Genel Gündem Tüm Manşetler

ZEMİN DÜZELTMEDE SONA GELİNDİ…

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kampüs alanı çalışmalarında önemli gelişmeler yaşanıyor. Zemin düzeltme çalışmalarında sona gelinirken, Kampüs alanının Ocak ayı içerisinde temelinin atılacağı öğrenildi.   Ereğli’ de Eski Devlet hastanesi arazisinin Kampüs..

ZEMİN DÜZELTMEDE SONA GELİNDİ…

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kampüs alanı çalışmalarında önemli gelişmeler yaşanıyor. Zemin düzeltme çalışmalarında sona gelinirken, Kampüs alanının Ocak ayı içerisinde temelinin atılacağı öğrenildi.

 

Ereğli’ de Eski Devlet hastanesi arazisinin Kampüs alanı olarak tahsisinin ardından proje çalışmalarına başlanmıştı. Alan Temmuz ayı içerisinde Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Saadet Oruç, Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ve beraberlerinde ki heyet ile incelenmiş ve proje hakkında görüşmeler yapılmıştı.

 

Yapılan incelemenin ardından Kampüs alanında yeni gelişmeler yaşanıyor. Kampüs alanı olarak belirlenen bölgede zemin düzeltme çalışmalarına başlanırken, zemin düzeltme çalışmasının yaklaşık 3 gün içerisinde bitirileceği öğrenildi.

 

Zemin düzeltme çalışmalarının ardından hazırlanan projenin son şeklinin de verilmek üzere olduğu öğrenilen Kampüs alanının en geç Ocak ayı içerisinde temel atma çalışmasının yapılacağı ifade edildi.

 

28 Temmuz Günü gerçekleşen inceleme de Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu şu ifadeler yer vermişti: “Bu alan yaklaşık 42 dönümlük bir alan ama sit alanlarını düştükten sonra yaklaşık 26 dönümlük bin alan kalıyor. Kampüsle ilgili master projemizi oturttuk. Burada şu anda mevcut fakülte isimlerini yazdık ama burada bir fakülte 15 bin metrekare gözüküyor ancak, Ereğli’mizdeki en büyük fakültemiz Eğitim Fakültesi 7 bin 500 metrekare alan üzerine kurulu. Dolayısıyla buradaki bir fakülte gibi gözükse de rahatlıkla 2 fakülte koyabiliriz. Bu alanımızda 4-5 fakülteye kadar bir büyüme alanımız var. Ayrıca arazinin yukarısına doğru da büyüme alanı tespit ettik. Tabi bunlar 10-20 yıllık gelişme planları ile olabilir. Ayrıca burada Elektrik indirme alanımız da var. Orayla da görüşmelerimiz devam ediyor. Orası da taşınarak direk şebekeden verilmesi gibi bir çalışmamız var. Onu da başarabilirsek yaklaşık 25 dönümlük daha arazimize ilave olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın ilçeye gelişinde söylediği bir cümle vardı; burada yatık bir mimari ile 3 kat olacak, sülieti bozmayacak bir inşaat planlaması yapıldı. Burada bulunan (hayırsever İşadamı) Akın Tatoğlu’nun bir fakülte binası yapma sözü var. Yine Ahmet Erman isimli bir arkadaşımız ile 4 milyon liralık bağış protokolü imzaladık. Bunun yanında Erdemir’in de projesi ellerine ulaşması halinde yönetim kurulu kararı ile bir fakülteyi yapma sözleri var. Ayrıca Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş ile birlikte gittiğimiz TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, Çaycuma’da yaptırdıkları okulun tamamlanmasının ardından bize de destek olacakları sözünü aldık. Bunların yanı sıra ismini açıklamadığımız ancak halen görüşmelerimiz süren bir hayırseverimiz daha var. Tabi ki, sadece binaların yapımı değil, kampus bütününde yapılabilecek diğer işler de var. Dolayısıyla hayırseverlerimiz bu gibi işlere de destek olabilirler. Alanımızın alt yapı çalışmalarını belediyemiz yapıyor. El birliği içerisinde belki yılların hayali bu projeyi İnşallah sizlerin sayesinde projeyi realize edeceğimize inanıyorum. Hedefimiz en kısa sürede burada güzel bir alan yapıp, öğrencilerimizi buraya taşımaktır.”

 

VALİ TUTULMAZ: ENERJİ VE SİNERJİYİ GÖRDÜK

Vali Mustafa Tutulmaz’ da proje inceleme alanında yapmış olduğu konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği talimat doğrultusunda yapılan çalışmaların son durumunu yerinde görmek olduğunu belirterek “Ereğli güzel, gelişme yönünde hızla ilerleyen bir ilçe. Bunu eğitimle de destekleyebilirsek, gelecekte kendinden daha fazla bahsettirebilecek bir yer. Bunun da temelleri bir yönüyle atılmış durumdu. Başta Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda arsa ile ilgili bölümler tamamlandı. İTÜ ile yapılan anlaşmayla da bunun mimari projeleri hazırlanıyor. Bundan sonraki bölüm binaların yapılması ve mevcut fakültelerin taşınması, yeni fakültelerin açılması ile ilgilidir. Ereğli İlçemiz bunu benimsemiş durumda. Yatırımcılarımız şu anda bu projeye önemli oranda destek verme aşamasındalar. Şu anda 4 önemli bağışçımız var. Bu da her halde işin yarısını halletmiş gibi gözüküyor. Diğer yarısını yine ilçede bulunan ya da dışarıdaki Ereğlili hemşerilerimizim yardımı ile kısa sürede bitirebileceğimize inanıyorum. Bu enerjiyi de sinerjiyi de burada gördük.”

ORUÇ: İNŞALLAH AÇILIŞLARI YAPARIZ

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saadet Oruç da, fakültelerin önümüzdeki yıla yetişmesini umut ettiklerini dile getirdiği konuşmasında “Burada yerleşke alanının hayata geçip yeni fakültelerle, belki de yeni bölümlerin taşınmasıyla öğrenci sayısının artacağı bir projenin hayata geçmesi önemli. Çünkü çok güzel bir yerde Cumhurbaşkanımızın sözü var. Bunu takip edeceğiz. İnşallah temel atma töreninde de yeni fakültelerin açılış töreninde de birlikte olacağız”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL