Genel Siyaset Tüm Manşetler

POSBIYIK RED YEDİ

Kdz.Ereğli’de resmi sonuçlara göre 422 oy farkla belediye başkanlığını kaybeden Cumhuriyet Halk Partisi’nin yeniden sayım için yaptığı itiraz reddedildi.  AKP’nin Kandilli, Gülüç ve Ormanlı Beldeleri için yaptığı itiraz da reddedildi.  ..

POSBIYIK RED YEDİ

ysk-chp-nin-itirazini-reddetti-

Kdz.Ereğli’de resmi sonuçlara göre 422 oy farkla belediye başkanlığını kaybeden Cumhuriyet Halk Partisi’nin yeniden sayım için yaptığı itiraz reddedildi. 

AKP’nin Kandilli, Gülüç ve Ormanlı Beldeleri için yaptığı itiraz da reddedildi.

 

CHP Ereğli İlçe Başkanı Hayrettin Kartal’ın 277 sandıktaki oyların yeniden sayılması için verdiği itiraz dilekçesini karara bağlayan İlçe Seçim Kurulu, başvuruyu reddetti. Kartal, kararın açıklanmasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, itirazın reddedildiğini belirterek, “Süreç devam ediyor İl Seçim Kurulu’na bu işi götürmek istiyoruz” diye konuştu.

 

Seçimlerdeki dedikoduların altından kalkılabilmesi için sandıkların yeniden sayılması için İlçe Seçim Kurulu’na itirazda bulunduklarını belirten Kartal şunları söyledi:

“90 Yıllık Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiçbir seçimde olmadığı kadar Türkiye’nin her yerinde ciddi itirazlar var ve bu ciddi itirazlar sonucunda bir sürü yerde adaylar değişti. Bizim de meşru demokratik hakkımızı şaibelerin ortadan kalkması için itirazımızı yaptık. Ereğli eğer bu şekil ile giderse gelecek 5 yılı kaldıramaz bu şaibe ortadan kaldırılması gerekir. Süreç devam ediyor biz İl Seçim Kurulu’na götürmeyi düşünüyoruz. AKP bu seçimde şaibe yoktur diyorsa gelseydi burada temsilcileri ile evet bizde oyların yeniden sayılmasını istiyoruz diyebilirdi ve seçimlerin bu sayımlar olduktan sonra yine de kazansalardı ilk önce yönetim kurulu olarak ben şey yapardım ama AKP burada sandıkların sayılmaması için elinden gelen baskıyı kurmaya çalıştı süreç devam ediyor biz Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğuna yürekten inanıyoruz onun için mücadele ediyoruz”

 

İlçe Seçim Kurulu üyesi Avukat Ahmet Köse, gazetecilere yaptığı açıklamasında, Ereğli halkının tercihini Ak Parti’den yana kullandığını CHP’nin yaptığı itirazın 4 hayır 3 evet oyu ile red edildiğini belirterek, “Nezih bir seçim geçirdik seçimi bozmaya yönelik çabaların hiçbirine izin vermedik. Seçimi bozmaya yönelik olarak çabaların hiçbirine izin vermedik. Bu itirazlar kurul tarafından kabul edilmedi. Somut hiçbir şey olmamasına rağmen klasik CHP’nin itirazını gördük. Ereğli Belediye Başkanlığı seçim sonuçları ilçemize hayırlı olsun. Ak Parti Belediye Başkanlığını kazanmıştır bu da İlçe Seçim Kurulu tarafından tescil edilmiştir” dedi.

 

Ak Parti’nin Ormanlı, Gülüç ve Kandilli Belediye seçimlerinin iptali için yaptığı itirazın da değerlendirildiğini belirten Köse, “Beldeler için yapılan itirazlar Kurul tarafından 6’ya 1 oy ile red edilmiştir. Kandilli, Gülüç ve Ormanlı Beldelerimize de hayırlı olsun” sözleri ile konuştu.

  

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL