Genel Gündem Tüm Manşetler

DAVUTOĞLU MÜJDELER VERDİ..!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Zonguldak Madenci Anıtı önünde Zonguldaklılara seslendi. Olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı kentte Zonguldaklıların karşısına saat 15.00’de çıkan Başbakan Davutoğlu, madenci bareti takarak, halkı selamladı.   CANDAN, YURT DIŞINDA GÖREVLİ..

DAVUTOĞLU MÜJDELER VERDİ..!

49404_11281901-10153391819029432-1973363917-n

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Zonguldak Madenci Anıtı önünde Zonguldaklılara seslendi. Olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı kentte Zonguldaklıların karşısına saat 15.00’de çıkan Başbakan Davutoğlu, madenci bareti takarak, halkı selamladı.  

CANDAN, YURT DIŞINDA GÖREVLİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, Zonguldak Milletvekili ve milletvekili adayları katılırken Parti Genel Merkezi tarafından yurt dışında seçim çalışmaları için görevlendirilen Prof.Dr.Ercan Candan katılamadı.

 

YILDIZ’DAN TEŞEKKÜR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, tükettiğinden daha fazla ödeyen alın terini ortaya koyan gönlü, kalbi, zihni, beyni ile sağduyu ve sezgileri ile birlikte Başbakan Davutoğlu’na kucak açan Zonguldaklılara teşekkür etti.

 

BİNLERCE İŞÇİ ALINDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeğin ve alın terinin başkenti Zonguldaklıları selamladığı konuşmasında (işçi alınsın üretim artsın sloganları) “Cumhurbaşkanımız ile Zonguldak’a gelmiş 500 metre madenin derinliğine girmiş sizlere başvuru sağlamış, binlerce kişinin işe alınmasını sağlamıştık. (Madenci sizinle gurur duyuyor sloganları) 13 Yıldır laf üretmedik iş ürettik, Türkiye’yi bir baştan bir başa ayağa kaldırabilen bir iktidar olduk. İşte şimdi 7 Haziran’a doğru giderken laf üretenler ile iş üretenleri en iyi ayırt edecek olan Zonguldaklılardır” dedi.

 

SİYASETİN SON GÜNLERİ

Siyaset hayatımın son günlerinde söylediklerinin dikkate alınmasını isteyen Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan, “Zonguldak madenleri ve diğer varlıkları ile ama her zaman inancı, demokrası, kültürü ile doğru yolu bulmuş, doğru karar vermiştir. Onun seçtikleri onun iktidar yaptıkları da Zonguldak’ın bu inançlı sesine kulak vermiş, bu yerin bu memleketin sorunlarını, kendi birinci sorunu görmüştür. İşte o anlamda son yıllarda Zonguldak’ımıza yapılan yatırımlar bunun net bir kanıtıdır. Gelişen üniversitemiz, karayollarımız, maden ve maden ile ilgili yapılan düzenlemeler en son başbakanımızın üzerinde duracaklardır çıkarılan bir kanun ile Zonguldak’ın mülkiyet sorununu çözen gelişmeler yakın ilişkilerin sonucudur. (işçi alınsın, üretim artsın sloganları) Bu seçimlerde yardım istiyoruz vatandaşa giderek onun elini tutarak kalbi kazanılarak başarılır. Bu seçimde de bunu çok iyi yapacağınıza inanıyoruz. Sizden ricam bir kardeş olarak ağabey olarak eski bir siyaseti geride bırakan kişi olarak Başbakanımız dürüstlük çalışkanlık örneği Başbakanımızın arkasında dağ gibi bir Zonguldak koymanızı rica ediyorum” sözleri ile konuştu.

 

“ZONGULDAK’A SELAM OLSUN”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Karaelmas kentine selam olsun, emeğin başkenti Zonguldak ile gurur duyuyoruz” sözleri ile başladığı konuşmasını, “Helal rızkın şehri” dedi. Yerin altında ve üstünde büyük bir gayret ile çalışan emekçi kardeşlerime ve arkadaşlarıma helal olsun. İnsan onurunun en büyük simgesi Zonguldaklılara selam olsun. Her bir Zonguldak’lıya her bir Zonguldak’ın köşesine selam olsun” dedi. Zonguldak ile ilgili anlatacak paylaşacak çok ortak duygusu bulunduğu belirten Başbakan Davutoğlu, 19 Mayıs İstiklal meşalesinin bir Karadeniz şehri olan Samsun’dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından atıldığını hatırlattı.

 

 “ÜNİVERSİTELERİ TÜRKİYE’YE YAYILIYOR”

Bugün sabah gençlerimiz ile buluştuk bundan 13 yıl önce bir çoğunuz ilkokul çağındaydınız, 13 yıl da edindiğimiz kazanımları gördünüz, 13 yıl önce Türkiye öyle bir durumda idi ki IMF’den borç alıyorduk esnaf yazar kasa atıyordu şimdi o günlere gitmemeye var mısınız?  991 Gencimiz kredi alıyor 375 bin gencimiz burs alıyor. Taki geleceğe onurla baksınlar biz iktidara geldiğimizde 76 üniversite vardı şimdi 193 üniversite var. Nereye gitsem orada yeni üniversiteleri görüyorum, 81 vilayetimizde üniversite var. Bu hizmetleri Türkiye’nin her yerine yaydık Zonguldak’ın Bülent Ecevit Üniversitesine 6 fakülte ve meslek okulları açtık. Bu Zonguldak alın terinin şehri bilimin, ilmin, kültürün de merkezi olsun. Gelelim emekçi haklarına Türkiye 12 yıl önce şimdi buraya gelip emekçilerden bahsedenler çok olur onlara sorun 12 yıl önce Kemal Derviş’in çağrıldığı o üçlü koalisyon döneminde var ya yazılar gidiyordu yazılar. Deniliyordu ki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderilen yazı 2002 Türkiye’de bu ay maaşları ödeyemeyebiliriz, başınızın çaresine bakın utanç yazısı olarak duruyor bu. Şimdi o Derviş, Kılıçdaroğlu’nun akıl danışmanı. Eski Türkiye’ye dönmek ister misiniz? Bir IMF memurunun gelip ekonomisinin idare ettiği bir ülkenin vatandaşı olmak ister misiniz. Bırakın IMF’den borç içmeyi IMF’ye kredi açabilecek durumdayız. 2013 Mayıs’ın da 14 Mayıs’da son borcumuzu da IMF’ye ödedik, başımız dik borç isteyen ülke durumundan çıktı. IMF’ye borcu kim ödedi. Türkiye’nin izzetini onurunu kim korudu? Türkiye’nin kendi ayakları üzerinde yükselen bir dev olmasını kim sağladı?

 

“GÜVENLİK REFORMU YAPTIK”

Bir piyade tüfeği yapamayan Türkiye’den bugün kendi helikopterini yapan Türkiye’yi kim kurdu. Onlar konuşur, AK Parti yapar. Emekçi haklarına baktığımızda hiç kimsenin cesaret edemediği sosyal güvenlik reformunu yaptık. Sendikalar ve toplu sözleşmeler kanununu çıkardık o kanunun çıkarılmasının ardından 375 bin kardeşimiz sendikalı oldu. Genel Sağlık Sigortasını çıkarttık. (Madenci seninle gurur duyuyoruz sloganları) Biz vatandaşlarımız ile konuştuğumuz zaman dışarıdan konuşmayız içeriden konuşuruz. Sizin sizin ile birlikte biz emekçiyiz, işçiyiz. Siz huzurlu uyuyor iseniz biz de huzurlu uyuruz. Sizin alınterini ile bir sıkıntı var ise bize uyku haramdır, haramdır. Olağanüstü imkanlar sağladık. Son 2008 yılından bu yana takip ediyorsunuzdur Yunanistan, İspanya, İtalya, Fransa’da işçiler işlerini kaybediyorlar Türkiye’de 6 milyon istihdam çıkardık, 2008 Yılından. Son 1 yıl içinde 1.5 milyon istihdam yaptık. Muhalefet buradan gelip bol keseden attığında hemen sınava çekin, bakın Avrupa’da ne oluyor diyin?

 

“TTK ÖZELLEŞMEYECEK”

Türkiye Taşkömürleri Kurumu’nun özelleştirileceğine dönük bir planımız yok olmadı, olmayacakta. Buradan bir Başbakan olarak sesleniyorum. Ayrıca son yaptığımız düzenlemeler ile Başbakan olduktan sonra inşallah bir gün madene girip bareti beraber taşıyacağız. Başbakan olduktan sonra yaptığım ilk toplantı iş güvenliği üzerine idi. Şu talimatı verdim Bir tek kardeşimizin dahi iş sağlığı ve güvenliği konusunda sıkıntı yaşamasını istemiyoruz ve o yasayı iş güvenliği yasasını çıkardık. Madenciler ile ilgili büyük imkanlar sağlayan yasayı çıkardık. Hiçbir madencinin ücreti 2 asgari ücretten fazla olmayacak. Emekli yaşını 43’e kim çekti? Maaşı en az 2 asgari ücret şartını kim getirdi? Yine haftada 2 gün tatili kim getirdi? Günde 7.5 haftada 5 gün çalışma şartını ne getirdi. Biz meseleyi görünce meselenin üzerine üzerine yürür ve çözeriz.

 

İŞÇİLER GERİ ALINACAK

Baktık ki bu getirdiğimiz kurallar bu getirdiğimiz sistem bazen işverenlerimiz için zorluklar getiriyor ve bunu getirdikleri zorluklar nedeniyle bazı işyerleri kapandı takriben 4 bine yakın madenci işini kaybetme riski ile karşı karşıya kaldı. Bakanlar kurulunda imzaya attım rödevansların ve işverenlerin fiyat farkını düzenlemeyi yapıyoruz ve bu işçilerin geri alınması için hiçbir sorun kalmayacak. Bu düzenleme ile birlikte inşallah bütün işçilerimiz işçilerine geri döneceklerdir. İşverenimizin de zorluklarını aştık, işverenimizin önünü açtık, işveren de bizim, iş anlayışımız budur. Zonguldak bizim için karaelmas akla gelir. Seçimden sonra daha verimli üretim için ne gerekiyorsa yapacağız, hem madenleri modernize edeceğiz ve hem de daha çok madenciye iş imkanı aşacağız.

 

FİLYOS’UN DURUMU

Filyos Limanının üzerinden uçarak geldik Türkiye’nin üçüncü büyük limanını Zonguldak’a inşallah kuruyoruz. Buradan Karadeniz’den Akdeniz’e gidecek olan bütün yollar Kuzey ve Güney hattında Zonguldak’ı merkez kılacak. Filyos ile ilgili ne kadar aksaklık var ise hukuksal olarak aşacağız. Filyos’u öyle ya da böyle hizmete açacağız, hızlandıracağız. Biz geldiğimizde Zonguldak’ta 22 kilometre yol vardı şimdi 178 kilometre bölünmüş yol var. Kim yaptı? Biz geldiğimizde Zonguldak’ta sadece 6 tane ambulans vardı düşünün emekçilerimiz, işçilerimiz, bir yerde bir sıkıntı ile karşılaşsa 6 ambulans ile nerelere yetişeceği belli değildi şimdi 36 ambulans var, ambulans helikopter, uçaklarla tüm ülkemizin hizmetindeyiz. Zonguldak’ın özellikle madenden kaynaklanan mülkiyet sorunlarını çözdük, çözmeye de devam edeceğiz. Bülent Ecevit Üniversitesi’ne Ereğli’deki Milli Emlak arazisi de olmak üzere bütün sorunları çözeceğiz inşallah. Karaelmas diyarı Ak gelecek diyarı olacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL