Genel Gündem Tüm Manşetler

ERDEMİR YEŞİLİ ÖNEMSİYOR..!

Çevre koruma anlayışını tüm iş süreçleriyle bütünleştiren, çevre performansını sürekli iyileştirerek gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalışan Erdemir, Ereğli’de biyoçeşitliliği korumak ve artırmak için Bağlık kapı çıkışı ile..

ERDEMİR YEŞİLİ ÖNEMSİYOR..!

ERD_2532

Çevre koruma anlayışını tüm iş süreçleriyle bütünleştiren, çevre performansını sürekli iyileştirerek gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalışan Erdemir, Ereğli’de biyoçeşitliliği korumak ve artırmak için Bağlık kapı çıkışı ile Gülüç Köprüsü arasındaki 9 bin metrekarelik alanı ortalama 10 yaşlarında ve 6-7m boylarında yetişkin Melez Servi cinsi ağaçlarla yeşillendiriyor.

Erdemir, sürdürülebilir bir gelişme için, çevreye saygı duyan, sosyal sorumluluklarının farkında bir Şirket olarak çevreci çözümler ile enerji tasarrufu ve verimliliği uygulamalarına ciddi yatırım yaparak sektörüne de bu konuda örnek ve öncü olmaya devam ediyor.

Erdemir’de bugüne kadar yapılan 400 milyon doların üzerindeki çevre yatırımlarının esasını temiz üretim teknolojilerinin kullanılması, geri kazanımın en üst düzeyde tutulması, toprağa, havaya ve suya en az atığın verilmesi, çevre bilincinin ve performansının sürekli arttırılması oluşturuyor.

Ormanların, sera gazlarının emilmesini sağlayan karbon yutak alanları olduğunu bilen, bu nedenle Ereğli’de ağaçlandırma projelerini sürdüren Erdemir 600 Melez Servi cinsi ağacın daha ekimine başladı. Erdemir’in, fabrika sahası içindeki 13 bin ağaç varlığına ilaveten bugüne kadar yetiştirdiği Göztepe ve Bağlık mevkilerinde yaklaşık 14 bin ve  Kızılcapınar bölgesinde ise 35 bin ağacı bulunuyor.

 

Erdemir ve Çevre

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi sahibi olan ve kuruluşundan bu yana 400 milyon ABD dolarının üzerinde çevre yatırımı gerçekleştiren Erdemir başarılı çevre performansıyla pek çok farklı platformda ödüle layık görüldü.

 

2014 yılında İstanbul Sanayi Odası’nın (ISO) 14. Çevre ve Enerji Ödülleri’nde Erdemir Büyük Ölçekli Kuruluş Enerji Verimliliği Uygulama Projesi kategorisinde üçüncü oldu. İSO’nun her yıl çevre konusundaki iyi uygulamaları, sanayimizin bu alanda atacağı adımları teşvik etmesi amacıyla düzenlediği Çevre ve Enerji Ödülleri’nde Erdemir 3 enerji verimliliği projesiyle ödüle layık görüldü.

 

Erdemir, 2001-2014 yılları arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın düzenlediği Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması’nda En Yüksek Enerji Tasarrufu Sağlayan Proje Kategorisinde 3 kez birincilik aldı. Ayrıca 2002 yılında Kojenerasyon Derneği ve Elektrik İşleri Etüt İdaresi tarafından düzenlenen “Türkiye Sanayi Sektöründe En Başarılı Kojenerasyon Tesisi Yarışması”nda kurulu gücü 10 MW üzerindeki tesisler kategorisinde ikinci oldu.

 

Türkiye’nin 2012 BM Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı’na (Rio+20) Hazırlıklarının Desteklenmesi Projesi kapsamında gerçekleştirilen “Türkiye’de Sürdürülebilir Kalkınma ve Yeşil Ekonomi Alanında En İyi Uygulamaların Seçimi” yarışmasında ülkemizi temsil edecek en iyi uygulamalar arasına girdi ve ödüllendirildi.  20 -22 Haziran 2012 tarihinde Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde gerçekleşen Rio+20 Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı’nda Erdemir Çevre Yönetim Süreci – Çevre Performans Endeksi ve Sürdürülebilirlik Faaliyetleri sunuldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL