Genel Gündem Tüm Manşetler

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

Engellilere kötü muamele uyguladıkları, otobüslere almadıkları ve çıkan kanuna rağmen engellileri ücretsiz taşımadıkları gerekçesi ile Çilek Halk Otobüsleri Kooperatifi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.     Kdz.Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği..

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR
4897001

Engellilere kötü muamele uyguladıkları, otobüslere almadıkları ve çıkan kanuna rağmen engellileri ücretsiz taşımadıkları gerekçesi ile Çilek Halk Otobüsleri Kooperatifi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

 

 

Kdz.Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İsmail Şentürk, engellilerin toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmadığını belirterek Ereğli Adliyesi’ne giderek suç duyurusunda bulundu. Şentürk engelliler ve aileleri ile Kdz.Ereğli Adliyesi önünde gazetecilere yaptığı açıklamasında, derneklerine üye 60 engellinin toplu taşımada yaşadığı sorunlar nedeniyle suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

 

“YER YER HAKARETE UĞRAMAKTALAR”

Engellilerin toplu taşıma araçlarında sıkıntılar yaşadığını belirten Şentürk şunları söyledi: “4 Mart 2014 tarihinde Resmi Gazetede yürürlüğe girerek Engellilerin Toplu Taşımada ücretsiz yararlanması kanunu maalesef ilçemizde uygulanmamaktadır. İlçemizde engelliler halk otobüslerinden yüzde 50 indirimli yararlanmakta, tekerlekli sandalyesi bulunan engelli arkadaşlar halk otobüslerine alınmamakta, kendilerine güçlük çıkarılmakta, yer yer de hakarete uğramaktadır. Kaymakamlık 30 bilet parası olan cezayı kesmektedir gelinen noktada 19 Haziran tarihindeyiz yine aynı uygulamalar devam ediyor. 1 Hafta önce derneğimizin önünde bu olaylara tepki göstermiş, konunun muhataplarına çağrıda bulunmuştuk.

 

1 HAFTA SÜRE VERMİŞLERDİ

1 Hafta süre verdik, yetkili ilgili kimse bu sorunu çözmesini bekledik. Aradan geçen 1 hafta içerisinde herhangi bir adım atılmadı, biz 60 engelli arkadaşımızın dilekçesini derneğimizin üst yazısı ile savcılığa suç duyurusunda bulunmaya geldik. Aldığımız son bilgilere göre Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Maliye Bakanlığı ile yaptığı bir görüşme var, Maliye Bakanlığının sorunun çözümü için bir çalışma yaptığını öğrendik. Biz bu sorunun Ereğli’de çözüleceğini biliyoruz ama 2-3 ay sonra. Halk otobüsleri engellileri eninde sonunda ücretsiz taşıyacak. Biz halk otobüslerini bize reva gördükleri bu kötü muamele ile anımsayacağız”

 

10 KİŞİ TAŞIDI

Şentürk ayrıca Ereğli Adliyesi’ne engellilerin çıkabileceği bir alan olmadığını da ifade ederek, “Biz buraya nasıl çıkacağız orası da ayrı bir sorun” sözlerinin ardından yaklaşık 10 kişi tarafından taşınan Şentürk Ereğli Adliyesi’ne girdi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL