logo

ZENGİN BELEDİYE İFLAS MI EDİYOR

lefkosa-belediyesi-iflas-etti-2013-03-27_m

Bir zamanlar Türkiye’nin en zengin belediyesiydi. Şimdi ise maaşları bile ödeyememe tehlikesi ile karşı karşıya! Milyonlarca lira borcu olan Ereğli Belediyesi nasıl bu hale düşürüldü?

Kdz. Ereğli Belediyesi bir zamanlar Türkiye’nin en zengin belediyeleri arasında yer alıyordu. Hatta Belediye Başkanı Halil Posbıyık (69) zaman zaman hükümete bile borç verebileceklerini söylüyordu.

Ancak Posbıyık’ın bu söylemi ve açıklamaları resmen fos çıktı!

Şuanda sadece 20 milyon lira kredi borcu olan Ereğli Belediyesi’nin piyasaya olan borcunun ise ne kadar olduğu bilinmiyor!

ARSA VE İŞYERLERİNİN NEDEN SATILDIĞI ORTAYA ÇIKTI!

Belediye’yede bazı kaynaklardan alınan bilgilere göre; Halil Posbıyık ekonomik sıkıntı içerisinde olan Belediye’yi seçim öncesi düzlüğe çıkartabilmek düşüncesi ile bazı işyeri ve arsaları satışa çıkarttı. Bir çok mahallede irili ufaklı onlarca arsa satıldı.

BELEDİYE BORÇ ALACAK!

Kdz. Ereğli Belediyesi’nin nasıl ekonomik sıkıntı içerisinde olduğu, Perşembe günü yapılacak olan Meclis Toplantısı’nın gündem maddelerinde resmen belirtiliyor.

Belediye Meclis Üyeleri’ne gönderilen gündemin 10’uncu maddesinde şöyle deniliyor: ‘BELEDİYEMİZİN NAKİT YETERSİZLİĞİNİN GİDERİLEBİLMESİ İÇİN BORÇ ALINMASININ GÖRÜŞÜLMESİ…”

Yani Belediye Başkanı Halil Posbıyık, ekonomik sıkıntı içerisinde olan Belediye’yi özellikle seçime kadar idare edebilmek amacı ile borç alacak ve bu konuda Meclis’ten yetki istiyor!

Posbıyık eğer yetki alabilirse yaklaşık 20 milyon lira kredi alarak Belediye’nin sadece kredi borcunu 40 milyon liraya çıkartarak seçimlere kasası boş ve borçlu bir belediye götüçrecek…

YATIRIMLAR DURUR, MAAŞLAR ZAR ZOR ÖDENİR!

Belediye’nin içerisinde bulunduğu durumu bilen çevreler, Halil Posbıyık’ın meclisten yetki alamaması halinde seçim öncesi yatırımların durabileceğini ve personel maaşlarının bile ödenmesinin tehlikeye gireceğini iddia ediyorlar.

PEKİ BELEDİYE BU HALE NASIL GETİRİLDİ?

Ereğli Belediyesi’nin içinde bulunduğu durumu bilen çevreler, bir zamanlar Türkiye’nin en zengin belediyeleri arasında gösterilen belediyenin bu hale nasıl getirildiğini sorguluyorlar.

Ereğli Belediyesi’nin bütçesinin büyük bölümünü yatırıma yönelik değil de, şova şönelik kullandığını belirten çevreler, plansız ve hesapsız harcamanın getirdiği sonucun faturasının Ereğli halkına çıkartılacağını ifade ediyorlar.

MECLİS YETKİ VERMEMELİ!

Siyasi otoriteler, Kdz. Ereğli’yi seven Belediye Meclisi’nin Posbıyık’a Belediye’yi borçlandırma yetkisini kesinlikle vermemesi gerektiğini, borçlanan belediyenin alacağı kredinin yine seçim öncesi hesapsız ve plansızca harcanarak belediyenin daha da kötü duruma düşürüleceğini sevunuyorlar.

Hatta bazı çevreler, Belediye Başkanlığı adaylığı düşünenlerin Perşembe günkü meclis toplantısından önce kamuoyu baskısı yaratması gerektiğini gündeme getiriyorlar.

AKP’LİLERE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR!

Perşembe günü yapılacak olan Meclis Toplantısında, Ak Parti grubunun tek yumruk olması halinde Posbıyık’ın bu yetkiyi alamayacağı konuşuluyor. Halil Posbıyık’ın CHP’den istifa edenleri etkileyemeyeceği, ancak AKP grubunu daha önce olduğu gibi bölebileceği iddiaları konuşuluyor!

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?