Genel Gündem Siyaset Tüm Manşetler

TURPÇU ‘ÖN SEÇİM İSTİYORUZ’ DEDİ

CHP Zonguldak Milletvekili Aday Adayı Şerafettin Turpçu, “Partimizin 10 bin üyesiyle ortak aklın oluşacağına inanıyorum. Bu anlamda kendim de önseçime hazırım. Ereğli’deki arkadaşlarımızın da hazır olmasını beklerim” dedi. Turpçu, milletvekili..

TURPÇU ‘ÖN SEÇİM İSTİYORUZ’ DEDİ

9280_27784-4436761737

CHP Zonguldak Milletvekili Aday Adayı Şerafettin Turpçu, “Partimizin 10 bin üyesiyle ortak aklın oluşacağına inanıyorum. Bu anlamda kendim de önseçime hazırım. Ereğli’deki arkadaşlarımızın da hazır olmasını beklerim” dedi.

Turpçu, milletvekili aday adaylığı ile ilgili CHP Ereğli İlçe Başkanılğı’nda yaptığı konuşmada, Zonguldak ve ilçelerinin büyük işsizlik sorunu ile baş başa olduğunu söyledi.
 
AKP Hükümeti’nin, 12 yıllık görev süresinde ülke genelinde bazı hizmet ve yatırımlarının olduğunu ancak, Zonguldak’ın bunlardan bile faydalanamadığın iddia eden Turpçu, şunları söyledi:
“Zonguldak gittikçe nüfusu azalan, göç veren kent konumundadır. Yatırımlar yapılmıyor, işsizlik had safhada. Ereğli’ni sorunları elbette Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nın (Erdemir) özelleştirilmesiyle başladı. Bunun ardından bir anda Ereğli’de büyük işsizlik ve yoksulluk, göç başladı. 1 lira gibi bir paraya satılan Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (Kardemir) kendisini kısa sürede toparladı. Zonguldak göç verirken, Karabük’te nüfus artışı oldu. 90’lı yıllarda kurulan üniversitede öğrenci sayısı 40 binlere ulaştı. Kardemir de üniversite kurulmasıyla ilgili yatırımlar yaptı. Ereğli’de ise özelleştirmeden sonra görüyoruz ki, Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) gibi bir askeri kuruluşun Erdemir’i alması sonrası ilçede büyük iflaslar oldu.
 
İCRALIK SAYISINDA EREĞLİ İKİNCİ SIRADA
 
İlçedeki icra Dairesi’ndeki dosya sayısı 2003’ler de 5000’di, bugün 50 binlere çıkmış durumda. Adana’dan sonra nüfusa oranla en fazla icra sayısı Ereğli’de oluşmuş durumda. Neredeyse ipoteksiz, icrasız ev kalmamış.
Tersaneler de çelik üreten Erdemir’e göre kuruldu. Ne yazık ki binlerce insan çalışan tersanelerde bugün 300 kadar işçi bulunuyor. Tersaneler de can çekişiyor. Yerel seçimlerde AKP’liler ‘yerel iktidarla, genel iktidarı bir araya getireceğiz’ dediler ve itirazlarımıza rağmen seçimleri aldılar. Yaklaşık bir yıllık zaman geçmesine rağmen bırakın buraya huzur getirmeyi, kendi içlerinde de büyük çekişme var. Ereğlimize istihdam ve işsizlikle ilgili bir çözüm getiremediler. Erdemir’de üniversite ile ilgili Kardemir’in yaptığını yapamadı. Neredeyse bütün birimlerini İstanbul’a taşıdı. Küçük işleri bile toparlayarak dışarıdaki firmalara verdiklerini biliyoruz. Biz Erdemir’in tekrar yüzünü Ereğli’ye dönmesini bekliyoruz. AKP’li Belediye ve milletvekillerinin de halka verdikleri sözleri yerine getirmelerini istiyoruz.”
 
ÖN SEÇİME HAZIRIM, SİZ DE HAZIR OLUN
 
CHP’den Zonguldak Milletvekili Aday Adayı Şerafettin Turpçu, partilerinin ülke genelinde yüzde 85 oranında ön seçim yapacağını tahmin ettiğini belirterek, şöyle konuştu:
“Genel Merkezimiz, aday belirleme yöntemini 15 Şubat gibi ilan edecek. Bugüne kadar Zonguldak’ta ön seçim hiç olmadı, ülke genelinde de az yerde oldu. Bölgemizde de sürekli merkez yoklamasıyla aday belirlendiğinden örgütlerde bir türlü barış sağlanamadı. Ve sürekli seçimlerde yenildik. Avrupa’da ise sosyal demokrat partilerde hep önseçimler olur. CHP Genel Başkanımız ve Genel Merkezimizdeki havaya göre de, en azından yüzde 85 oranında ön seçim yapılacağı kesinleşti. Ereğli, Zonguldak’ta üye anlamında en fazla üyeye sahip ilçemizdir. Elbette bölgesel dengeler çok önemlidir, öyle de olması lazım. Fakat il genelinde 10 kadar üyemiz, ‘nasıl bir sıralama olursa partimiz daha başarılı olur’ düşüncesiyle kullanacağı oyların sonucuna güvenmek lazım. Partimizin 10 bin üyesiyle ortak aklın oluşacağına inanıyorum. Bu anlamda kendim de önseçime hazırım. Ereğli’deki arkadaşlarımızın da hazır olmasını beklerim.
 
“YÖRENİN, ZONGULDAK’IN EVLADIYIM”
 
Gazetecilerin, “partililer ön seçim yapılırsa sizi niye tercih etsin?” şeklindeki sorunu yanıtlayan Turpçu, şunları kaydetti:
“Yeni bir partili değilim, 42 yıllık solda ismim var. Son 30 yılda da aktif olarak siyasetle ilgileniyorum. Söylediklerim var, karşı çıktıklarım var. Görüşlerimin üyelerimiz tarafından değerlendirileceğini ve iyi bir not alacağını düşünüyorum. Çünkü bizim çalışma karnemiz var. Tutarlı bir siyaset izlediğimi, zikzak yapmadığımı düşünüyorum. Bu yörenin, Zonguldak’ın bir evladı olduğumu düşünüyorum. Önce üyelerimiz, sonradan da halkımız layık görürse bu görevi yapacağız.
Geniş bir bölgede iş yapma deneyimimle birlikte, geçmiş yıllarda da partimizde 3 dönem iş başkanlığım oldu. Ereğli ile ilgili çalışma ve ilişkilerimiz çok üst düzeydeydi. Partimizin geçmiş yönetimlerine de bakarak, kendimin bu dönem bu işin üstesinden gelebileceğimi düşünerek ağır göreve talip oldum.”
 
KARTAL: “ONUR, GURUR DUYDUK”
 
CHP İlçe Başkanı Hayrettin Kartal da, Turpçu’ya başarı dileğinde bulunarak, “Önceki dönem İl Başkanlarımızdan sevgili ağabeyimiz Şerafettin Turpçu ilçe örgütümüzü ziyaret ederek bizi onurlandırdı, gururlandırdı. Bu bir anlamda CHP ailesinin Zonguldak ve Ereğli’de, seçim startının verdiğinin günüdür. Ben öncelikle kendisine ve tüm CHP’ye üstün başarılar diliyorum” diye konuştu.
 
Eski Belediye Başkanı Halil Posbıyık, eşi Neriman Posbıyık, partinin eski ilçe başkanlarından bu dönem de milletvekili aday adayı olan Yaşar Balcı, eski İl Genel Meclis Üyesi Muhammet Arslan, bazı partili belediye meclis üyeleri ile kalabalık partilinin katıldığı toplantının basına kapalı kısmında ise Turpçu, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL