Genel Gündem Siyaset Tüm Manşetler

SİZSİZ BİZ BİRİNCİ PARTİ OLAMAYIZ

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Aday Adayı Harun Akın, “2’inci sıra, kişiye özel verilmiş bir sıra değildir. Belki o 2’yi, merkezde kullanır. Başkan (Hayrettin Kartal) ve arkadaşları bir yola çıktı,..

SİZSİZ BİZ BİRİNCİ PARTİ OLAMAYIZ

27983-8024408221

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Aday Adayı Harun Akın, “2’inci sıra, kişiye özel verilmiş bir sıra değildir. Belki o 2’yi, merkezde kullanır. Başkan (Hayrettin Kartal) ve arkadaşları bir yola çıktı, bunların hepsini çok ciddi şekilde önünüze koyup tartışacaksınız” dedi

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’nde, 7 Haziran genel seçimlerde il başkanlığı görevinden istifa ederek milletvekili aday adayı olan CHP 22’inci dönem Zonguldak Milletvekili Harun Akın, Ereğli ve Kandilli’ye gelerek parti teşkilatlarını ziyaret etti.
Akın, Ereğli ilçe teşkilatında partililere hitaben yaptığı konuşmada, ön seçim kararına imza atmayan teşkilatların olduğunu hatırlatarak, Ereğli’nin risk aldığını iddia etti. Zonguldak’ta birinci parti çıkmak için Ereğli’nin önemli etken olacağını savunan Harun Akın, şöyle konuştu:

“SİZSİZ BİZ BİRİNCİ PARTİ OLAMAYIZ”
“Ereğli ilçemizin ayrı bir durumu var. İl nezdinde, ön seçimle ilgili karar aldı, ilçe olarak Devrek’le bu karara imza atmadılar. Saygı duyarız. Kendilerine göre belirledikleri bir politika var. Bu kampanyanın kontenjan adaylarına da saygı duyuyorum, ön seçim adaylarına da saygı duyuyorum. Ama Ereğli, bu kararlarıyla bana göre ön seçimin en önemli ilçesi haline geldi. Risk aldı. Bu riski, inşallah hedefe ulaştırırlar. Ön seçimde burada ismi çıkan adaylar, pırıl pırıl güçlü adaylar. Her yerden oy alabilecek arkadaşlar var. Ön seçime girenlerde kontenjanda da var. Keşke bu birlikteliği sağlayıp, her beraber sandıktan çıkabilseydik. Buda bir karar, buna kesinlikle karşı değilim.
Ama siz, Ereğli’de yaşayanlar, sadece ilçe başkanlığının kararı ‘böyledir’ deyip; bu il kongresinde de yaşandı. Burası il gibi bir ilçe. Haliyle tabi ki 2’inci sırayı hak ediyor. Mücadelenizi kutluyorum. Yeter ki birbirimizi incitmeyelim. Ön seçime giren arkadaşlar var. Onlara da saygı duyacağız. Merkezin bütün adayları sandığa gidiyor, bizim kontenjanımız yok. Çıkacağız sandıktan, sonuca göre Ereğli’nin kararını ben çok önemsiyorum.
Çünkü güçlü adayları var. Birinci parti olmamıza katkı sağlayacak adaylar var. Sizsiz biz birinci parti olamayız. Ama sadece sizle de olmuyor. 2’inci sıra, kişiye özel verilmiş bir sıra değildir. Belki o 2’yi, merkezde kullanır. Başkan (Hayrettin Kartal) ve arkadaşları bir yola çıktı, bunların hepsini çok ciddi şekilde önünüze koyup tartışacaksınız. Derdimiz 2015 seçimleri. Kafamda şu var, Ereğli’siz Zonguldak’ta birinci parti olamayız.”      

İL BAŞKANLIĞI SÜRECİNİ ANLATTI,
‘HAKSIZLIK EDENLER’ VAR DEDİ…
Yaklaşık 2 aylık il başkanlığı, öncesi ve sonrasında yaşanları anlatan Harun Akın, şunları kaydetti:
“Cumhuriyet Halk Partisi’nde görmediğim kademe kalmadı. Gençlik kolları, il ve ilçe yönitimi, 4 dönem il başkanlığınızı yaptım. Son olarak 16 Kasım’da 5’inci dönem il başkanı oldum. Ama kısa sürdü. Bazıları bana haksızlık yapıyorlar. Bunu sizlerin vicdanına bırakıyorum. Olağan kongre ile olağanüstü kongre farklıdır. Olağanüstü kongrenin de haliyle olağanüstü şartları olabiliyor. 2015 milletvekilliği hazırlığımı yaparken, önüme geldi bu kongre. Arkadaşlarım ‘seninle bu dereyi geçeriz’ dediler. Kendim isim de önerdim, ben milletvekili adayı adayı olacağım dedim. Bu olağanüstü şartlarda, bizde 3’üncü yol olarak çıktık.”

40 GÜNLÜK GÖREVDE 20 BİN KİŞE TAPU..!
İl Başkanlığı döneminde, Zonguldak’ta yaşandığı öne sürülen konut problemini çözdüğünü ifade eden Akın, yapılan bu çalışma ile yaklaşık 20 bin kişinin tapularına kavuşacaklarını iddia etti. Bu çalışmanın, Zonguldak’ta seçim kampanyası olarak dilendirileceğini de vurgulayan Akın, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
“Aday adayı çok arkadaşım var, hepsinin mücadelesine saygı duyuyorum. İl başkanı iken, toplantılarda, gazetelere verdiğim röportajlarda hep ‘ön seçim’ dedim. Ön seçim oldu ve bende aday adayı oldum. 20 tane mi aday adayı var? hepsiyle aynı şarttayım. İl ve ilçe yönetimi arasında hiçbir husumet kalmamış, omuz omuza çalışıyorlar. İl yönetiminde, kısa sürede müthiş çalışmalar yaptık. İlk toplantıda komisyon kurduk. Görmemişler ki ‘ne komisyonu’ dediler. En çokta kendi parti içimizden ciddiye almayanlar oldu. Komisyona dedik ki 2 şey üzerinde çalışacağız. TTK ve Kömür raporu yazacağız, ikinci ise Zonguldak’ın mülkiyet sorunu ile ilgili ciddi çalışma yapacağız.
Zonguldak, Kozlu, Çatalağzı ve Kilimli belediyelerine tapumu ver diye 19 bin 400 kişi başvurmuş. İnsanlarda tapu yok. Buralara kömür var diye gelmişler, kömüre yakın yerlerde evlerini kurmuşlar, hiç kimse onlara ‘çık’ dememiş. Yasalarda, 20 sene bir toprağın vergisini, ecremisini öderseniz o sizin zilliyetinize geçer. 100 sene oturuyor adam, geçmemiş. Kanunlar çıkmış, 84’de imar affı çıkmış işlememiş. Genel seçimlerin en önemli malzemesi bu. Müthiş iş yaptık. AKP’den bu işe dudak burkup ‘bu işten bir şey çıkmaz’ diyenlerin hepsi yüzlerini öne eğdiler. Siyasette ilk defa, CHP’nin kurduğu komisyonun hazırladığı kanun teklifi Meclis’te, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı ilgili komisyona geldi ve üst komisyondan geçti.
Biz, 40 günlük İl Başkanlığı’nda 20 bin insanın, şuanda tapu sahibi olmasını sağladık. Aldık bunu Zonguldak’a armağan ettik. Genel seçimlerin en büyük seçim kampanyası.”      

İÇ GÜVENLİK YASASI
Ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan aday adayı Akın, mecliste ‘kavga’ çıkartan İç Güvenlik Yasası ile polis devleti yaratılmaya çalışıldığını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın, her gün televizyonlarda, başbakanının kendi talimatı ile söylediği açıklamaları dinledikçe ve Meclis’te görüşülen yasaları izledikçe nereye gidiyoruz noktasında CHP’liler, önümüze gelecek en önemli sandığa gidiyoruz.
Parlamentoda, İç Güvenlik Yasası adı altında bir yasa görüşülüyor. O kanun, bu ülkeyi polis devleti yapma kanunudur. Komiserlerine, emniyet müdürlerine, gözaltı sürelerinde istediği kadar yetki veren, makul şüphelileri istediği gibi toplayan ve halkı bölen, tedirgin eden bir anlayışa götüren bir yasadır. Ne diyor başbakan, ‘Bonza, molotaf’. Bunların hepsi hikaye” diye konuştu.

Ayrıca;
*İl başkanlığı görevinden istifa etme sebebini ilkesel duruşa bağlayan Akın, “bir şartla il başkanlığını kabul ederim. 2015 geliyor, erken bir il başkanlığı olacak. Ben bu koltuğa oturacağım, sonra milletvekilliği seçimi için Ankara’da, ‘Zonguldak İl Başkanıyım beni aday yapacaksınız’ diyeceğim. ‘Bu doğru olmaz’ dedim. ‘Bu koltuğu, ikbalim için kullanmış olurumu, bunu size anlatamam’ dedim. ‘Ne istiyorsunuz?’ dediler bana, ‘Ben önseçim yaparsanız aday olurum’ dedim” dedi.
*Akın, ‘tersanelere 8 bin işçi alınacak’ diyen iktidara, mecliste bunun hesabını soracağını söyledi.
*Akın, cep telefonu numarasının, 10 bin 500 üyenin tamamında olacağını bildirdi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL