Genel Gündem Siyaset Tüm Manşetler

TURPÇU ‘ZARAR BAHANESİ İLE KAPATILACAK’ DEDİ..!

CHP Zonguldak Milletvekili Adayı Şerafettin Turpcu: ‘İktidar, ‘zarar’ bahanesiyle TTK’yı kapatacak’ Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Adayı Şerafettin Turpcu, beraberinde CHP Gökçebey İlçe Başkanı Cem Oktay ve çok sayıda..

TURPÇU ‘ZARAR BAHANESİ İLE KAPATILACAK’ DEDİ..!

49037_turpcu1

CHP Zonguldak Milletvekili Adayı Şerafettin Turpcu: ‘İktidar, ‘zarar’ bahanesiyle TTK’yı kapatacak’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Adayı Şerafettin Turpcu, beraberinde CHP Gökçebey İlçe Başkanı Cem Oktay ve çok sayıda partili ile birlikte Gökçebey esnafını ziyaret etti.

Bölgenin göç vermesi ve iş imkanlarının azalmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Turpcu, AK Parti’nin TTK’nın zararını engellemek yerine satmayı tercih ettiğini söyleyerek, “Bilindiği üzere AKP, 2002, 2007, 2011 seçimlerini kazandı, fakat Zonguldak bu 12 yılda ne kazandı? Bu Zonguldak’ın esas var olmasının sebebi kömür ocakları ve TTK. Buradaki çalışan sayısı ilk defa tarihinde 10 bin sayısının, hatta 9 bin sayısının altına düştü. Ayrıca ruhsatları devrediyorlar veya AKP burada tekrar başa gelirse ‘zarar ediyor’ diyerek kapatacak. TTK’da işçi çalıştırmıyoruz, kömür çıkartmıyoruz da ihtiyacımız mı yok? Çünkü santraller kuruldu, onların hepsi ithal kömürle çalışıyor. Türkiye, ithal kömüre mahkum edildi. Biz kömürü çıkartmıyoruz, ama eski parayla 15 katrilyon para verip Ukrayna, Rusya, Güney Afrika veya Kolombiya’ya istihdam sağlayarak, para veriyoruz. Kendi köylümüz işsiz, ama o ülkelerden kömür alarak istihdamlarına katkı veriyoruz. CHP iktidara geldiğinde öncelikle TTK’nın işçi sayısını asgari 14 bin 500’lere alacak. TTK Genel Müdürümüz, şu an işe alınsa 3 bin 200 kişiye acilen iş verebileceklerini söyledi ve bunu ilk 100 gün içerisinde yapacağız. İthal kömür paramızda bizim cebimizde kalacak” dedi.

“3 DÖNEMDİR FİLYOS’A BİRŞEY YAPMADILAR”

AK Parti hükümetinin 3 dönemdir Filyos’a bir çivi bile çakmadığını da vurgulayan Turpcu, “Bu yöre Filyos Vadisi içerisinde. Yıllardır konuştular, ama bunu yapmadılar 3 dönem peş peşe konuştular, ama hiçbir şey yapamadılar. Ben Dereli Köyü’ndenim, orada da göç veriyor, burada göç veriyor. Burada çalışan işçi sayısı çok düşük… Fabrika yok. Yani CHP, Filyos Projesi’ni etap etap tamamlayarak orda binlerce işsize iş kapısı olacak. Ayrıca Filyos’a yeni üniversite binaları yapma planımız var. ‘Üniversite’ deyip geçmeyin, orada da binlerce kişi çalışıyor. Diğer illerdeki üniversiteler 40-50 bin öğrenci alırken, bizim mevcut üniversitemizi bile canlandıramadılar. Biz hem mevcudu canlandıracağız, hem de yeni üniversite yapmayla ilgili çalışmalarımızı yapacağız” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL