Genel Gündem Tüm Manşetler

TERSANELER BÖLGESİNDEN SESLENDİ..!

CHP Zonguldak Milletvekili 2. Sıra Adayı Ünal Demirtaş, Ereğli İlçesi’ndeki tersaneleri eski günlerine döndürebilmek için projelerinin hazır olduğunu söyledi. Demirtaş, seçim çalışmaları kapsamında gittiği tersaneler bölgesinde ilk ziyaret ettiği Ereğli..

TERSANELER BÖLGESİNDEN SESLENDİ..!

200-kisi-kaldiniz-wkafv

CHP Zonguldak Milletvekili 2. Sıra Adayı Ünal Demirtaş, Ereğli İlçesi’ndeki tersaneleri eski günlerine döndürebilmek için projelerinin hazır olduğunu söyledi.

Demirtaş, seçim çalışmaları kapsamında gittiği tersaneler bölgesinde ilk ziyaret ettiği Ereğli Gemi AŞ’de çalışan işçilere hitaben yaptığı konuşmada, 2009’da 7 bin çalışanı bulunan tersanede bugün iki tersanede taşeron çalışanlarıyla beraber 200 kişinin kaldığını söyledi.

Kendisinin, işçinin zor günlerinde yanlarında olduğunu ve avukatlıklarını yaptığını hatırlatan Demirtaş, şöyle dedi:

“AK PARTİ KRİZİ YÖNETEMEDİ”

“Tersaneler bölgesi Ereğli’nin, Alaplı’nın, Gülüç’ün gurur duyduğu bölgeydi. 2008’de gemi ihracatında Türkiye ikincisiydik. Hollanda’ya , Almanya’ya, İngiltere’ye Amerika’ya gemi gönderiyorduk. Bu gemileri sizler yapıyordunuz. Türkiye’nin en iyi kaynak ustaları, en iyi montajcıları, argon kaynakçısı, taşlamacısı sizler arasından; Alaplı’dan, Gülüç’ten, Ereğli’den çıktı. Fakat 2009’da bir kriz çıktı, bu krizi AK Parti iktidarı yönetemedi ve tersanelerin büyük çoğunluğu iflas etti. Burada önceden çalışan arkadaşlarım, şimdi ya kahve köşelerinde çay getiriyorlar, ya inşaatçılık yapıyorlar veya başka işler yapıyorlar. Siz ise burada çalışmakla şanslısınız, ekmeğinizi çıkartıyorsunuz. Ama bu yetmez. Bu tersanelerde 10 bin kişiye yetecek kapasite var. Onun için buraların yeniden canlandırılması gerekiyor.”

“REKABET KOŞULLARI OLUŞMASI LAZIM”

Tersanecilik sektörü işsizliği en fazla yok edecek sektördür. Çünkü emek yoğun bir sektördür. İşçi olmadan, emek olmadan tersanecilik ayağa kalkmaz. Siz varsanız tersanecilik var. Ama önce patronunuzun sipariş alabilmesi lazım. Sipariş alabilmesi için de Güney Koreli, Çinli tersaneciyle rekabet edebilecek koşulların oluşması lazım. Ama maalesef 6 yıldır tersaneci işadamlarımızı rekabet edebilecek hale getirmediler. Buraya hiçbir şey yapmadılar, sahipsiz bıraktılar. Sizi de kaderinize terk ettiler. 2008’de buradan geçerken gurur duyuyorduk, şimdi üzüntü duyuyoruz. Buralarda kaynak sesleri kesildi arkadaşlar. Bizim amacımız ise buralarda da tekrar 7 bin, 10 bin kişinin istihdam edebileceği ortamı yaratmaktır.

“SİYASİ İRADE YOK!”

Türkiye’nin en iyi işçileri, tesisler Türkiye’nin en iyi tesisleri, işadamlarımız yine aynı şekilde ama size, işadamına destek çıkacak siyasi irade yok.  Onun için bu konuda hazırlığımızı yaptık. 2 gün önce Zonguldak’a gelen Başbakan’dan tersaneler hakkında bir şey söylemesini bekledik. Maalesef Başbakan burası ile ilgili tek kelime dahi etmedi. Bu da, Başbakan burayı ve sizleri gözden çıkarmış demektir. Ben 2009’dan beri hep sizlerin yayınızdaydım, eylemlerinize katıldım. Belki patron bana biraz kızdı ama şimdi o da anlıyor. Bundan sonra patronu da, sizi de koruyacağız. Çünkü iş varsa iyçi varsa, iş yeri varsa iş var. Bizim anlayışımız bu.”

“ÇATUROĞLU NEREDEYDİ; ÇAKAN SELAM BİLE VERMEDİ!”

İşçilere hitaben sürdürdüğü konuşmasında, rakip adaylara da yüklenen CHP Zonguldak Milletvekili Adayı Ünal Demirtaş, şöyle konuştu:

“Siyasi rakiplerimizden Sayın AK Parti adayı Alaplı’nın evladı Faruk Çaturoğlu yıllardır siyasetin içerisinde. Ama biz burada tersane işçileriyle ön saflarda her türlü eylemin içerisinde, her türlü hakkınızı savunurken, ilçe başkanım, belediye başkanlarımla hep yanınızdayken Çaturoğlu neredeydi arkadaşlar? Onu buralarda hiç görmedim, açıklamasına şahit olmadım.

Bugün gelmiş bir Zeki Çakan ismi dolaşıyor. Arkadaşlar, Zeki Çakan bu yoldan geçerken size bir selam vermiş mi? Aday oluncaya kadar tersane işçileriyle ilgili bir kelam etmiş mi? Çünkü kendileri Türkiye’de taşeronlaşmayı getiren, Zonguldak’taki Büyük Madenci Yürüyüşünü Mengen İlçesi’nde engelleyen kişidir. Mağdur işçilerin önüne dozerleri koyan kişidir.

“O USTA BİZİZ ARKADAŞLAR”

Onun için biz CHP olarak hep işçinin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Patronun da yanında olacağız. Burada un, yağ, şeker var; helva yapacak bir usta lazım. O usta da biziz, CHP’dir arkadaşlar. Burada rekabete artırmamız gerekiyor. Tuzla’daki tersaneler çalışıyor, burası çalışmıyor. Şu anda iki römorkör yapıyorsunuz, sonra ise işsiz kalıyorsunuz. Buralar yine yabancı ülkeler sipariş verir hale gelmeli. CHP olarak buraya ayağa kaldırmakta kararlıyız. Hem genel merkezimiz hem bizler, ayağa kaldırmak için kararlıyız.

“REKABET KOŞULLARI OLUŞTURULMALI”

Öncelikli olarak bir takım diğer tersanelerle rekabet edebilecek yapı oluşturmamız gerekiyor. Diğer ülkeler de aynı krize yakalandı ama Devlet o ülkelere destek veriyor.

Biz de buradaki Ereğli Gemi, Ustaoğlu gibi büyük şirketlerimizin önünü açmak, küresel rekabet gücünü artırmak için gereken önlemleri alacağız.  Buraların enerji ve vergi girdileri çok yüksek. Patronlarınız da iş alırken bunları gözetmek zorunda. Enerji girdisini düşüreceğiz, Sosyal Güvenlik Kurumu Primi gibi diğer vergileri de indireceğiz.

“KDV’NİN KALKMASI ÖNERİMİZ OLACAK”

Gemi ihracatı nedeniyle Devletin aldığı yüzde 18’lik Katma Değer Vergisi (KDV) alınıyor. Eğer bu vergi alınmazsa, patronlarınız Güney Kore’deki, Çin’deki rakipleriyle rekabet edebilir. Patronlarınızın da talebi olan KDV’nin kaldırılması için konuyu genel başkanımıza ileteceğiz ve kaldırılması yönünde sözünü almaya çalışacağız. Yine sadece tersanecilik sektörünün yararlanabileceği şekilde, 500-1000 kişi istihdam eden şirketlere özel bir teşvik getireceğiz. Bu, bizim partimizin genel politikasıdır. Buralarda vagon üretimi gibi başka alanlarda da iş yapılabilir. Projesi de olduğu şekliyle liman yapılabilir.

“BİZ YANINIZDA OLDUK, SIRA SİZDE”

Bugün köylerde mezar kazacak gencimiz kalmadı çünkü işsizlik nedeniyle hepsi göç ediyorlar. Bu göçü durdurmamız lazım. Biz, bugüne kadar hep sizin yayınızda olduk. Sahip çıktık. Bu sefer sizin de bizin yanımızda olmanızı rica ediyoruz. Geçmişte hangi partiye oy verdiyseniz hiç önemli değil arkadaşlar. Önümüzde çok önemli bir seçim var. Bu seçimi iyi değerlendirelim, işçinin, emeğin, patronun yanında olan partimize CHP’ye oy verin. Çünkü biz üreten, çalışan, hakça paylaşan mutlu bir Zonguldak, mutlu bir Ereğli, Gülüç, Alaplı hedefliyoruz.”

İşçilerin alkışlarıyla uğurlanan Demirtaş daha sonra geçtiği Ustaoğlu Yat Gemi Tersanesi AŞ’de çalışan işçilere de görüş ve düşüncelerini aktardı.

CHP Milletvekili Adayı Ünal Demirtaş’ın tersane ziyaretlerine Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş,  CHP İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, Alaplı İlçe Başkanı Hüseyin Tosun, CHP’li bazı belediye meclis üyeleri, eski ilçe başkanlarından ve Milletvekili Aday Adayı Yaşar Balcı, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Yönetim Kurulu Üyesi Batı Karadeniz Sorumlusu Emin semih Özkök, milletvekili aday adayları Kamuran Ayyıldız, Suat Önder ile Ereğli ve Alaplı’dan bazı parti yöneticileri katıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL