Genel Gündem Tüm Manşetler

YENİ YILI MADENDE KARŞILADILAR..!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, yeni yıla Zonguldak’ın Kozlu İlçesi’nde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden ocağında işçilerle birlikte girdi. Karayoluyla..

YENİ YILI MADENDE KARŞILADILAR..!

54965_bakan1

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, yeni yıla Zonguldak’ın Kozlu İlçesi’nde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden ocağında işçilerle birlikte girdi.

Karayoluyla Ankara’dan Zonguldak’a birlikte gelen Bakanlar Berat Albayrak ve Süleyman Soylu, 1 Temmuz 2008’de dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ziyaret edip ocağa girdiği TTK Kozlu Müessesi’ni ziyaret etti. Vali Ali Kaban, Ak Parti Zonguldak Milletvekilleri Hüseyin Özbakır, Özcan Ulupınar, Faruk Çaturoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Haluk Selvi, TTK Genel Müdürü Burhan İnan, daire müdürleri ve maden işçileri tarafından karşılanan bakanlar, daha sonra madenci kıyafeti giyip baret taktı.

Ocağa girmeden önce gazetecilere açıklamada bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak , emek iş gücünün yoğun olduğu Zonguldak’ta yeni yıla maden ocağında girmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Bakan Albayrak, “Yerli kaynaklarımıza, madenciliğe ehemmiyeti vermek hususunda burada madencilerle birlikte geçirelim istedik. Özellikle son 2 yıldır zor, sıkıntılı süreçlerden geçtik. Kardeşliğimize, dirliğimize katkıda bulunacağı, hayırlı güzel bir yıl olur temennisiyle herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu da 2016 yılının ülke ve millet için hayırlı olmasını diledi. Türkiye’nin 2015 yılında demokrasiyi ve milli iradeyi doyasıya yaşadığını ifade eden Bakan Soylu, “Bizim için 2016 yılı reformların yılı olacaktır. 2016 aynı zamanda huzurun ve istikrarın yılı olacaktır. 2016 aynı zamanda 2023, 2053 ve 2073 hedefleri için en önemli yıldır. Biz inşallah bu yılda 64’üncü hükümetin üyeleri olarak elimizden geleni, milletimizin bizden beklediklerini yerine getirmek için büyük bir gayret ortaya koyacağız. Bugün de Türkiye’ye buradan, emeğin başkenti Zonguldak’tan hep birlikte bir mesaj verelim istedik” dedi.

Daha sonra ‘kuyubaşı’ tabir edilen ocak girişine inen Bakan Albayrak ve Bakan Soylu’ya oksijen maskesi kullanımı hakkında bilgi verildi. Ardından maden işçilerinin ocağa indiği asansöre binen bakanlar, yerin 425 metre altına inerek maden işçileriyle bir araya geldi. Bakan Albayrak ve Bakan Soylu, Ocak-2 kartiyesinde bulunan 60 işçiyle birlikte börek, cevizli kömeç ve ayrandan oluşan sofrada yeni yıl yemeği yiyecek.

BAKANLAR ALBAYRAK VE SOYLU, YENİ YILA MADEN OCAĞINDA GİRDİ

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, maden işçileriyle yerin 425 metre altında yeni yılı kutladı. Maden işçileriyle birlikte yemek yiyen bakanlar, işçilerle sohbet etti. İşçilerin sorunlarını dinleyen Bakanlar Albayrak ve Soylu, yaklaşık 1.5 saat kaldıkları maden ocağından çıktıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Alın teriyle çalışan maden işçilerinin ne zor şartlar altında ülke ekonomisi ve ülke geleceğine katkıda bulunduklarını yerinde gördüklerini ifade eden Bakan Albayrak, maden ocağına girmeden önceki duygularıyla girdikten sonraki duygularının değiştiğini söyledi. Türkiye’nin yeraltı kaynaklarının çok önemli olduğunu ifade eden Bakan Albayrak, şöyle dedi: “Madencilerin birtakım sorunları devam ediyor. Bölge milletvekillerimizin bunun için harcadığı yoğun mesai var. 2016 Ocak ayı içinde özellikle özel sektör madenciliği noktasında iyi bir çalışma hazırlıyoruz. Bu yasal düzenleme Meclis’ten geçtiğinde tüm kesimleri kapsayacak yani rödevanslar dahil maliyetler noktasında yaşanan süreçle ilgili bir çalışma yapıyoruz. Maden sektörünün büyümesi, istihdamın genişlemesi ve en önemlisi çıkarma maliyetleri ile birlikte rekabetçi ve ithalata daha az bağımlı olması noktasında bir çalışma yürütüyoruz. Allah nasip ederse Ocak ayında bunu da hayata geçirmeyi planlıyoruz.” Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ise madenin, çalışma hayatının önemi ve neler yapmaları gerektiğini kendilerine bir kez daha ifade ettiğini söyledi. 2016’da daha çok çalışacakları bir ülke olacağını belirten Bakan Soylu, “Ellerimiz kömür karasına değdi ama hasbileriyle samimiyetiyle ve o gönüllerindeki beyazlıklarıyla bizi karşılayan insanlarla karşı karşıyayız. Cumhurbaşkanımıza, başbakanımıza olan sevgi ve muhabbetlerini ortaya koydular. Biz onların selamlarını getirmiştik. Madencilerin de selamlarını inşallah büyüklerimize getireceğiz” diye konuştu. Bakan Albayrak ve Soylu’ya, Genel Maden İşçileri Sendikası Başkanı Ahmet Demirci tarafından madenci heykeli hediye edildi. İki bakan daha sonra kendilerine ikram edilen çayı içti. Bakan Albayrak ve Soylu ardından Zonguldak’tan ayrılarak İstanbul’a hakaret etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL