Genel Gündem Tüm Manşetler

ŞİMDİDE GEZİLERE TAKMIŞ..!

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker, “Erdemir’in, 0.80 olan kömürdeki kükürt oranını 1.20’ye çıkartma çabası var. Bu da Ereğli’nin zehirlenmesi demektir” dedi. Tetiker,..

ŞİMDİDE GEZİLERE TAKMIŞ..!

tetikerrr

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker, “Erdemir’in, 0.80 olan kömürdeki kükürt oranını 1.20’ye çıkartma çabası var. Bu da Ereğli’nin zehirlenmesi demektir” dedi.
Tetiker, Mado Kafe’de düzenlediği “TSO’nun Aylık Çalışmasını Değerlendirme Toplantısı’nda, Oda bünyesinde düzenlenen eğitim seminerlerinde geçen ay 60 kursiyerin sertifika aldığını söyledi.
Eğitim sonrası iş kuracak girişimcilerin projelerinin kurul tarafından kabul gördüğü taktirde, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Geliştirme ve Destekleme Başkanlığı’nca (KOSGEB) hibe ve faizsiz ödemeli kredi verilmeye devam edildiğini belirten Tetiker, şunları kaydetti:

30 BİN HİBE 70 BİN FAİZSİZ KREDİ
“Eğitim sonrası iş kuracak girişimcilerin projelerinin kurul tarafından kabul gördüğü taktirde 30 bin lira hibe, 70 bin lire faizsiz 2 yıl ödemesiz makine desteğinden yararlanma imkanı bulacaklardır. Ülkeyi kurtaracak olan üretimdir. Hükümetlerin koyduğu hedefler olsun, bizim de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ndeki (TOBB) çalışmalar olsun, bunların sonucunda 2023 olarak telaffuz ettiğimiz konuları eğer yakalarsak, buradaki başarının temelinde tamamen üretim olacak. Kendi üyelerimizden de üretime yönelik ne kadar yatırım yapmak isteyen arkadaşımız olursa bu çabaları hangi sahada olursa olsun tarafımızdan desteklenecektir. Bu sayede arkadaşlarımızı yatırımcı olarak piyasaya kazandırmak istiyoruz. Bu uygulama sadece üyelerimize yönelik olmayıp, ilçemizdeki diğer kesimler için de geçerlidir. Buna yönelik eğitimler programları devam edecek.

BÜYÜK İSTEYENE KGF…
Bu imkanlardan yararlandıktan sonra işini büyütmek isteyen arkadaşlarımıza da Kredi Garanti Fonu (KGF) devreye girecek. Bu kapsamda otomobil, kamyon gibi taşınabilir araçlar da teminat olarak gösterilip, KGF’den kredi alınabilecek.
Ereğli’de de bundan sonra yapılacak işlerde en fazla tercih edilmesi gereken üretime yönelik alternatiflerdir. Ereğli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB) 53 parselimiz doldu, her hangi bir sıkıntımız kalmadı. Şimdi beklenti istihdamın artmasıdır. İnşallah 2015 yılı sonu itibarıyla da 3000-3500 istihdam rakamlarına ulaşılacaktır. Bu sayede, Ereğli Demir ve çelik Fabrikaları’nın (Erdemir) özelleştirilmesinden sonra daralan ekonomide bizi rahatlatacak en önemli alternatif OSB’dir.”

“YALAN VE İFTİRA ATAN SİYASETÇİ İSTEMİYORUZ”
Tetiker, OSB’den sonra ilçe ekonomisine en fazla katkı sağlanacağı iddia edilen üniversite öğrenci sayısında ise istenilen hedefe ulaşılamadığına dikkat çekerek, şunları söyledi:
“OSB’nin yanı sıra ilçemizdeki üniversite sayısının artırılmasında ise iyi bir noktaya gelemedik. Belki bu süreçte yüzde 100’ün üzerinde bir artış sağlandı ancak halen istenilen rakamda değiliz. 2015 sonu itibariyle yaklaşık 10 bin öğrenci sayısını bulmalıyız. Bu konuda Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörümüz Mahmut Özer olsun, gerekse yeni seçilecek siyasilerimiz olsun, Ereğli’nin bu konuda uğradığı haksızlığın ortadan kaldırılması olmalıdır. Bundan sonra yalanla, iftira ile ortaya çıkacak siyasetçi bize yaramaz. Bundan sonra dürüst, düzgün, hedefler koyabilen, sorunlarımızı en süratli şekilde aşabilecek milletvekillerine ihtiyacımız var. Bu kriterlere sahip milletvekilleriyle yola çıktığımızda aşamayacağımız bir şey yok. Çünkü Ereğli’de kaynak var, yer var ve bize yeter. Fakat biz de karar mekanizmasında bir zafiyet var.”

İŞÇİ ÇALIŞTIRANA DEVLET DESTEĞİ
Bir başka proje ise fabrikada işe alınarak hem çalıştırılan hem de eğitim gören işçilerin maaşları 6 ay kadar süreyle asgari ücret üzerinden Devlet tarafından ödeniyor. Aynı zamanda bu işçilerin 2 yıl süreyle sigorta primleri de Devlet tarafından sağlanıyor. Bu gibi durumda bize müracaat eden kişi ve kurumlara destek oluyoruz. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ile ilgili hazırlanacak projelere de destek oluyoruz. Bu uygulamadan en fazla pay alan da Ereğli’dir.

DAVUTOĞLU GELECEK (Mİ?)
8 Nisan’da TOBB bünyesinde gerçekleştirilen Ticaret Sanayi Şurası’nda Zonguldak Bölgesi ticaret odaları adına sözcü tayin edildiğini hatırlatan Tetiker, “verilen sözcülüğü bölgemizin sunumunu yapma adına en güzel şekilde yerine getirdik. Konuşmamın ardından da Sayın Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun isteği ile bir araya gelerek kendi meselelerimizi daha iyi anlatma fırsatımız oldu. Kendisi de en yakın zamanda geleceği sözünü verdi” dedi.

ERDEMİR’İ ELEŞTİRDİ, BASINA YÜKLENDİ!
Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker, konuşmasının ilerleyen bölümünde Ereğli demir ve çelik Fabrikaları’ya ilgili yapılan bazı haberleri de gündeme getirerek, basını da eleştirdi.
Erdemir ile TSO arasındaki sorunların ‘kanayan yara’ halinde devam ettiğini savunan Tetiker. Şunları kaydetti:
“Erdemir ile sorunlarımız halen devam eden bir yara. Özelleştirmeden sonra Ereğli’ye yapılan zulüm ve haksızlık hala ortadan kalkmış değil. Karşılıklı gelindiğinde dünyada ölüme çare yok. Bu kader çaresizlik içerisinde neyin peşinde olduklarını da anlamış değiliz. Sayın Başbakan’a bunu da anlattık.

EREĞLİ’NİN ZEHİRLENMESİ DEMEK
Erdemir üç çiçek dikiyor, bazı basın kuruluşları da bunu manşetten veriyor. 850 milyon yatırım yaptı diye çevre dostu olarak manşetten veriyor Ereğli gazetecileri, Ben kınamıyorum, her halde öyle algılanıyor. Halbuki perde arkasında Erdemir, 0,80 olan kömürdeki kükürt oranını 1,20’ye çıkartma çabası var. Bu da Ereğli’nin zehirlenmesi demektir. Bırakın çevre dostu, tam tersi Ereğli’yi zehirlemeye çalışan bir kurum var, bir tarafta da sizin manşetleriniz var. Erdemir 850 milyon dolardan, 850 dolarının faturasını göstersin ben bir göreyim. Böyle bir şey yok. Bunlar, 2006’dan önce desiditasyon uygulamasına yönelik yapılmış yatırımlardır.

BASINA AĞIR ELEŞTİRİ!
Bütün bu gerçekleri kardeşlerimiz (basın) incelemiyor, sormuyor. Bilinçli olarak bir haber yapılsa Ereğli halkının kandırılması engellenecek. Erdemir’de bunun üzerine ‘ bundan sonra ben bu insanları kandıramıyorum, bu yalanlara Ereğli’nin karnı tok’ diyecek ve kendisini geri çekecek, sağlamasını yaparak kendisini çek edecektir. Ama bilemiyorum belki de sizinle toplumsal uzlaşmayı sağlamaya çalışıyor, gezdiriyor, getiriyor, götürüyor. Halbuki bunların hepsi Ankara’dan fotoğraf olarak görülüyor. Yine gidin, görün, inceleyin ama hep beraber sorgulamasını da bilelim arkadaşlar. Aylardan beri nakliye, satış gibi sorunları gündeme taşıyoruz bir tanesine bile çözüm gelmedi. Yüksek kükürt oranlı kömür alabilmesi için bizden destek bulamayan Erdemir, Zonguldak TSO’dan destek istiyor. Tabi destek isterken de bir şeyler verecek. Onlara ‘destek verin 10 yıl sizin kömürünüzü alayım’ diyor. Zonguldak’ta önüne evrak koyuyor ama imza altına alamıyor Erdemir yetkilisi. Ardından o milletvekili ismini bahsetmek istemediğim Ercan Candan aranıyor. Ama bize, Ereğli’ye bir şey vermek yok. Bunlar ayıp şeyler. Zonguldak’tan destek istemeye gidiyorsun, Ereğli’yi bay-pass yapmaya çalışıyorsun. Ereğli’yi bay-pas yapamaz. İnşallah göreceğiz, hepsinden imtihan olduk, sel gider kum kalır. Herkes burada yaptığını bedelini ağır bir şekilde ödeyecek. Bu bedeli ağır şekilde ödeyen bir Ereğli halkı var, buz, bir acıyı hafifletmek istiyoruz.”

BASIN MENSUPLARININ TEPKİSİ
Tetiker’in soru almak istediği basın mensuplarından Hakimiyet yayın Grubu Sahibi Fikri Kapan, “Sayın Tetiker, yaptığınız açıklamalarız basında yer alıyor mu? Şeklindeki sorusuna “geçtiğimiz yıllarda bana 2,5 yıl kadar ambargo uyguladınız, bunun bedelini ağır ödedim” şeklinde yanıtlaması üzerine konuşmasını sürdüren Kapan, “o ambargonun sebebini sizin talihsiz bir konuşmanız olduğunu biliyorsunuz. Ancak, bugün burada basını eleştiriyorsunuz, hatta ‘ti’ye alıyorsunuz. Erdemir ciddi bir kurumdur. Dünyada ismi vardır. Basın, Erdemir gibi tüm kurum ve kuruluşların yaptıkları açıklamalara yer verir. Ancak, eğer bahsettiğiniz kükürt oranının yükseltme girişimi konusunda; ilçede hiç mi çevreci, sivil toplum kuruluş, mühendis yok da kimse açıklama yapmıyor. Ya da yapıyorlar biz mi yazmıyoruz. Lütfen bu konuda basına yüklenmeyin. Çevre elbette önemli, siz de çiçek dikseniz haber yaparız” diyerek tepki gösterdi.

Yankı Gazetesi genel yayın Yönetmeni İbrahim Solmaz da, “Sayın Tetiker, bugün burada kahvaltılı toplantı düzenlediniz, Şimdi biz bu kahvaltıya göre mi haber yapacağız” şeklindeki sözleriyle tepkisini sürdürdü.
Bunun üzerine Tetiker ise basına yönelik sözlerinin yanlış algılandığını, hedef göstermediğini ileri sürdü.

Tetiker’in, Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 170. Yılını da kutladığı toplantıya, TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Sertan Yalçın, Mehmet Çivici, yönetim kurulu üyeleri Selçuk İnceoğlu ile Abdulkadir Çınar ve TSO Genel Sekreteri Gündüz Acar katıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL