi gazetede yayınlanır, herkes uymak mecburiyetindedir.”
 

KANUNLAR ORTADA
Yönetmeliğe uyulmaması durumunda cezai işleme maruz kalınacağını hatırlatan Kaymakam İbrahim Çay, “Hem toplu taşıma yapan arkadaşlarımızın hem de vatandaşlarımızın mağdur duruma düşmemesi için çaba gösteriyoruz. Yönetmelikler ve kanun ortada. Eğer 65 yaşını doldurmuş bir vatandaşımız kimlik kartını gösterip bu haktan yaralanmak istiyor ve araç sahibi veya sürücüsü ‘ben bunu kabul etmiyorum’ diyorsa bu suçtur. Bu suç durumunda 50 tam bilet karşılığı para cezası uygulama bizim yetkimizdedir. Onun için ne vatandaşlar, ne araç sahibi ne de sürücüsü mağdur olsun. Bu nedenle bu bilgilendirmeyi yapıyoruz. Bu yasa çıkmıştır. Uygulamak ve uymak hepimizin görevidir. Geçen hafta birçok vatandaşımız bize başvurarak mağdur edildiklerini söyledi. Yasa açıktır, hepimiz uyacağız. Sonra yeni bir yasa çıkar ona göre bir düzenleme yapılır ama şuan 4 Mart 2014 tarihli yönetmeliği sağlıklı ve sıhhatli bir biçimde uygulayacağız.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL