Ekonomi Genel Gündem Tüm Manşetler

777 MİLYON TL KAR ETTİ

Toplam varlıkları bakımından Türkiye’nin en büyük sanayi şirketlerinden biri olan ERDEMİR Grubu, 2014 yılı ilk yarıyıl finansal sonuçlarını açıkladı. Aktif büyüklüğü 15 milyar TL (7 milyar dolar) olan ERDEMİR Grubu..

777 MİLYON TL KAR ETTİ

Erdemir-Demir-Celik-Logo

Toplam varlıkları bakımından Türkiye’nin en büyük sanayi şirketlerinden biri olan ERDEMİR Grubu, 2014 yılı ilk yarıyıl finansal sonuçlarını açıkladı.

Aktif büyüklüğü 15 milyar TL (7 milyar dolar) olan ERDEMİR Grubu yılın ilk altı ayında toplam 4 milyon ton nihai mamul satış miktarı gerçekleştirirken, yassı çelik satış miktarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artırarak, 3,4 milyon tona yükseltti. Bu dönemde ERDEMİR Grubu’nun net karı, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artarak, 777 milyon TL (359 milyon dolar) oldu.

 

ERDEMİR Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, yılın ilk altı aylık dönemine ilişkin finansal sonuçların geçen yılın verilerinin üzerinde olduğunu, bu pozitif sonuçlarda en temel faktörün birinci çeyrekte olduğu gibi ikinci çeyrekte de düşük seyreden hammadde fiyatlarıyla birlikte güçlü iş hacmi olduğunu dile getiren Pandır, “Türkiye’de ürettiğimiz çeliği dünyadaki diğer ülkelerin sanayisine de kazandırmayı hedefliyoruz. Bu nedenle farklı ülkelerde satış ofisleri açmayı sürdürüyoruz. 2014 yılının ilk altı aylık döneminde Peru’dan Tayland’a, Senegal’den Kanada’ya kadar pek çok ülkeye toplam 491 bin ton ihracat gerçekleştirdik” dedi. 

 

Ali Pandır, “2020 vizyonumuzu dünya klasında şirket olmak olarak belirledik. Hedefimiz 5 yıllık bir stratejik plan oluşturmak ve hızlıca hayata geçirmek. Bunu yaptığımızda dünya klasında şirket olma yolunda önemli bir adım atmış olacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı. 

 

Pandır, Ar-Ge ve üretim kalitesine yatırım yapacaklarını belirtti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL