Genel Gündem Tüm Manşetler

TAŞERON İŞÇİLERİ YÜRÜYÜŞ YAPTI

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) Liman Müdürlüğü’nde hizmet veren taşeron firmada çalışan işçiler, bazı arkadaşlarının işten çıkarıldığını ve kendilerinin de düşük maaşla çalıştırılmak istendiğini iddia ederek başlattığı eylemlerinin ikinci gününde fabrika önünden..

TAŞERON İŞÇİLERİ YÜRÜYÜŞ YAPTI

4590936

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) Liman Müdürlüğü’nde hizmet veren taşeron firmada çalışan işçiler, bazı arkadaşlarının işten çıkarıldığını ve kendilerinin de düşük maaşla çalıştırılmak istendiğini iddia ederek başlattığı eylemlerinin ikinci gününde fabrika önünden Atatürk anıtı önüne kadar sloganlar eşliğinde yürüdü.

 

DAVUL ZURNA EŞLİĞİNDE YÜRÜDÜLER

İşçiler, taşeron firmanın değişmesinin ardından bazı arkadaşlarının işe yeniden alınmadığını ve kendilerine düşük maaş teklif edildiğini öne sürerek 2 Haziran Pazartesi günü akşam saatlerinde başlattığı eylemini sürdürüyor. İşçi ailelerinin de fabrika önüne gelmesinin ardından akşam saatlerinde Türk Bayrakları ve dövizler eşliğinde yürüyüş düzenlediler. Davul zurna eşliğinde fabrika önünden başlayan yürüyüş sloganlar eşliğinde Atatürk Anıtı önüne kadar sürdü.

 

“EKMEK KAVGASI”

Yürüyüş sırasında işçiler, “Her yer liman her yer mücadele”, “İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız”, “Ereğli uyuma limanına sahip çık”, “Haklıyız, güçlüyüz, söke söke alırız”, “İşçi burada sendika nerede?”, “Ekmek kavgası, ekmek davası” sloganları atarken sürücüler ile kornalar vatandaşlar da alkışlarla destek verdikleri gözlendi.

 

SOMA’DAKİ MADEN İŞÇİLERİNİ UNUTMADILAR

Atatürk Anıtı önünde toplanan grup Soma’da meydana gelen maden faciasında yaşamını yitiren maden işçileri için saygı duruşunda bulundu.  Gazetecilere açıklamada bulunan Bülent Çakır, işten çıkarılarak düşük maaş ile çalıştırılmak istediklerini ve buna asla izin vermeyeceklerini belirterek şunları söyledi:  “Seçim öncesinde verilmiş olan belli vaatleri yerine getirmedikleri için hem belediyeye hem sendikaya sesimizi duyurmak istedik. Elimizden geleni yapıyoruz ve destek bekliyoruz”

 

AMFİ TİYATRO’DA OTURMA EYLEMİ

Kalabalık daha sonra Devrim Bulvarında bulunan amfi tiyatroda oturma eylemi gerçekleştirdi. Amfi tiyatroda işçiler adına konuşan Ali Kurt, eylemlere sonuna kadar devam edeceklerini belirterek, “Yılmayacağız ailelerimiz çoluk çocuğumuz da burada. Fabrikanın önünde eylemlerimize hakkımızı alıncaya kadar devam edeceğiz” dedi.

 

ESNAF DESTEK VERDİ

Öte yandan fabrikanın önünde eylemlerini sürdüren taşeron işçilerine ve ailelerine pazaryeri esnafı işçilere çay ocağının yanı sıra, tüp, şeker, bardak, çay bazı esnaflarda yiyecek içecek malzemesi gönderdi.

 

İlgili Galeri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL