Genel Gündem Tüm Manşetler

TÜRK TARİHİNİN EN DRAMATİK OLAYI

1.Dünya Savaşı sırasında Kafkasya Cephesine yardım götüren Bezm-i Alem, Bahr-i Ahmer ve Mithat Paşa adlı nakliye gemilerinin 7 Kasım 1914 tarihinde Rus donanması tarafından Kdz. Ereğli açıklarında batırılması sonucu hayatını..

TÜRK TARİHİNİN EN DRAMATİK OLAYI

DSC_0228

1.Dünya Savaşı sırasında Kafkasya Cephesine yardım götüren Bezm-i Alem, Bahr-i Ahmer ve Mithat Paşa adlı nakliye gemilerinin 7 Kasım 1914 tarihinde Rus donanması tarafından Kdz. Ereğli açıklarında batırılması sonucu hayatını kaybeden şehitlerimiz, Sarıkamış anıtı önünde düzenlenen törenle anıldı.                                                                                             

Törene, Kdz. Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan, Belediye Başkan Vekili Reşat Latif, Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Ali Azar, Sarıkamış Dayanışma Grubu Kurucusu ve Başkanı Prof.Dr. Bingür Sönmez’in yanı sıra siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, askeri personel ve öğrenciler katıldı.

Protokolün anıt önüne çelenk sunması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende konuşan Sarıkamış Dayanışma Grubu Kurucusu ve Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, “ Eğer bu üç gemi içinde bulunan cephane, kışlık yiyecek, 2 alay asker, 2 tayyare, 4 pilot,  1 uçuş ekibi Trabzon’a gidebilseydi, belki savaşın kaderi değişmezdi gene yenilebilirdik ama kırım bu kadar yüksek olmazdı” dedi. Sönmez, “Donanma desteği olmayan hiçbir kara harekâtının başaralı olamayacağının en büyük örneği bu anıttır.” İfadesini de kullandı.

LATİF: TÜRK TARİHİNİN EN DRAMATİK OLAYI

Törendeki konuşmasına, “Bugün burada 1.Dünya Savaşı sırasında, Kafkasya cephesine yardım götüren 3 nakliye gemisinin, 7 Kasım 1914’ de Rus donanması tarafından Ereğli açıklarında batırılması sonucu ebedi yolculuğa uğurlanan Sarıkamış Deniz şehitlerini anmak için bir aradayız. “ diyerek başlayan Belediye Başkan Vekili Reşat Latif, “ Türk tarihinin en dramatik olaylarından biri olan Sarıkamış Harekâtı’nda şehit olan kahramanlarımızı saygı, rahmet ve şükranla anıyor, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. “dedi.

Anma töreni kapsamında protokol, Bezm-i Alem, Bahr-i Ahmer ve Mithat Paşa Nakliye gemilerinin anısına gemilerin battığı noktada denize 3 adet Çelenk bıraktı.

DSC_0219

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL