Röportajlar

ADAY İZLENİMLERİ

Yeni Ufuk Gazetesi sizler için derledi. İşte Yeni Ufuk Gazetesinin özel haberi… Seçimlere 6 ay kaldı.. Hayli çetin geçecek seçimler, resimde gördüğünüz aday adayları üzerinde yoğunlaştı. 8. sayfamızda sizlere aday..

ADAY İZLENİMLERİ

7057_adaylar

Yeni Ufuk Gazetesi sizler için derledi. İşte Yeni Ufuk Gazetesinin özel haberi…

Seçimlere 6 ay kaldı.. Hayli çetin geçecek seçimler, resimde gördüğünüz aday adayları üzerinde yoğunlaştı. 8. sayfamızda sizlere aday adaylarımızı tanıtmaya çalışacağız!.. Sizler resimdeki aday adaylarının çoğunu zaten tanıyorsunuz, ama tanımadıklarınız da var!.. Sizlerin tanımadığı, aday adayları bu noktalara nasıl geldi, kim getirdi, hep birlikte bunları konuşacağız.. Aday olmayı hak edip, etmediklerine her zamanki gibi yine sizler karar vereceksiniz!.. Aslında AK Parti hariç diğer partilerin adayları neredeyse yerine oturmuş durumda, bu konuda kamuoyunda bazı çatlak sesler çıksada durum değişmeyecek!. Hep birlikte ihitmalleri değerlendirelim..

 

Murat SESLİ: Ereğli halkı Sesli’yi 2007-2008 döneminde tanıdı. Dönemin Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın 2007 yılında yapılan genel seçimlerde milletvekili olmak için istifa etmesiyle başkanlık koltuğuna oturan Sesli, o koltukta tam 20 ay kaldı. Sonradan başına gelen talihsiz olayın ardından bir süre Ereğli halkından uzak düştü!..
-SESLİ, 20 ay boyunca Ereğli’nin her bir köşesini asfaltladı.
-Kdz. Ereğli Belediyesinde halkla bir araya gelmek için halk günleri tertipledi. 20 Ay boyunca kimin ne derdi varsa, dinleyip, çözüm üretmeye çalıştı.. (Posbıyık, tekrar göreve geldiğinde halk günlerini kaldırarak, halka kapılarını kapattı)
Sesli, tarihinde ilk kez Uluslar arası Sevgi Barış Dostluk festivalini esnaftan bir kuruş bile almadan yaptı. Mükemmel geçen festivalin tüm sponsorluğunu bölgede faaliyet gösteren bankalar üstlendi. Bankalardan artan para ile 67 otobüs kiralanarak, 3015 bayan ve 140 belediye görevlisi için Çanakkale ve Abant gezileri düzenlendi!..(Posbıyık 20 yıldır, festival için esnaftan zorla para alıyor)
-‘Cenaze hizmetlerinin ücretsiz olması’  projesi ilk kez Sesli zamanında yapıldı. (Posbıyık, bu projeyi aradan geçen 5 sene sonunda uygulamaya koydu!..)
-Yine Sesli zamanında yaklaşık 700 öğrenciye belediye bütçesinden burs sağlandı. (Posbıyık, göreve geldikten sonra, Muhasebeden sorumlu belediye başkan yardımcısı Atike Önder’in ısrarı üzerine bu burslar kaldırıldı!..)
-Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında fakirlere yardım arttırıldı!..
-Ramazan aylarında Kdz. Ereğli Kaymakamlığı ve muhtarlarla işbirliği yapılarak, gerçek ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı, kış aylarında kömür yardımı yapıldı.
-Mahalle iftarları ilk kez Sesli döneminde yapılmaya başlandı. Sesli’den sonra bu geleneği Posbıyıksürdürdü.
-Ramazanla birlikte yapılan feshane şenlikleri yine ilk kez Sesli döneminde başladı..
-80 km altyapı, binlerce metreküp taş duvar ve kaldırım yapan Sesli, Ereğli halkına hizmet nedir, göstermiş oldu!..
Geçtiğimiz günlerde yaptığı basın toplantısı ile AK Parti’den aday adaylığını açıklayan Sesli, yaklaşık 4 sene önce açtığı seçim bürosu ile halkla iç-içe durumda, ciddi bir destekçisi olan Sesli, gerek Ak Parti Genel Merkezi tarafından gerekse özel firmaların yaptığı anketlerde Ak Parti aday adayları arasında lider çıkıyor!..
Sesli, 2014 seçimlerinin bir numaralı adayı olarak görülüyor!..

 
   
Halil Posbıyık (CHP veya bir başka parti)

Siyasal kariyeri boyunca üç parti değiştiren tek aday adayı.
Ocak ayında 70 yaşına basacak. Erdemir emeklisi.
Siyasi kariyerine Özal’ın Anavatan Partisi’nde adım attı. Birkaç dönem ANAP’tan Başkan seçildi. Daha sonra, ANAP’tan Zonguldak milletvekili adayı olmak istedi, kabul edilmedi. O da Demokrat Parti’den aday oldu, seçilemedi. Bir sonraki seçimde bu kez de CHP’den belediye başkanlığına aday oldu ve seçildi.

-Siyasal kariyeri boyunca ilkesiz bir çizgi izledi.

-Seçimden sonra ilk sözü; “CHP yok, Posbıyık var”oldu!
-Belediye Başkanlığının en rahat, ama öte yandan da en sorunlu dönemini CHP’de geçirdi.
-Belediyenin parasını tek başına har vurup harman savurdu.

-Kıyıboyunda Neo-Ereğli çağrışımıyla, çakma bir Akdeniz kıyı kasabası yarattı.

-Kıyıyı kebapçı ve cafe’lerle doldurdu.

-Onbinlerce ampul ve plastik çocuk parkları ile kenti lunaparka çevirdi!

-Ereğli’nin binlerce yıllık özgün silüetini yok etti; yerel kültüre sırtını döndü.
-Bu dönemde en pahalı suyu, en pahalı toplu taşımayı, en yüksek emlak vergisini halka dayattı.

-Süs merakı yüzünden Ereğli, onun döneminde bir AVM, market ve Açık Çarşı cennetine dönüştü.

-Küçük esnafı bitirdi.
-Öte yandan, son dönemde partisi CHP’yi böldü.

-Belediye Meclisi ile Encümende ipleri elinden kaçırdı.

-Kendisine muhalefet eden meclis üyelerinin yakınlarını işten attı.

-Basını böldü.

-Ereğli’yi cadı kazanına çevirdi.
-İşler kötü gitmeye başlayınca AKP’den aday olmak istedi, yüz bulamadı. Bu kez “Benim partim yok, her partiye gidebilirim” açıklaması ile diğer partilere mesaj gönderdi, aldıran olmadı.
-CHP Kurultayında Önder Sav’ın listesinden PM üyeliğine aday olmak istedi, beceremedi.
Bu karşın CHP’den aday adayı olması, siyasal kulislerde, inanılmazı çok zor bir yüzsüzlük olarak niteleniyor!..
En önemli özelliği, Atatürkçü Düşünce Derneği’nden genel kurul kararı ile kovulmuş bir “Atatürkçü” olması!..

Fazlı Erdoğan: 1 Ocak 1956’da Gümüşhane’de doğdu. Sanayici ve İş Adamı; Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Edebiyat Bölümü’nü bitirdi. Bir süre öğretmen olarak görev yaptı. Yurtdışında ENKA Holding’de yönetici olarak çalıştı. Değişik iş kollarında hizmet veren firmaların yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulundu. Ak Parti 22. Dönem Zonguldak Milletvekiliği görevini başarı ile yürüten Erdoğan, 2011 genel seçimlerinde adaylıktan çekildi.
Ereğli’deki ciddi sanayi kuruluşları arasında yer alan İttifak Metal’in Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Erdoğan, henüz herhangi bir partiden aday adaylığını açıklamış değil!..
Fakat Kdz. Ereğli Belediye Başkanlığı aday adayları arasında adı geçmekte..

 
Aydın Güngör: Erdemir’den emekli olan Güngör, 2 dönemdir Gülüç Belediye Başkanlığı görevini yürütüyor. Siyaseten uzman olan Güngör, çevresinde mütevaziliği ile tanınıyor. Halk tarafından sevilen-sayılan bir kişilik olan Güngör, Gülüç için bir ‘velinimet’ olarak yorumlanıyor. Sportif faaliyetleri ile tanınanGüngör’ün kendisine şans tanınması halinde AK Parti’den Kdz. Ereğli Belediye Başkanlığı için aday adayı olacağı  konuşuluyor..

Recep Erdoğan: 12 Ocak 1965 yılında Erzurum’un Şenkaya-Gezenek köyünde doğdu.

1988 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni 5.lik ile bitirdi.1994 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı.1994-2011 yılları arasında Karadeniz Ereğli Devlet Hastanesi’nde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak görev yaptı.

Erdemir Ereğli Spor’da Yöneticilik, Karadeniz Ereğli Rotary Kulübü Başkanlığı, Uluslararası Rotary 2430.Bölge; Kastamonu, Bartın, Zonguldak, Kdz.Ereğli Rotary kulüplerinden sorumlu guvernör yardımcılık görevlerinde bulundu. “Rotary International Public Relation Award” (Halkla İlişkiler) ödülüne layık görüldü.2001 yılında Karadeniz Ereğli Devlet Hastanesi Spor Kulübünü kurdu.
Zonguldak Tabip Odası, Karadeniz Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Karadeniz Ereğli İşitme Engelliler Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Zonguldak Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Karadeniz Ereğli Hekim ve Eczacılar Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir.


*Halen Kdz. Ereğli Devlet Hastanesindeki görevini başarı ile yürüten Erdoğan, 2014 yılında yapılması planlanan yerel seçimlerde ciddi bir aday olarak görünüyor. Sevecen kişiliği ve dürüstlüğü ile tanınan Erdoğan’ın DSP’den aday adayı olacağı konuşuluyor.
*2011 yılı seçimlerinde CHP’den Milletvekili aday adayı olan Erdoğan, o günden itibaren çalışmalarına hiç durmadan devam ediyor. Ciddi bir oy potansiyeli olan Erdoğan’a DSP’den aday olmaması içinPosbıyık’tan teklif gelmeye başladı bile!..

Belediye Başkan yardımcılığı teklifi bile alan Erdoğan dik duruşuyla DSP’in adayı olarak görünüyor..

 
 

Yüksel Balcı: 2009 yılı seçimlerinde Murat Sesli’nin başına gelen talihsiz olay sonrası Ak Parti’den belediye başka adayı olarak gösterilen Balcı, tepki oylarıyla birlikte AK Parti tabanını da kullanarak, oyların %31,9’unu almış (17,882) ve Kdz. Ereğli Belediye Meclisine 7 üye sokmayı başarmıştı!..


Halkla diyaloğu zayıf olan Balcı, o dönemlerde mevcut Başkan Posbıyık ile sert tartışmalar yaşamış ve bu tartışmalar neticesinde ticaretini İstanbul’da sürdürmek zorunda kalmıştı. O tarihlerden bu yana Ereğli’de nadiren görünenBalcı, bir nevi Posbıyık’tan öc almak için halen Kdz. Ereğli Belediye Başkanı olmak istiyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile diyaloğu olduğu bilinen Balcı, tepeden inmek için Ankara’da kulis yapmaya devam ediyor..   


 

Yusuf Kalay: Siyasette duayen isimlerden biri de Yusuf Kalay, 2009 yerel seçimlerinde Sesli’nin ardından Belediye Başkan adaylığı için Ankara’ya gönderilen 2 isimden biri olan Yusuf Kalay, Ak Parti’nin Ereğli’deki neferi konumunda..

Araştırmaları ve bilgisi sayesinde her meclis toplantısında Posbıyık’ı köşeye sıkıştırmayı başaran Kalay, belediye başkan adaylığı için hazır durumda bekliyor.


İbrahim Sezer: Ak Parti İlçe Başkanlığı için bir hayli çırpınan fakat Genel Merkezce kabul görmeyen İbrahim Sezer, Ak Parti’den aday olma konusunda ısrarlı görünüyor. Geçtiğimiz günlerde partiden kopmaması için MÜSİADBaşkanlığı hediye edilen İbrahim Sezer, etrafında ‘titizliği’ ile tanınıyor.

Halktan kopuk olan Sezer’e adaylık konusunda sıcak bakılmıyor.


Muharrem Erdem: 2003 yılından bu yana Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Başhekimliği görevini yürüten Muharrem Erdem’in asıl hedefi Belediye Başkanlığı gibi görünmüyor. Yeterli altyapıyı sağladığı takdirde gözü yükseklerde olan Erdem, Ak Parti’nin kendisini değerlendirmesini bekliyor.

Mevlüt Özdemir: Kdz. Ereğli MHP’nin  temel taşlarından biri olan Mevlüt ÖzdemirÖZMAR marketler zinciri yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütüyor. Geçtiğimiz senelerde İstanbul’da yapılan BORSA operasyonuna adı karışan Özdemir’in yatırımlarına el konulduğu biliniyor.
Herhangi bir aksilik çıkmazsa MHP’nin Belediye Başkanı adayı olacak olanÖzdemir, halktan kopuk diğer bir isim olarak görünüyor..


Ahmet Köse: Her seçim döneminde Ak Parti’den aday adayı olan Köse, Ereğli’de Avukatlık yapıyor. Çevresi tarafından hiperaktif kişiliği ile tanınan Köse’nin adaylık konusuna sıcak bakılmıyor.

Fakat o her dönemde aday adayı olmaya devam edeceğe benziyor!..

 

Hasan Yılmaz: TTK’dan emekli olan Hasan Yılmaz, Ak Parti Zonguldak Milletvekili Ercan Candan’a yakınlığı ile biliniyor. Candan sayesinde Zonguldak Amelebirliği Başkanlığı koltuğuna oturan Yılmaz’ın adı şu sıralarCandan tarafından Ak Parti Genel Merkezinde sık sık telafuz ediliyor.
Candan’ın nimetlerinden sonuna kadar faydalanmaya çalışan Yılmaz, 2014 yılında Candan’ın ısrarlarıyla Ak Parti’den Kdz. Ereğli Belediye Başkan adayı olmak istiyor.
Halktan ve basından hayli kopuk olan Yılmaz, yapılan anketlerde sonuncu görünüyor!..Fakat, Candan‘un ‘yerli aday’ politikasına uyduğu için yarışta 1-0 önde görünüyor..

 

 

Saffet Bozkurt: Ak Parti’nin müzmin adayları arasında adı geçen Av Saffet Bozkurt, belediye başkanı olmak için yetki bekliyor.

Genellikle köylere yatırım yapan Bozkurt’un Başkanlık için değil de, İl Genel Meclis’ine aday olması gerektiği konuşuluyor!..

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL