Genel Gündem Tüm Manşetler

EREĞLİ’DE BERKİN ELVAN SESLERİ

Taksim Gezi olaylarında  ekmek almaya gittiği sırada polisin attığı  gaz fişeğinin başına çarpması sonucunda beyin kanaması geçiren ve kaldırıldığı hastanede  269 gün ölüm-kalım mücadelesi veren  16 yaşındaki Berkin Elvan’ın ölümü..

EREĞLİ’DE BERKİN ELVAN SESLERİ

EYLEM EREĞLİ

Taksim Gezi olaylarında  ekmek almaya gittiği sırada polisin attığı  gaz fişeğinin başına çarpması sonucunda beyin kanaması geçiren ve kaldırıldığı hastanede  269 gün ölüm-kalım mücadelesi veren  16 yaşındaki Berkin Elvan’ın ölümü bütün yurtta büyük tepkilere neden oldu. Bölgemizde de Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili tepkiler dile getirilmeye başlandı. 

Kdz. Ereğli’de de sosyal paylaşım siteleri aracılığı ile haberleşenler önce İş Bankası önünde saat 17.00 sıralarında biraraya gelerek burada slogan atıp Berkin Elvan’ın ölümüne sebep olarak gördükleri AKP iktidarı ve polisin aleyhinde slogan attılar. Daha sonra topluca Atatürk Anıtı önüne yürüyenler burada bir basın açıklaması yaptılar. Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi öğrencileri adına bir genç kız hazırlanan açıklamayı okudu.

Anıt önünde grup adına açıklamada bulunan ve ismini açıklamak istemeyen üniversite öğrencisi, Gezi parkı eylemleri sırasında Berkin Elvan’ın evine ekmek götürmek için bakkala gittiğini bu sırada polisin attığı gaz fişeği ile başından yaralanarak yaşamını yitirdiğini belirterek şunları söyledi:

“Ok Meydanında polisin attığı gaz fişeği ile başından yaralanan Berkin Elvan hayata gözlerini yumdu. 15 Yaşında 16 kilo olarak bizlere veda etti. 269 gündür yaşam mücadelesi veren Berkin Elvan, 16 kiloya kadar düştü. Bu sabah saat 7’de acı haberimiz geldi. Bizler çocukların oyun oynamasını istiyoruz ölmesini değil. Çocuklar öldürülmemeli. Siyasete unutun, bizler vicdan azabımızı alarak buraya geldik, bizler vicdanımızla buraya geldik hiçbir siyasi kuruluşun altında kalmadan bağımsız bir biçimde Berkin’i savunmaya geldik. Çocukları hatırlayın, ekmek almaya giden çocukları onları bakkala göndermeyin bu ülke bakkala gidecek bir çocuğu öldürecek kadar zalimdir. Berkin anmak ve hiçbir zaman unutmamak bizlerin vazifesidir”

ÜLKÜ OCAKLARI DA GELDİ

Kdz. Ereğli Ülkü Ocakları Başkanı Sertan Kuzu ve beraberindeki grup ile Atatürk Anıtı önüne gelerek Berkin Elvan’ın ölümüne tepki gösterdiklerini açıkladı.  Kuzu, “Biz ülkücüyüz ve bu olayı kınıyoruz. Tepkimizi birlikte gösterelim, fatiha okumaya geldik” dedi ve eyleme katılanların tümü okunan fatihaya katılım gösterdi.

Bu eylem sırasında sürekli slogan atan yurttaşlar, “Gün gelecek AKP halka hesap verecek” dediler. Eyleme, ADD Kdz. Ereğli Şube Başkanı Semih Özkök, eski başkanlardan Akın Çamcı, ÇYDD Kdz. Ereğli Şube Başkanı Hakime Tuncer, Eğitim-İş Sendikası Kdz. Ereğli Temsilcisi Cengiz Başaran’da katılırken, çok sayıda poliste çevrede güvenlik önlemi aldı.

İlgili Galeri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL