Genel Gündem Tüm Manşetler

ZONGULDAK BAKANSIZ KALMIYOR..!

Genel Maden İşçileri Sendikası ziyaretinde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TTK’ya işçi alımı içi rehabilitasyon yapılmasına dikkat çekti. TTK’nın zararına da değinen Bakan Yıldız, “Biz Zonguldak’ta TTK’da..

ZONGULDAK BAKANSIZ KALMIYOR..!

162_49566_aw425289-01

Genel Maden İşçileri Sendikası ziyaretinde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TTK’ya işçi alımı içi rehabilitasyon yapılmasına dikkat çekti. TTK’nın zararına da değinen Bakan Yıldız, “Biz Zonguldak’ta TTK’da bir varı paylaşmıyoruz. İşçi kardeşlerimizle, kamuyla, özel sektörle biz yoku paylaşıyoruz. Burada bir zarar söz konusudur. Olsun, yerli kömürümüzdür. Biz bu kömürü çıkartmaya devam edeceğiz” dedi. Resmi Gazete’de yayınlanan ve rödevanslı saha sahiplerinin sıkıntılarını giderilmesi için çıkartılan ve 4 bin 200 kişiye istihdam sağlaması beklenen yasayı da hatırlatan Enerji Bakanı Taner Yıldız, “4 bin 200 işçinin yine Zonguldak ekonomisine kazandırılması, ister TTK bünyesinde olsun, ister rödevansçı bünyesinde olsun, inşallah önü açılmış oldu. Zonguldak’ın dinamiklerini, taleplerini çok iyi biliyoruz” diye konuştu. TTK’nın satılmasının ve özelleştirilmesinin söz konusu olmadığının da altını çizen Bakan Yıldız, “Birileri, ‘TTK satılıyor veya özelleştiriliyor’ diyor. Doğru değildir, bunu siyasi bir malzeme olarak kullanıyorlar. Böyle bir şey söz konusu değil” dedi. Maden işçileri için yapılan her makul düzenlemeye açık olduğunu ifade eden Yıldız, “İşçi kardeşlerimizin kazandığı para, benim aldığım ücretten daha helaldir” şeklinde konuştu.

Yıldız: 'Yoktan veriyoruz'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bir dizi ziyaret ve toplantı için dün Zonguldak’a geldi. İlk olarak Zonguldak Valisi Ali Kaban’ı makamında ziyaret eden Enerji Bakan Yıldız’a, AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar’ın yanı sıra milletvekili adayları da eşlik etti. Bakan Yıldız, Zonguldak Valiliği’nin ziyaretinin ardından Genel Maden İşçileri Sendikası’nı (GMİS) ziyaret etti.

DEMİRCİ: “5 BİN İŞÇİ EKSİĞİ İLE ÇALIŞIYORUZ”

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Bakan Yıldız’dan TTK’ya işçi alınması isteğinde bulundu. Demirci, maden işçilerinin hükümetten taleplerini Bakan Yıldız’a aktardı. GMİS Genel Merkezi’nde gerçekleşen ziyarette konuşan Demirci, “Bizler Zonguldak halkı olarak ve işçi arkadaşlarımız olarak TTK’da 14 bin norm kadromuz varken şu anda 9 bin kişi ile çalışıyoruz. 5 bin işçi eksiği ile çalışıyoruz. Biz bu işçi açıklarının giderilmesiyle ilgili bu konuda bizlere yardımcı olmanızı istiyoruz. Bu 5 bin işçi derken hepsi bir anda olmaz. Sizlere 3 bin 200 talebimiz vardı daha öncesinden. Bunu bir an öce gündeme getirip bize yardımcı olmanızı istiyoruz” dedi.

YILDIZ: “ZONGULDAK EKONOMİSİNİN DE TEMEL YAPISI TTK’DIR”

TTK’nın Zonguldak için çok önemli olduğuna dikkat çeken Bakan Yıldız, “Zonguldak ekonomisinin temel yapısı TTK’dır. Babadan, dededen, yıllar yılı çalışmış bir yapıdır. Tabi bizim hiç temenni etmediğimiz istemediğimiz; Zonguldak’ta da yaşanan, Soma ve Ermenek’te de devam eden kazalarımız bizi derinden yaralamıştır. Her birimiz bunu istemiyor olmamıza rağmen şu veya bu gerekçe ile yaşadık. İşçi kardeşlerimizin lehine bazı düzenlemelerde bulunduk. Bunları sizler biliyorsunuz. Emeklilik yaşının 55’ten 50’ye indirilmesi özellikle bu önemliydi ve asgari ücretin en az iki katına çıkartılmış olması, süreyle alakalı, hafta sonu tatiliyle alakalı sürenin bir günden iki güne çıkartılması bir yıl içerisinde kullanılan izinlerin dört gün daha arttırılmış olması ve işçilerimiz lehine ölümcül kazalarda işveren taksiratının bulunması halinde iki yıl kamu ihalelerinden men ediliyor olması gibi daha birçok yaptırımları TBMM’de milletvekili arkadaşlarımızla beraber düzenlemesini yaptık. İş sağlığı ve işçi güvenliği ile alakalı düzenlemeler hem Çalışma Bakanlığı hem de Enerji Bakanlığımızın beraberce gerçekleştirdiği bir süre içerisinde oldu. Burada sormamız gereken bir konu var. Zonguldak’ın dinamiklerini, taleplerini çok iyi biliyoruz. Geçtiğimiz hafta içerisinde Başbakanımıza refakatle Zonguldak’taydık” açıklamasında bulundu.

“İŞÇİ ALIMI İÇİN ÖNCE REHABİLİTASYON YAPILMALI”

Norm kadro içerisinde yeni bir işçi alımını sağlamak için önce rehabilitasyonların ve buradaki iyileştirmelerin yapılması gerektiğine vurgu yapan Enerji Bakanı Yıldız, “Biz burada kömürü 252 Dolara mal ediyoruz. Şu anda kömürün tonunu 81 Dolara satıyoruz. Biz Zonguldak’ta TTK’da bir varı paylaşmıyoruz. İşçi kardeşlerimizle, kamuyla, özel sektörle biz yoku paylaşıyoruz. Burada bir zarar söz konusudur. Olsun, yerli kömürümüzdür. Biz bu kömürü çıkartmaya devam edeceğiz. Jeolojik olarak 1,3 milyar ton taşkömürü rezervimiz var. Görünür 500 milyon tonun üzerinde. Yani yarım milyar tonun üzerinde bizim burada görünür kömürümüz var. Bizim bunu hem Zonguldak ekonomisine, hem de Türkiye ekonomisine kazandırmamız lazım gelir. Ancak rehabilitasyonları yapmadığımız takdirde 4 yıl önce 450 milyon TL civarında kalan zararımız bu gün 580 milyon TL’ye çıktı. Yarın 700 milyon TL’ye çıkar. Yani zeminini temelini daha sağlam bir şekilde kurmamız lazım ki bundan sonra işçi kardeşlerimiz burada çok sağlam çalışabiliyor olsun. Birim başına düşen maliyetin daha aşağılara düşmesi zararı engellemiyor. Bizim burada şu anda 1,3 milyon ton civarında geçen yıl üretimimiz oldu. Bu TTK tarihi içerisinde Zonguldak için de ülke ekonomisi içinde düşük bir rakamdır. Yalnızca bu rakamın yükseltilmesi, yalnızca üretimi fazla hale getirmek bakın Soma’da haklı haksız bir kısım eleştirilere sebep oldu. Yani üretimi arttırmak kötü bir şey değil. Hangi şartla? İş sağlığı ve iş güvenliği ile alakalı önlemlerin alınması şartıyla”dedi.

“4 BİN 200 İŞÇİ YİNE ZONGULDAK EKONOMİSİNE KAZANDIRILDI”

Bugün Zonguldak’ta 45’e yakın rödevansçı olduğunu hatırlatan ve 4 bin 200 kişiye istihdam sağlanacağının da altını çizen Bakan Yıldız, “Onlarla alakalı bir düzenleme yaptık. 2 gün önce Resmi Gazete’de yayınlandı. 4 bin 200 işçinin yine Zonguldak ekonomisine kazandırılması, ister TTK bünyesinde olsun. İster rödevansçı bünyesinde olsun. İnşallah önü açılmış oldu. Bunu biz TTK aleyhine ama işverenler lehine, kaybedilen mali hakların geri alınması adına düzenlemiş olduk. Maliyeti artan bir rödevansçının maliyetlerini kuruma yansıtması demektir. Ve bunun TTK’ya bir maliyeti olacak, olsun ama işçi kardeşlerimiz işinden olmasın. Temel mantık buydu. Yaptığımız kanuni düzenleme ile herhangi bir kamu kurumu yaptığı yeraltı işletmeciliği ile alakalı, maden işletmeciliği ile alakalı rödevansçısına devredebiliyor. Ama rödevansçısı ikinci bir rödevansçıya özel sektör özel sektöre devredemiyor. Bu yaptığımız düzenleme aslında iş sağlığı ve güvenliği ile alakalı çok önemli bir düzenlemedir. Bu işçi kardeşlerimiz lehine yapılan bir düzenlemedir. Gruplu işçilikle alakalı kurumla görüşeceğim. Bunun net bir ifadesini kamuoyu ile paylaşmış olmayayım. Ama onun getirilerini, götürülerini, işçi kardeşlerimize ne artısı ne eksisi olacak bunların her birisini kurumumuzla TTK ile görüşeceğim. Asgari ücretle alakalı alınan mahkeme kararı, kurumlar için bağlayıcıdır. Maliye Bakanlığımızın bu hususta görüşü var. Yani siz minimum ve sosyal haklarla beraber 2 bin 420 TL ödediğiniz işçinize en az ücretin 2 bin 420 TL olduğu bir kurumda zaten bu şartı sağlıyorsunuz” diye konuştu.TTK’nın özelleştirilmesi yönünde çıkan haberlere de değinen Yıldız şöyle konuştu:

“MADEN İŞÇİSİNİN KAZANDIĞI PARA BENİM ALDIĞIM ÜCRETTEN DAHA HELALDİR”

“Son dönemde bir takım haberler medyada yer alıyor. TTK’nın özelleştirileceği veya satılacağından bahsediliyor. Herkesin şundan emin olmasını istiyoruz. Bir TTK’yı özelleştirmeyeceğiz ve bu kömürü çıkartmaya da devam edeceğiz. Biz damar kalınlıkları 3 veya 3 buçuk metre olan yerlerde mekanizasyon ve iyileştirilme çalışmalarına devam edeceğiz. Bu işçimizin de işini kolaylaştıracaktır. Buranın kar eden bir işletme olduğunu düşünün. İşte o zaman biz burada varı paylaşmış olacağız. Şu anca açıkça belirtmek istiyorum bizler burada yoku paylaşıyoruz. Zonguldak’ta işçilerimiz lehine yapılan her makul düzenlemenin yanındayız. Karadon’da maden ocağına indiğimizde milletvekillerimiz de vardı ve orada inandığım bir şeyi paylaşmıştım. O zaman öyle olduğuna inanıyordum, şimdi de aynı şeye inanıyorum. Bu işçi kardeşlerimizin kazandığı para benim aldığım ücretten daha helaldir. Bunu ocağın altındayken de söylemiştim ve bunu bütün samimiyetim ile söylüyorum.”

GMİS Genel Başkanı Demirci, ziyaretin anısına Enerji Bakanı Yıldız’a, madenci feneri ve dünyaca ünlü Devrek bastonu hediye etti.

“DÜNYA BÜYÜYOR, TÜRKİYE BÜYÜYOR” Dedeman Otel’de düzenlenen “Enerji Verimli Sanayi Projesi”nin üçüncü toplantısında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “2002 yılında 129 milyar kWh olan elektrik enerjisi tüketimimiz, 2014 yılında 255 milyar kWh’a yükselmiş durumda. Yapılan projeksiyonlar bu eğilimin orta ve uzun vadede de devam edeceğini gösteriyor. Enerji ihtiyacı dünya var oldukça artarak devam edecek. Ancak, enerji kaynakları sonsuz ve sınırsız değil. Bu nedenle, enerji üretimi ile tüketimi arasında sürdürülebilir bir denge kurmak zorundayız. Nitekim tüm dünyada artan enerji ihtiyacını karşılamak için küresel enerji yatırımları da artıyor. Küresel ölçekte enerji sektörüne 2013 ile 2035 yılları arasında 42,2 trilyon Dolar yatırım yapılacağının öngörülüyor. Enerji verimliliği, kömür, petrol, doğalgaz, nükleer enerji ve yenilenebilir enerjiden sonra 6’ncı yakıt olarak yerini almaktadır. Dünya büyüyor. Türkiye büyüyor. Ama Türkiye dünyanın büyüme hızından daha hızlı büyüyor. Bu ülkeyi idare eden yöneticiler için çok daha farklı sorumluluklar bize yüklüyor. Omzunuzda büyürken değişen, değişirken de büyüyen çok daha farklı sorumlulukları yüklüyor. Petrol var, doğalgaz var, kömür var. Ama belki bunlardan daha önemlisi hangi kaynaklardan elde etmiş olursak olalım artık bunlar yerli kaynak haline geliyor. Tasarruf ettiğimiz her miktar yerli kaynaklarımızla birlikte geri dönüyor. Bunlar Türkiye’de sokak aydınlatmalarından tutun, sanayiye kadar, tarımdan tutun hayatımızın her noktasında bunu yerleştirmemiz gerekiyor. Biz israfın haram olduğu bir anlayışı biliyoruz. Ne kadar zengin olursak olalım, ne kadar paramız olursa olsun mutlaka tasarruf yollarına gitmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı. Konuşmasının sonunda büyümenin nedeninin siyasi istikrar olduğunun da altını çizen Bakan Yıldız, “Bunlar oluyorsa siyasi istikrar sayesinde oluyor” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL