Genel Gündem Tüm Manşetler

HAYIRLISI OLSUN

Yeni adli yılın açılışı nedeniyle ilçedeki hukukçular tarafından etkinlik düzenlendi. Zonguldak Barosu İlçe Temsilcisi ve Ereğli Hukukçular Derneği Başkanı Tayyar Kartal, birçok yargısal sorunun devam ettiği, avukatsız bir yargı anlayışının..

HAYIRLISI OLSUN
hepimizi-icin-hayirli-olsun

Yeni adli yılın açılışı nedeniyle ilçedeki hukukçular tarafından etkinlik düzenlendi. Zonguldak Barosu İlçe Temsilcisi ve Ereğli Hukukçular Derneği Başkanı Tayyar Kartal, birçok yargısal sorunun devam ettiği, avukatsız bir yargı anlayışının yayılmaya çalışıldığı, çevrenin umarsızca katledildiği, dünyanın bir çok yerinde ve özellikle yakın coğrafyada temel insan haklarının hiçe sayıldığı, masum sivillerin katledildiği bir ortamda yeni bir adli yılı açtıklarını söyledi.

 

 

Yeni Adli Yıl nedeniyle Karadeniz Ereğli’deki hukukçular tarafından etkinlik düzenlendi. Zonguldak Barosu İlçe Temsilcisi ve Ereğli Hukukçular Derneği Başkanı Tayyar Kartal, Atatürk Anıtı önünde çelenk konulması ve saygı duruşunun ardından yaptığı konuşmasında, geride bırakılan adli yıl içerisinde yaşamını yitiren Avukatlar İbrahim Karasu ve Halil Kuru’yu saygı ve rahmetle andı, adalet ve demokrasinin önemine vurgu yaptı. Avukatların Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ anlayışını savunduğunu belirten Kartal, yakın coğrafyada boy gösteren masum-sivil halk üzerinde gün geçtikçe artan ve kimyasal silah kullanma boyutuna kadar varan terörü ve katliamları lanetledi.  Adalet kadar önemli olan bir diğer kavramın da demokrasi olduğunu kaydeden Kartal konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 

ETKİLİ MUHALEFETE DİKKAT ÇEKTİ

“Bilindiği üzere demokrasi kavramı, halkın, kalk tarafından, halk için yönetimi olarak tanımlamaktadır. Bu kavram hukuk devleti tanımı ile birlikte temel hak ve özgürlüklerin, toplantı, gösteri yürüyüşü, fikir ve ifade özgürlüklerinin özgürce kullanılabilmesi hakkını da güvence altına almaktadır. Demokrasiyi diğer rejimlerden ayıran temel özellik, iktidar karşısında etkili bir muhalefetin varlığıdır. İktidar karşıtı muhalif düşünce ve eylemlerin özgürce hayata geçirilebildiği rejimin adıdır demokrasi. Adalet ve demokrasiyi sağlamakla görevli kurumların başında yargı yer almaktadır.

 

HAK ARAMA ÖZGÜRLÜKLERİ

Çağdaş demokratik sistemlerde olduğu gibi, özgürlükçü demokrasinin, temel hak ve özgürlüklerin en büyük güvencesi olan, her türlü iç ve dış etkenlerden arınmış bağımsız yargı sisteminin oluşması gerekliliği, hayati bir öneme sahiptir. Tüm devlet kurumları tarafından, adalet ve demokrasinin gereği gibi sağlanabilmesi için, bireylerin yargı yokuna başvurmaları, bir başka deyişle yetkili makamlar önünde hak arama özgürlüklerini herhangi bir engelleme ya da kısıtlamaya tabi olmaksızın kullanabilmelerinin yolu açılmalıdır.

 

“BAĞIMSIZ SAVUNMA GEREKİR”

Avukatı ve avukatlık mesleğini, özgür, özerk kılmak, yargılama sürecinde etkili ve işlevsel yapmak yaşamsal değerdedir. Güçlü ve bağımsız bir yargı için güçlü, güvenceli ve bağımsız bir savunma gerekir. Güçlü adalet ve demokrasi için güçlü yargı, güçlü yargı için güçlü savunma, bağımsız yargı için bağımsız savunma gerekir. Birçok yargısal sorunun devam ettiği, avukatsız bir yargı anlayışının yayılmaya çalışıldığı, çevrenin umarsızca katledildiği, dünyanın birçok yerinde ve özellikle yakın coğrafyamızda temel insan haklarının hiçe sayıldığı, masum sivillerin katledildiği bir ortamda yeni bir adli yılı açıyoruz. Hiç kimse onu bulandırmadığı ve ihmal etmediği sürece hukuk, teneffüs ettiğimiz hava gibi görünmez ve tutulmaz bir şekilde etrafımızı kaplar. Hukuk ancak kaybettiğimiz zaman değerinin farkına vardığımız sağlık gibi sezilmez bir şeydir.  Adalet ve demokrasinin yerleştiği ve hukukun yaşamın her alanında ve devletin her kademesinde egemen olduğu bir Türkiye ve dünya özlemiyle yeni adli yılın hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum”

 

KAHVALTIDA BULUŞTULAR

Tören, Kartal’ın konuşmasının ardından, avukatların Atatürk Anıtı önünde toplu fotoğraf çektirmesiyle sona erdi. Avukatlar ve bazı Adliye çalışanları tören öncesinde Yalı Caddesi’nde bulunan Moda isimli restaurantta kaynaşma kahvaltısında bir araya geldiler. Kahvaltıda Ak Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır ve bazı CHP Ereğli İlçe örgütü yöneticileri de hazır bulundu.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL