Genel Gündem Tüm Manşetler

MUHASEBECİ KAYIPLARDA…

Ormanlı Belediye Başkanı Yaşar Sever, Belediye Muhasebe Müdürü E.O.’nin belediyede çalışan 14 personelin Şubat ayı maaşlarını kendi hesabına aktardığını iddia ederek suç duyurusunda bulundu.  Sever, geçirdiği trafik kazasının ardından bir..

MUHASEBECİ KAYIPLARDA…

belediye-muhasebecisi-firarda

Ormanlı Belediye Başkanı Yaşar Sever, Belediye Muhasebe Müdürü E.O.’nin belediyede çalışan 14 personelin Şubat ayı maaşlarını kendi hesabına aktardığını iddia ederek suç duyurusunda bulundu. 

Sever, geçirdiği trafik kazasının ardından bir süre hastanede bir süre de evinde tedavi gördüğünü bu süreç içerisinde belediye muhasebesi bölümünde çeşitli hatalar yapıldığını hissettiği için Ereğli Kaymakamlığından yardım istediğini bildirdi. Gönderilen ekibin Pazartesi günü beldeye geldiğini ancak muhasebe müdürünü belde de bulamadıklarını belirten Sever, 45 bin TL’lik paranın 37 bin 500 TL’sini kurtardıklarını açıkladı. 

KAYMAKAMLIĞA AKTARDIM

Sever açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Geçirmiş olduğum trafik kazası nedeniyle bir müddet hastanede yattım, hastaneden çıkıp evde de tedavim devam etti bu arada zaman zaman belediyeye giderek çalışmaları takip ettim. Bu zaman süresi içerisinde muhasebecimizin çeşitli hatalar yaptığını tespit ettim. Önceki gün Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay’a giderek konuyu kendisine aktardım. Kaymakamlık bir ekip görevlendirdi ve o ekip Pazartesi günü öğleden sonra beldemize geldi. Biz muhasebecimizi arıyoruz ama muhasebecimiz ortalarda yok. Eşi ile ayrı yaşadığını biliyoruz, kendisine ulaşmaya çalıştık ama ulaşamadık.

 YURT DIŞINDA TESPİT ETTİK

Yaptığımız araştırmalarda bir öğrendik ki yurt dışına kaçtığını tespit ettik. Bu arada giderken belediyemizin işçilere ödeyeceğimiz maaşlara da el koymuş internet vasıtasıyla. Ormanlı bankadaki yetkili arkadaş beni aradı, ‘muhasebeci paraları kendi hesabına yatırmış bundan haberiniz var mı?’ dedi, ‘Yok, acilen el koyun’ dedik, el koydular. Bankacılar evden geldiler geç saatlerde 45 bin TL’nin 37 bin 500 TL’sine el koyduk. Ormanlı Beldesi Karakoluna giderek şikayetçi oldum, konu ile ilgili tutanak tutuldu, savcılığa ilettik. Avukatlarımız yasal süreci de başlatmışlardır. Bugün sabah itibariyle Ereğli’deki banka şubesine gittim olayın detayını öğrenmeye çalıştık. İşçilere maaş için ödeyeceğimiz 45 bin TL’yi kendi hesabına aktarıyormuş parça parça bunun 7 bin 500 TL’sini aktarmış ancak konunun haberimiz olması ve bloke konulmasının ardından 37 bin 500 TL’yi kurtarabildik. Yine Muhasebe Müdürünün bu sabah saatlerinde 45 bin TL’yi çekebilmek için yurt dışındaki bir banka ATM’sinden uğraştığı tespit edildi” dedi.

Ak Parti Ormanlı Belde Başkanı Mehmet Erdoğdu da seçim sürecine yaklaşılan şu günlerde bu tür olayla karşı karşıya kalmalarından duyduğu üzüntüyü dile getirerek hukuki sürecin biran önce tamamlanmasını umut ettiğini belirtti.

 BANKA YETKİLİSİ UYARDI, PARA KURTARILDI

Sever, Ormanlı Karakol Komutanlığına verdiği ifadesinde ise şu ifadelere yer verdiğini açıkladı.  “Her ayın 10-11’i arasında belediyede çalışan memur ve işçilerin maaşları Ormanlı Belediyesi adına olan Halkbankası hesabına geçer. Muhasebe Müdürü Erhan Odabaşı, ise maaşlar bankaya yattıktan sonra benim onayladığım ödeme talimatları ile maaşları çalışanın hesabına aktarır. Yine bu bankadan internet bankacılığı da yapabilmektedir. Pazartesi günü saat 20.00 sıralarında Ereğli İlçesi Halkbankası Şubesinde çalışan banka memuru beni arayarak Erhan Odabaşı isimli şahsın kendi adına bulunan hesaba 45 bin TL parayı aktardığını bildirdi. Bende böyle bir para transferinden bilgimin olmadığını o paranın belediye çalışanlarına maaş ödemesi olarak yattığını bu sebeple Erhan Odabaşı isimli şahsın hesabına bloke konulmasını istedim. Karakola geldikten sonra Halk Bankası yetkilileri ile detaylı görüştük, belediyenin hesabında bulunan 45 bin TL parayı kendi maaş hesabına aktardığı ve kendi hesabına aktardığı 45 bin TL paranın 6 bin küsürlü tutarı ile Erhan Odabaşı’nın kendi kredi kartı borcunu ödediği, 2 bin TL civarı para ile de internet üzerinden harcama yaptığını hesapta kalan 37 bin 580 TL parayı ise Halkbankası tarafından bloke konulduğunu öğrendik. Erhan Odabaşı telefonu aradım fakat telefonu kapalı olduğundan kendisine ulaşamadım zaten Pazartesi günü kendisi mazeretsiz olarak işe gelmediği bugün pazartesi olduğundan ve hafta sonu resmi tatil olduğundan dolayı son üç gündür Odabaşı’yı Ormanlı beldesinde hiç görmedim. Kendisi yaklaşık 2 yıldır belediye muhasebe müdürlüğü yapar, daha önce biz hesabına para aktarmaya teşebbüs etmedi. Fakat bir ay kadar önce Erhan Odabaşı’nın belediye adına gelen paralar ile ilgili olarak çeşitli sebepleri mazeret göstererek fazla miktarda sarf ettiğini fark ettim. Bu sebeple Muhasebe Müdürü Erhan Odabaşı’na bu kider olarak gösterilen ve sarf edilen paraların sebebini ve hesabını sordum ve Erhan Odabaşı bana hep baştan sağma cevaplar veriyordu. Bende durum ile ilgili geçtiğimiz hafta Ereğli Kaymakamlığına giderek Kaymakam Bey’e durumu anlattı, Ormanlı Belediyesi’nin muhasebe kayıtlarının incelenmesini ve kontrol edilmesini talep ettim”

 (HABER: MUSTAFA KEMAL BEKTAŞ)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL