Genel Gündem Tüm Manşetler

MİLYONCU FERDİ’Yİ ÖRNEK VERDİ

Temmuz ayının ilk Kdz.Ereğli Belediye Meclis toplantısı gergin ve zaman zaman tartışmalı geçti. Başkan Uysal, birlik ve beraberlik mesajları vererek, Kdz.Ereğli halkının daha modern ve sağlıklı bir ortamda yaşayabilmesi için mücadele..

MİLYONCU FERDİ’Yİ ÖRNEK VERDİ

meclisin-ilk-oturumu-tartismali-gecti

Temmuz ayının ilk Kdz.Ereğli Belediye Meclis toplantısı gergin ve zaman zaman tartışmalı geçti. Başkan Uysal, birlik ve beraberlik mesajları vererek, Kdz.Ereğli halkının daha modern ve sağlıklı bir ortamda yaşayabilmesi için mücadele ettiklerini söyledi.

 

Mesai arkadaşlarına, “Ben birilerinin koltuğu altında yaşayan yaşamını sürdüren insanlarla çalışmak istemiyorum eğer böyle bir arkadaşım varsa hemen istifasını versin ayrılsın gitsin, böyle bir insan belediyede istemiyorum” sözleri ile seslenen Başkan Uysal, kendisine yönelik işten çıkartmalara ilişkin ise, “Daha önceki dönemde 300 kişiyi işten çıkarttınız, onun hesabını önce verin?” çağrısında bulundu.

 

“Bilgili, donanımlı, yürekli olmamız gerekiyor. Hepsinden önemli vizyon sahibi hakkaniyetli olacağız, aldanmayacağız, aldatmayacağız da. Bu şehrin genetiğini anlamak için uğraşıyoruz. Çünkü günümüzde ülkeler değil şehirler yarışmakta, şehirlerin yarışması ön plana çıkmaktadır. Bizler asla ama asla küçük düşünmeyeceğiz her zaman büyük düşüneceğiz. Büyük düşünceler ile büyük adımlar atacağız. Bizler büyük bir aileyiz, bizim gibi bir aileye yakışan da budur”

 

 

Kdz.Ereğli Belediye Meclisi Temmuz ayı ilk toplantısını Atatürk Kültür Merkezi Nikah Salonunda Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Opr.Dr.Hüseyin Uysal Başkanlığında gerçekleştirdi. Meclis toplantısının resmi oturumu öncesi çeşitli konularda açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Uysal, enerjisini Kdz.Ereğli’nin geleceği için kullandığını vurguladı, birlik ve beraberlik mesajları verdi. Çalışma arkadaşlarına, “Ben birilerinin koltuğu altında yaşayan yaşamını sürdüren insanlarla çalışmak istemiyorum eğer böyle bir çalışma arkadaşım, mesai arkadaşım varsa belediyeye döndüğüm zaman hemen istifasını versin ayrılsın gitsin, böyle bir insan belediyede istemiyorum” sözleri ile seslenen Uysal, Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın da önceki dönem 300 kişiyi işten çıkarttığını açıkça ifade etti.

 

 

“TAKIM RUHU İÇERİSİNDE ÇALIŞTILAR”

Başkan Opr.Dr.Uysal’ın yaptığı konuşma aynen şu şekilde: Kdz.Ereğli güzel insanların yaşadığı bir şehir. Daha yaşanılabilir bir şehir kurmak ve onun için çalışmak hedefimizdir. Geçenlerde katıldığımız hep birlikte kutladığımız Kabotaj Bayramı için Bozhane gençliğine, çocuklarına buradan teşekkürü bir borç biliyorum. Çünkü onların birebir ne kadar güzel ferdi yarıştıklarını ne kadar kürek çektiklerini, bayrağı almak için ne kadar güzel birlik ve beraberlik içerisinde takım ruhu içerisinde çalıştıklarını gördük. Bu incelenmesi gereken bundan ders çıkarılması gereken son derece önem verdiğim bir konu. Bu takım ruhu ile çalışan Bozhane Gençliğine buradan teşekkür ediyorum, sağolsunlar.

 

“BU ŞEHRİN GENETİĞİNİ ANLAMAK İÇİN UĞRAŞIYORUZ”

Bizlerin bütün hedefi bütün insanların uyum içerisinde yaşadığı gelişmiş ve sağlıklı bir toplum. Bütün idealimiz ve hedeflerimiz de bu. Bizler yaşadığımız şehrin coğrafyasını ve şifrelerini anlamalıyız ve anlatmalıyız. Lütfen dışarı gidiyorsun diye eleştiren arkadaşlarımız var, bunlar için gidiyoruz bu şehrin genetiğini anlamak için uğraşıyoruz. Çünkü günümüzde ülkeler değil şehirler yarışmakta, şehirlerin yarışması ön plana çıkmaktadır. Şehirler sadece insanların inşası değil ayrıca insanı da inşa eden canlı mekanlardır. Bundan dolayı şehrin gelişmesine önem veriyoruz ve bu coğrafyanın şifreleri için uğraşıyoruz.

 

“BİZ BİR AİLEYİZ”

Bizler asla ama asla küçük düşünmeyeceğiz her zaman büyük düşüneceğiz. Büyük düşünceler ile büyük adımlar atacağız. Bizler büyük bir aileyiz, bizim gibi bir aileye yakışan da budur. Küçük sorunlardan korkmamamız gerekir.

 

MİLYONCU FERDİ’Lİ GÖNDERME

Dün gece yoldan geldim gece de gazeteleri okuyorum hatta notlar da aldım. Buradan geçen aylarda en çok hoşlandığım bir haberi sizlerle paylaşmak istiyorum ve bu kardeşimize teşekkür ediyorum ve bu insanın ne kadar zeki olduğunu da göstermek istiyorum. Hepiniz tanıyorsunuz haberlerde şöyle yazıyor, Ereğli’nin maskotu milyoncu Ferdi. Milyoncu ferdi şöyle demiş, Allah’ım Hüseyin Abi’nin günahlarını affetme, ben buradan gerçekten saygı ile selamlıyoruz, kendisine teşekkür ediyorum. Gerçekten varsa bir günahım affolmasın, affetilmesin. Kendilerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum Milyoncu Ferdi kardeşimize. Çok doğru bir temas, çok hoşuma gitti. Buradan söz veriyorum bir günah varsa affolmasın.

 

“ALDANMAYACAĞIZ, ALDATMAYACAĞIZ”

Biz Ereğli’nin her meselesini her şeyini açık açık şeffaf bir şekilde konuşmak ancak nezaket kuralları, hoşgörü dahilinde konuşmak zorundayız ve konuşmalıyız. Çünkü biraz önce söylediğim gibi biz bir aileyiz, aile olmalıyız. Aile olmanın gerekliliğini, sorumluluğunu yerine getirmemiz gerekiyor. Bizler sevgili çalışma mesai arkadaşlarımıza özellikle söylemek istiyorum. Bilgili olmamız lazım, donanımlı, yürekli olacağız. Hepsinden önemli vizyon sahibi hakkaniyetli olacağız, aldanmayacağız, aldatmayacağız da. Dürüst ve şeffaf olmamız lazım. Bütün arkadaşlara bütün çalışma arkadaşlarım meclisteki arkadaşlarım bizlere emanet edilen her kuruşta, yetimlerin, yoksulların, garip gurabanın, şehitlerimizin, gazilerimizin hakkı olduğunu asla ama asla unutmayalım diyorum. Bizler unutmayacağız. Biz gerilim siyasetinin tarafı değiliz ve olmayacağız. Bunun için bizler Ereğli’nin ve bölgemizin gerçek meselelerine bakıyoruz.

 

“LAF YETİŞTİRMEK İÇİN UĞRAŞMAYACAĞIZ”

Biz özellikle Ereğli Belediyesi adına laf yetiştirmek için uğraşmayacağım bu böyle bilinsin. Bu kürsü son derece onurlu, bir sürü belediye başkanı büyüklerimiz geçmiştirler, ben bu koltukta oturmanın onuruyla, şerefiyle bu kürsüyü hiçbir zaman nezaket kuralları haricinde kullanmak istemiyorum. Her türlü sorununuza cevap vereceğim, bu koltukta hiç kimse beni nezaket kuralı dışına çıktığımı görmeyecek, görmesini de istemiyorum, rabbimden de bunu diliyorum inşallah başarırım.

 

“HERKES BAŞINI ÖNÜNE EĞSİN DÜŞÜNSÜN”

Siyasetin dilini değiştirmeliyiz, bir çözüm aracı haline dönüştürmeliyiz. Siyasetçiyi ve siyaseti güveni muhakkak korumamız lazım. Hangi partiden olursa olsun hangi görüşten olursa olsun herkesin bu konuda artık başını önüne eğip düşünmesi lazım, bölgemiz için artık bu zorunlu.  Bizler değişmemiz lazım, değişeceğiz. Sürekli kendimizi yenileyecek, yeni hedeflere ulaşmak için uğraşacağız ve bu hedeflere ulaşmak için kendimize plan koyacağız. Şehrimizin geleceğini çağdaş projelerle inşa edebilmek için herkesin görüş ve önerilerine açık olacağız. Bunu özellikle belirtmek istemiyorum. Kimsenin makam mevki sahibi olmasına gerek yok herkes düşüncesini söyleyebilir.

 

MİLYONCU FERDİ’Yİ ÖRNEK VERDİ

Konuşmasının ardından CHP Grubu adına Özkan Özyağcı söz alarak belediyeden taşeron işçilerin çıkarıldığını ve Ramazan ayı öncesi bu kişilerin mağdur edildiğini söyledi. Uysal’ın daha önce, “Hiçbir taşeron işçisinin işine son vermeyeceğiz, olacaksa da bir elin parmaklarını geçmeyecek” sözlerini hatırlatan Özyağcı konuşmasında, “Son 3 ayda basından da izliyorum bizim başkanımıza emanet etmiş olduğumuz 30’a yakın arkadaşımızı işten atarak günaha girmiştir, milyoncu Ferdi’nin söylemiş olduğu günaha girmiş oldu. Bu arkadaşlarımız Ramazan ayı öncesi işsiz kaldılar ve dikkat ediyoruz ki bu arkadaşlarımızın birçoğu Cumhuriyet Halk Partisi’ne kayıtlı üyeler sanki siyaseten cımbızla içinden çekilmiş gibi yapılan bir faaliyet. Bunu ne kadar doğru olduğunu soruyorum?” sözlerine Belediye Başkanı Opr.Dr.Hüseyin Uysal, “30 kişi çıktı diyor CHP’nin grup sözcüsü. Günahını hesabını veremeyen insanlara ben niçin cevap vereyim? Sizler dünün cevabını verin 300 tane insanı işten çıkarttınız onun hesabını verin.

 

“ÇALIŞAN 700 İŞTEN ÇIKARTILAN 300”

Nezaket kurallarımı bozmak istemiyorum o günkü burada herkes duysun o gün belediye çalışanı 700 çıkartılan 300 kişi oranladığımız zaman yüzde 50. Şimdi 30 kişi diyor şuan binin üzerinde kadro var demek ki matematiği gidin hesaplayın bu şekilde bunlar hesaplanır ama buralar bunun yeri değil. Sizler o zaman çıkacaktınız, ben bunun hesabını veririm merak etmeyin. Ben emekliliği gelen sadece belediyede olduğu için işe gelmesine karşıyım genç ve genç nesille çalışma taraftarıyım. Burada halkın sorunlarını geleceğini tartışalım bunu kişiselleştirmeyin. Ereğli halkı burada yaşayan herkes Ereğli’ye ne olup bittiğini basından da komşularından da öğreniyor. Geçmiş bir olayı yaşatmayalım burada.

 

“EMEK VERİN, ALIN TERİ DÖKÜN”

Ben buradan personelime sesleniyorum çalışmayan emek sarf etmeyen alın teri dökmeyen sadece kart basıp işe geldim diyen elleri cebinde gezen kim olursa olsun babamın oğlu olsun kovacağım, göndereceğim. Mesai saatleri içerisinde sadece çalışın. Emek verin, alın teri dökün ben emek veriyorum. Aynı tempoyu bekliyorum verdiğinize de inanıyorum. Ben birilerinin koltuğu altında yaşayan yaşamını sürdüren insanlarla çalışmak istemiyorum eğer böyle bir çalışma arkadaşım, mesai arkadaşım varsa belediyeye döndüğüm zaman hemen istifasını versin ayrılsın gitsin, böyle bir insan belediyede istemiyorum. Kusura bakmayın ben çalışan ilçe için ter döken, birşeyler katmak isteyen insanlarla yola devam edeceğim diğerleri ile ayrılıyorum.

 

“BENİ YÖNLENDİREN DE DAHİLDİR”

Çalışan çalışmayan beni yönlendiren de dahildir. Bu şehirde yaşıyoruz bu geminin içerisindeyiz herkes çalışacak alın teri dökecek.  Bu şehrin coğrafyasını çözdük nasıl bir şehir olduğunu nasıl güzel insanların yaşadığını biliyoruz. Buradan Bozhane gençliğini alkışlıyorum, samimi söylüyorum bu tür insanlarımız var. Bizler 24 saat görüşebiliriz, belediyeye gelmek istemiyorsanız Alo dersiniz şehrimizin herhangi bir köşesine gelirim. Bunları burada tartışmayalım. Biz burada Ereğli’nin sorunlarını nasıl çözebiliriz diye konuşalım. Bizler bir aileyiz, anlaşamayabiliriz, tartışabiliriz ama usül olarak burası olmaz”

 

ALPAGO’DAN ÇOK SERT TEPKİ

CHP Grubu adına Özkan Özyağcı, belediye başkanlığına verilen meclis önergelerine gelen cevaba dikkat çekerek, “Bizim verdiğimiz önergeleri lütfen siz okuyun. Verdiğimiz sorular okunmamış, okunmadan cevap verilmiş veya siz kandırılmışsınız” dedi. Başkan Uysal, “Beni kimse kandıramaz ben bunları okudum. Bu bir nezaketsizliktir” sözleri ile yanıt verirken Belediye Başkan Yardımcısı ve Belediye Meclis Üyesi Esra Alpago söz isteyerek, “Ak Parti Grup Sözcüsü olarak bunu kabul etmiyorum verdiği önergeler tek tek okunmuş, ilgililerle görüşülmüştür. Artı kendisi nezaket gösterip bize belediyeyi teslim etmediler, bize kimseyi emanet etmediniz, nezaket gösterip de başkanlık makamını emanet etmediniz, kabul etmiyorum, kesinlikle de konuşmalarını kabul etmiyorum, konuşmalarında hak bulmuyorum, konuşmasını red ediyorum” sözlerine bazı meclis üyelerinin alkışla destek verdi. Alpago konuşma yapmak isteyen Özyağcı’ya oturduğu sıraya vurarak tepki gösterdi.

 

ALPAGO’YA SÖZ GÜLÜŞMELERE NEDEN OLDU?

Bir madde üzerinde yapılacak oylama üzerine CHP Grubu eksik yapıldığını söyleyince Belediye Başkan Yardımcısı ve Belediye Meclis Üyesi Esra Alpago tepki gösterdi. Laf atışmaları yaşanırken CHP Belediye Meclis Üyesi Nezih Anıl, Alpago’ya dönerek, “Sen ne ayaksın?” sözleri gülüşmelere neden olurken Alpago bu sözleri eleştirdi. Meclisin diğer oturumu 3 Temmuz 2014 Perşembe günü Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL