Genel Gündem Tüm Manşetler

BELEDİYE BAŞKANINA SORUŞTURMA..!

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 1993 yılında orman arazisi üzerine yapıldığı için kaçak yapı konumunda bulunan Kandilli Belediye Binası’nda market açılması için meclis kararı alan CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Aydın ile 7..

BELEDİYE BAŞKANINA SORUŞTURMA..!

20070111222305

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 1993 yılında orman arazisi üzerine yapıldığı için kaçak yapı konumunda bulunan Kandilli Belediye Binası’nda market açılması için meclis kararı alan CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Aydın ile 7 Belediye Meclis Üyesi hakkında kaymakamlık soruşturma izni verdi.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 1993 yılında orman arazisi üzerine yapıldığı için kaçak yapı konumunda bulunan Kandilli Belediye Binası’nda market açılması için meclis kararı alan CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Aydın ile 7 Belediye Meclis Üyesi hakkında kaymakamlık soruşturma izni verdi.

Orman arazisi üzerinde bulunan Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Kandilli Belde Belediye Binası’nın çevresine çevre düzenlemesi inşaatları yaptığı için hakkında soruşturma başlatılan CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Aydın hakkında meclis kararı ile bir markete ruhsat verdiği için yeni bir soruşturma daha başlatıldı. Kdz. Ereğli Kaymakamlığı Cumhuriyet Savcılığı’nın talebi üzerine üzerinde hiçbir kullanma hakkı bulunmadığı halde tadilat yapılıp meclis kararı ile ruhsat verilip haksız kazanç elde ettiği gerekçesi ile CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Aydın, Belediye Meclis Üyeleri Serdar Coşğun, Erol Kavak, Mehmet Memiş Görmüş, Sefa Yavuz, Cafer Türk, Mustafa Keskin ve Özkan Gürler hakkında soruşturma izni verdi. Kaymakamlık meclis kararında red oyu kullanan bir meclis üyesi ve iki fen işleri teknikeri hakkında ise olayda kusurları bulunmadığı gerekçesi ile soruşturma izni vermedi.

Kandilli Belediyesi binasının bulunduğu arsanın mirasçısı olduğunu iddia eden ve konuyu mahkemeye taşıyan belde sakinlerinden Ömer Yıldız, söz konusu şikayetleri savcılığa kendisinin yaptığını söyledi. Belediye Başkanı Mustafa Aydın’ın kendi döneminde hazırladığı ve daha önceki dönemlerde hazırlanan imar planlarında belediye binasının görünmediğini ve tapunun ormana ait olduğunu anlatan Yıldız, hukuk mücadelesini sürdüreceğini ifade etti. Yıldız yaptığı açıklamada, “Daha önceki açıklamalarımda Kandilli Belediyesi’nin davalık orman arazisi üzerinde hizmet verdiğini beyan etmiştim. Resmi idarelerde de bu durum kayıtlıdır. Davalık olan bir arazide çevre düzenleme işlemlerinden dolayı savcılık daha önce soruşturma açmış ve kaymakamlığımız buna olur vermişti. Bu konuda Belediye başkanı ve iki memur hakkında yargı süreci başlamıştır. Buna rağmen CHP’li belediye başkanı belediye binasının ruhsat ve tapusu olmadığı halde bir markete meclis kararı ile ruhsat vermiştir. Ruhsatsız belediye binası olduğu halde markete ruhsat vererek usulsüzlük yapmaya devam etmiştir. Elimde gördüğünüz belgede ruhsatsız belediye binasında bir markete meclis kararı ile ruhsat verdiğinden dolayı belediye başkanı ve meclis üyeleri hakkında kaymakamlık soruşturma izni vermiş ve savcılık soruşturması devam etmektedir, dava açılacaktır. Belediye Başkanı Mustafa Aydın dava sürecini bekleyeceğini, hiçbir işlem yapılmayacağını, mahkeme süreceğini saygı duyacağını söylemişti ama dava sürecinde ruhsatsız bir belediye binası olduğu halde markete ruhsat vermiştir” dedi. Yıldız Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay ve soruşturmayı yürüten memurlara teşekkür ederken, yetkililerden yaşanan hukuksuzluğu durdurmalarını istedi.

Yıldız ayrıca belediye binasının bulunduğu arsa ile ilgili açılan dava da taraf olarak orman ile kendisinin bulunduğunu, belediyenin ise davada taraf olarak yer almadığını söyledi.

CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Aydın, soruşturma devam ettiğini belirterek, görüş beyan etmek istemediğini söyledi.

(İHA)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL