Genel Gündem Tüm Manşetler

HER ŞEY SURİYE İÇİN

Kdz. Ereğli’de sivil toplum kuruluşları tarafından oluşturulan ÜMİD Platformu, Suriye’de savaş mağduru çocuklar için “Sana İhtiyacım Var” kampanyası başlattı.   İlçe merkezinde bulunan Ali Molla Camisi önünde başlatılan ve yaklaşık..

HER ŞEY SURİYE İÇİN

suriye-icin-yardim-kampanyasi

Kdz. Ereğli’de sivil toplum kuruluşları tarafından oluşturulan ÜMİD Platformu, Suriye’de savaş mağduru çocuklar için “Sana İhtiyacım Var” kampanyası başlattı.

 

İlçe merkezinde bulunan Ali Molla Camisi önünde başlatılan ve yaklaşık 1 ay sürecek kampanyaya destek istendi. Özgür-Der, Feda-Der, Memur-Sen, Anadolu Gençlik Derneği, Çınar-Der, As-Der, Erimder ve Ordinder’in oluşturduğu Ereğli Ümmet İçin Dayanışma Platformu (ÜMİD) Sözcüsü Samet Çakır, 3 yıldır Suriye’de yaşanan zulüm ve vahşeti her noktaya ifşa ederek lanetlemeye çalıştıklarını söyledi.

 

İMKANSIZ HALE GELDİ

İnsanlık yüzyılının en büyük utançlarından birine şahitlik edildiğini belirten Çakır konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bizler Ereğli’de ikamet eden Allah’a kulluk vazifesini hayatın her alanında yaşamlaştırmaya çalışan insanlar olarak bir araya geldik ve Ereğli Ümmet İçin Dayanışma Platformu’nu kurduk. İsmimizden de anlaşılacağı üzere ümmet coğrafyamızda meydana gelen her türlü olaya sağlıklı ve Müslümana yakışır tepkiler vermek için bir birlikteliğin altına imza attık. 3 Yıldır Suriye’de yaşanan zulüm ve vahşeti, sesimizin ulaştığı son noktaya kadar ifşa etmeye ve lanetlemeye çalıştık ve buna sonuna kadar da devam edeceğiz. Öyle bir noktaya gelmiş bulunmaktayız ki yaşanılan acıları tarif etmek bile imkansız hale gelmiş durumda. Vahşeti anlatacak sözler tükenmiş kelimeler yetersiz kalmıştır.

 

DONARAK CAN VERMEKTELER

Suriye’de Baas diktatoryasının sistematik kıyımlarının boyutları her geçen gün yeni belgelerle açığa çıkmakta ve ortaya çıkan bu tabloyu bütün dünya sessiz bir şekilde izlemektedir. Fotoğraflarla da belgelendiği üzere Müslüman kardeşlerimiz ağır işkenceler altında can vermekte, masum bebelerimiz, çaresiz bacılarımız, dedeler ve ninelerimiz ya varil bombalarıyla ya imkansızlıklar içerisinde açlıktan ya da ağır kış şartlarında donarak can vermektedir. Ana haber bültenlerinde, “Bugün Suriye’de şu kadar çocuk öldürüldü, şu kadar insan öldü” haberleri vicdanlarımızı harekete geçirmiyor. Bu mudur Müslümanların kardeşliği, dayanışması? Türkiye’nin birçok ilinden bizlere daha yakın olan yanı başımıza çizilmiş sahte bir sınırın hemen ötesinde bu hadiseler yaşanırken bizler gözlerimizi rahatça kapatıp uyuyabiliyorsak kalplerimiz katılaşmış demektir. Bu kadar büyük bir trajedinin yaşandığı bir döneme üstelik de komşuları olarak şahitlik edipte kılımızı kıpırdatmıyorsak aslında ölen o kardeşlerimiz değil bizlerin vicdanlarıdır. Yaşanılan ağır imtihanın sadece onları ilgilendiren bir imtihan olmadığını kardeşlerimize sahip çıkmama zaviyesinden bizi de yakından ilgilendiren bir imtihan olduğunu unutmamalıyız. Kardeşlerimizin yaşadığı bu büyük sıkıntıları Sivil Toplum Kuruluşları ya da platformlar ile sıfırlayamayacağımızın farkındayız ancak hafifletilmesi noktasında büyük katkılar sunabileceğimizin bilinci olmalıyız. Çabaları küçük görmemeli, sürekli büyütmenin yollarını aramalıyız. Ereğli’deki duyarlı insanları kampanyamıza destek vermeye davet ediyoruz. Acil ihtiyaç listemizde belirtilen ürünlerin kardeşlerimizle buluşabilmesi için Ereğli halkının yardımlarını talep ediyoruz”

(Haber: Mustafa Kemal Bektaş)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL