Genel Gündem Siyaset Tüm Manşetler

CHP GENEL MERKEZE RAPOR SUNDU..!

CHP Kdz.Ereğli İlçe Örgütü, 2015 Milletvekili seçimlerine ilişkin görüş ve düşüncelerini Genel Merkeze iletti, Kdz.Ereğli’nin Zonguldak il genelindeki potansiyeline dikkati çekti.   Zonguldak ili toplam nüfusu (2013 sonu) 601,567 İlçeler          ..

CHP GENEL MERKEZE RAPOR SUNDU..!

CHP LOGO

CHP Kdz.Ereğli İlçe Örgütü, 2015 Milletvekili seçimlerine ilişkin görüş ve düşüncelerini Genel Merkeze iletti, Kdz.Ereğli’nin Zonguldak il genelindeki potansiyeline dikkati çekti.

 

Zonguldak ili toplam nüfusu (2013 sonu) 601,567

İlçeler           :          nüfus      :       seçmen sayısı

Kdz ereğli :              174,185           125,059

Merkez ilçe:            125,914            92, 701

Çaycuma:                92,690              72,114

Devrek:                    56,571              44,556

Alaplı:                       44,668             32,096

Kozlu:                        44,454             33,337

Kilimli:                       40,789             29,635

Gökçebey:                22,296             16,952

Kdz . Ereğli, bugün Zonguldak ilimizin en büyük ilçesidir.

Zonguldak coğrafi olarak 3 ana bölgeden oluşmaktadır.

Zonguldak’ı (eski beldeleri olan) Kozlu ve Kilimli ilçeleri ile birlikte merkeze koyduğumuzda batısında Kdz Ereğli-Alaplı, doğusunda Çaycuma-Devrek-Gökçebey ilçeleri yer almaktadır.

***                        ***

Nüfus yoğunluğu açısından

Kdz Ereğli-Alaplı 218,853

Zonguldak Merkez-Kozlu-Kilimli 211,157

Çaycuma-Devrek-Gökçebey (Filyos vadisi ilçeleri) 171, 557

Bugün nüfus ve seçmen yoğunluğu açısından Zonguldak’ın en büyük bölgesi olan Kdz Ereğli-Alaplı ilçeleri gerek fiziki-coğrafi gerek siyasi-sosyal-ekonomik açıdan iç içe geçmiş durumdadır.

Kdz Ereğli-Alaplı ilçelerimiz ekonomik-sosyal-siyasi açılardan Zonguldak’ın en hareketli bölgesi olmasına rağmen 5 Haziran 1977 seçimlerinden bu yana bölgemizden Meclise CHP bir milletvekili gönderemedi.

1977 seçimlerinde 5. sıradan Sn Kemal Anadol Meclise gönderilmiş, ondan sonraki tüm genel seçimlerde Kdz Ereğli-Alaplı bölgemizden hiçbir partilimiz seçilebilecek sıralarda yer alamadı.

 

Örnek:

2002 Genel Seçimleri

1. Sıra-Nadir Saraç-Filyos Vadisi ilçeleri (seçildi).

1. Sıra-Harun Akın-Zonguldak Merkez (seçildi).

3.Sıra –Muhammet Arslan-Kdz Ereğli-Alaplı (seçilemedi).

 

2007 Genel Seçimleri

1. Sıra-Ali Koçal-Zonguldak Merkez (seçildi).

2. Sıra-Ali İhsan Köktürk-Filyos Vadisi ilçeleri (seçildi).

3. Sıra-İlker Önel-Kdz Ereğli-Alaplı (seçilemedi).

 

2011 Genel Seçimleri

1. Sıra-Prof Dr Mehmet Haberal-Zonguldak Merkez (seçildi).

2. Sıra-Ali İhsan Köktürk-Filyos Vadisi ilçeleri (seçildi)

3. Sıra-Nermin Posbıyık-Kdz Ereğli-Alaplı (seçilemedi)

 

2002,2007 ve 2011 Genel Seçimlerinin tümünde de AKP ve diğer partiler Kdz Ereğli-Alaplı bölgesine 2’inci ve 4’üncü sıraları verdi.

Yaklaşık 38 yıldır Kdz Ereğli-Alaplı bölgesinden partimizin TBMM’ne bir milletvekili gönderemeyişi, diğer tüm partilerin seçimlerde 2’inci sıraları Kdz Ereğli’ye vermelerine rağmen, partimizin bu bölgeye sürekli 3’üncü sırayı vermesi, gerek parti tabanımızda ve gerek kamuoyunda Ereğli-Alaplı bölgemizin CHP tarafından dışlandığı algısını yarattı.

Bu düşünce ve değerlendirmeler bu dönemde had safhaya ulaştı.

Gerek nüfus ve seçmen yoğunluğu ve gerekse partimizin oy potansiyeli açısından Kdz Ereğli-Alaplı bölgemize 1’inci sıranın verilmesi veya en kötü ihtimalle 2’inci sıranın verilmesi talebi ciddi ve yakıcı bir şekilde ortaya çıktı.

En uzak köylerimizden beldelerimizden şehir merkezine kadar partili-partisiz birçok insan işçi ve memur sendikalarından esnaf örgütlerine, işadamı derneklerinden, muhtarlardan TSO’ya ve STK’lara kadar tüm çevreler de bu düşünceyi sayısız kez dile getirmektedir.

3 Genel seçimden bu yana 2 milletvekilimiz olmasına rağmen Kdz Ereğli İlçe Örgütü olarak bölgemizde doyasıya tam bir çalışma ortamı yaratamadık. Bu yıllar boyunca bir-iki dini bayram ve zorunlu ziyaretler dışında milletvekillerimizle en azından birkaç pilot köyümüze teşekkür ziyareti bile yapamadık. Hiç ama hiçbir seçimde yerel, genel, referandum ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde milletvekillerimizle tam bir program gerçekleştiremedik.

Nedense hep bir yanımız eksik kaldı. Bu nedenle Kdz Ereğli-Alaplı bölgemizde en az 2’inci sıra talebi, hiçbir dönemde bu kadar yaygın ve ısrarla dile getirilmedi. Bu bölgemize en az 2’inci sıra verildiğinde, seçmen ve partimize yönelecek oy potansiyeli açısından sürükleyici bir özellik kazanacak ve bu durumun partimize, örgütümüze, tabanımıza, vatandaşlarımıza büyük bir moral motivasyonla birlikte çok olumlu katkı sağlayacağı yadsınamaz bir gerçek olarak ortaya çıkmıştır.

Hele hele 2. ve 4. sıralar bu bölgemize verildiğinde, seçim taktiği ve stratejisi açısından partimize seçimlerde başarıyı getireceğine, AKP’yi Zonguldak’a alt edip partimizi 1. parti yapacak en önemli hamlelerden biri olacağına inanıyoruz.

 

Kdz. Ereğli 2002 Genel Seçim Sonuçları

CHP 11,980

AKP 36,393

 

Kdz Ereğli 2007 Genel Seçim Sonuçları

CHP 40,000

AKP 55,000

 

Kdz Ereğli’nin seçmen sayısı 2014 İl Genel Seçimlerinde toplam 125,237’dir. Partimizin aldığı oy ise 39,077’dir

Çaycuma-Devrek-Gökçebey ilçelerimizin seçmen sayısı 2014 İl Genel Seçimlerinde toplam 134,114’tür. Partimizin aldığı oy ise 39,727’dir.

Kdz Ereğli’de partimizin aldığı oy 3 ilçemizde partimizin aldığı oya eşittir. Bu durum ne yazık ki sürekli Kdz. Ereğli’ye haksızlık yapılıyor algısı yaratmaktadır.

Alaplı ilçemizi de Kdz Ereğli ile birlikte değerlendirdiğimizde bu tablo daha da çarpıcı bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Bu tablolardan anlaşılacağı üzere her genel seçimde partimizin oyları %100 oranında artmasına rağmen AKP’yi Kdz .Ereğli’de alt etmek mümkün olmamıştır.

2015 Genel Seçimlerinde amacımız ve ilk hedefimiz Kdz .Ereğl’de CHP’yi 1’inci parti yapmaktır. Aktarmaya çalıştığımız duruma uygun bir yol izlediğimizde başarıyı yakalayabileceğimize inanıyoruz.

Bunun yanında Genel Seçimlerde, örgütlerde yıllarca emek vermiş aday adayları değerlendirilmediğinde, örgütlere yabancı, parti dışından aday adayları öne çıkarıldığında, örgüt tabanında kırılmalar, küskünlükler ortaya çıkmakta, çalışmalarda moral motivasyon azalmakta, bu da seçimlere olumsuz yansımaktadır.

Parti tabanımızın rahatlıkla benimseyebileceği, parti ideolojisini özümsemiş, parti kimliğine yakışır, parti örgütleri ile uyumlu çalışabilecek, geniş halk kesimlerince sempati ile karşılanabilen, genel kültür düzeyi yüksek, bilgili, birikimli, toplumsal çıkarları öne çıkaran, alçak gönüllü, partinin başarısı için emek vermiş, mücadeleci, çalışkan özellikleri olan adayları öne çıkarmak partimizin oy potansiyelini daha da artıracağı kuşkusuzdur.

12 Yıllık AKP iktidarı her alanda ülkemizi sıkıntı ve sorunlarla yormaya başlamıştır. Ülkemiz artık bu yorgunluklardan, gerginliklerden kurtulmayı, yeni bir başlangıçla yeni bir sayfa ile taze bir nefes almak için AKP’den kurtulmalıdır.

Partimiz ülkemizin en temel sorunlarına dönük proje ve çözüm önerilerini en geç yılbaşında açıklamalıdır. Ancak burada toplum projelerle boğulmadan, en temel 3-5 proje öne çıkarılmalı, tüm örgütler söylem birliği içinde, her şeyi özümsemiş yeni bir hamle ile CHP’yi iktidara taşımaya hazır olmalıdır.

Bizler Kdz .Ereğli ilçe Örgütü olarak bu görüş ve düşüncelerimizin ciddi bir şekilde değerlendirilmesini talep ediyor, saygılar sunuyoruz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL