Genel Gündem Siyaset Tüm Manşetler

BİLİM İNSANLARINI KEŞFETMEK İSTİYORUZ

Karadeniz Ereğli’de, Ereğli Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi ve TÜBİTAK işbirliği ile düzenlenen 1. Ereğli Bilim Şenliği, törenle başladı. Geleceğin Teknolojileri ile Randevumuz Var”..

BİLİM İNSANLARINI KEŞFETMEK İSTİYORUZ

KAPAK

Karadeniz Ereğli’de, Ereğli Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi ve TÜBİTAK işbirliği ile düzenlenen 1. Ereğli Bilim Şenliği, törenle başladı.

Geleceğin Teknolojileri ile Randevumuz Var” sloganıyla Ereğli sahil bandında kurulan çadır ve stantlarda, öğrenciler ve öğretmenleri tarafından geliştirilen proje ve etkinliklerden oluşan şenliğin açılışı için amfi tiyatroda açılış töreni gerçekleştirildi.  

“HAZIRLIKLI OLMAK LAZIM”

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal törende yaptığı konuşmada, “Gelecek dediğiniz bir an, ansızın geliverir dedi. Konuşmasına, şenliğe katkı vermek için şehir dışından gelen misafirlere ve şenliğe katılan öğretmen ve öğrencilere teşekkür ederek başlayan Uysal şunları söyledi: “Hep gelecekten bahsederiz. Ama gelecek dediğimiz şey bir an, ansızın geliverir. Onun için geleceğe hazırlıklı olmamız lazım. Bugün, gümümüz toplumunda en önemli sermaye bilgidir, bilimdir. Bu nedenle buradaki bilim şenliğini doyasıya değerlendirmeyi sizlerden rica ediyorum. Bu organizasyonu yapan, katkı veren, başta TÜBİTAK, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Ereğli Eğitim Fakültesi’ne ve belediye çalışanlarımıza huzurunuzda teşekkür ediyorum.”  

“ÖNEMLİ AVANTAJLAR SAĞLIYOR”

Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Ali Azar da açılışta yaptığı konuşmada, ülkenin bilimsel geleceğine ufuk çizecek nitelikteki çalışmalardan birisi olan şenliğin Ereğli’de yapılmasından memnuniyet duyduğunu söyledi. Şenliğin, Ereğli Belediyesi öncülüğünde yapılıyor olmasının belediyenin ve yöneticilerin bilime verdiği önemi ortaya koyduğunu vurgulayan Azar özetle şöyle konuştu: “Bilgi ve bilimin, araştırma ve geliştirme çalışmalarının ülkelere istikamet çizdiği bir çağda yaşıyoruz. Tarihe baktığımızda bilgiyi elinde bulunduran ülkeler, kalkınma içim bilimi seferber edebilen toplumlar başta ekonomi olmak üzere her alanda çok önemli avantajlar sağlamışlardır. Bilimin ve bilimsel gelişmenin dışında yol arayanlar her zaman gaflete ve delalete düşmüşlerdir.  Eğer sizler bilime, bilimsel gelişmelere inanırsanız Atatürk’ün ifade ettiği gibi o muasır medeniyet seviyesine ulaşabilirsiniz. Eğer bilimsel gelişmelere ve bilim insanlarına değer vermezseniz tarihsel süreçte olduğu gibi bilim bulunduğu ülkeyi terk eder. Çünkü bilim ve sanat iltifat görmediği ülkeyi terk eder.”  

“BİLİM İNSANLARINI KEŞFETMEK İSTİYORUZ”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz açılışta yaptığı konuşmada, çocuklara bilimi sevdirmek, bilimsel araştırma, gözlem ve deneyi teşvik etmek amacıyla düzenlenen şenlikte, “Çocukların doğuştan gelen merak duygularını motive ederek, özgün çalışmalar yapmalarını hedefliyoruz. Fen ve matematik alanında hayal gücü ve yaratıcılıklarını geliştirmek, ülkemizin ihtiyaç duyduğu başarılı bilim insanlarını keşfetmek istiyoruz” dedi.  

“AMAÇ ÖZENDİRMEK VE ÖĞRETMEK”

Ereğli Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Baki Kara ise şenliğin, TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği Destekleme Projesi kapsamında geliştirildiğini ifade ederek; “Şenliğimizin amacı tüm bilim severleri bir araya getirmek, bilimsel gelişmeleri en geniş toplumsal kesimlere ulaştırmak ve bilimle teknoloji arasındaki etkileşimi kavratmaktır. Aynı zamanda geleceğin projeleri hakkında fikir vermek ve özendirmektir. Farkındalık yaratarak bilime karşı duyarlılığı olmayanlarda merak uyandırmaktır. Öğrencilerimizi bilim şovlarıyla eğlendirip, sorgulamalarını sağlayarak öğrenmelerini sağlamaktır. Proje TÜBİTAK tarafından desteklenen 3. Projedir ve bu bizim için ayrı bir mutluluktur” şeklinde konuştu. Kara, şenliğin 2 gün süreceğini ve 2 gün boyunca katılımcıların 25 atölye çadırında uzman eğitmenlerin yönlendiriciliğiyle çalışmalar yapacağını sözlerine ekledi.  

RADYO YAPTILAR

Konuşmaların ardından, törene katılan protokol üyeleri sembolik olarak hazırlanmış bir çadırın girişindeki kurdeleyi keserek, Bilim Şenliği’ni resmen açtılar. Uysal ve Azar daha sonra dijital radyo çadırında öğrencilerle beraber lehim yaparak dijital radyo yaptılar. Şenlikte dijital radyo, güneş enerjisiyle çalışan robot, 3D tasarım, LED aydınlatma devresi ve benzeri proje çadırları açıldı.   Törene Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan, Ak Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, Ereğli Belediye Başkan Yardımcısı Nazmi Erdoğan, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler hazır bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL