Genel Gündem Tüm Manşetler

SANKİ GERÇEKTİ

Karadeniz Ereğli Merkez Anadolu Lisesi’nce, 28 Şubat Sivil Savunma Günü dolayısıyla kutlama etkinliği ve tatbikat düzenlendi. Öğrencilerin de katıldığı tatbikat gerçekçiliğiyle nefes kesti. Merkez Anadolu Lisesi Spor Salonu’nda düzenlenen kutlama..

SANKİ GERÇEKTİ

Karadeniz Ereğli Merkez Anadolu Lisesi’nce, 28 Şubat Sivil Savunma Günü dolayısıyla kutlama etkinliği ve tatbikat düzenlendi. Öğrencilerin de katıldığı tatbikat gerçekçiliğiyle nefes kesti.

Merkez Anadolu Lisesi Spor Salonu’nda düzenlenen kutlama etkinliğine Ereğli Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürü Muhammet Ali Ateş, Milli Eğitim Şube Müdürü İsmail Aksoy, okul idarecileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Etkinlikte saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı okundu.

Kdz Ereğli Merkez Anadolu Lisesi Müdürü Salih Çeliksoydan, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasında,  her toplumda günümüz savaşlarının korkunç görünümüne,  doğal afetlerin yıkımlarına, yangınların yok edici etkilerine karşı mücadele eden bir güce ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

Çeliksoydan, bu gücün sivil savunma teşkilatı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Milletleri oluşturan en önemli unsur insandır. İnsan hayatını ve malını korumak çok önemli bir görevdir. Sivil savunma bu görevin nasıl ifa edileceğini öğreten ve planlayan bir teşkilattır. Günümüz koşullarında yadsınamaz bir öneme sahiptir. Savaşlar sadece cephelerde, silahlı kuvvetler arasında değildir. Ne yazık ki, cephe gerisinde de büyük etkiler bırakan bir ölüm kalım mücadelesi görünümündedir. Böyle bir durumda silahlı kuvvetlerimizi destekleyebilmek, ulusal ve bireysel varlığımızı koruyabilmek için bilinçli bir sivil savunma yapmamız gerekmektedir. Yalnız savaşta değil, deprem, su baskını, kaza gibi büyük felaketler için sivil savunma kaçınılmaz önemdedir.  Savaşta veya afetlerde zor durumda kalanlara uzanan bir el, yaraları sarmada büyük bir umuttur sivil savunma. Sivil savunma bir ulusun gücüne güç, direncine direnç katar.”

Etkinlikte okulun tarih öğretmeni Özgür Özel, Türkiye’de tarih boyunca yaşanan felaketlerden örnekler vererek sivil savunmanın önemini anlattı, öğrenciler şiir okudu.

Etkinlikte okullar arasında günün anlam ve önemine ilişkin Milli Eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri protokol tarafından verildi.

TATBİKAT NEFES KESTİ

Daha sonra olası bir yangın senaryosuna uygun olarak okulun üst katlarında mahsur kalan öğrencilerin kurtarıldığı tatbikat gerçekleştirildi.

Öğrenciler Ereğli İtfaiyesi tarafından önce itfaiye merdiveni, sonra da  açılan tahliye balonuna atlamak suretiyle okuldan çıkarıldı. Senaryo gereği yaralı olan öğrenciler sedyelerle üst katlardan indirildi.  İtfaiye çalışanları ve okulun öğretmenleri okulun üst katından halat vasıtasıyla indi. İniş esnasında Türk Bayrağı açan okul öğretmeni öğrencilerinden büyük alkış aldı.

Tatbikat kapsamında, öğrencilere yangın söndürme eğitimi verildi.

Daha sonra bir trafik kazası senaryosu gereği, bir arabada mahsur kalan öğrenciler, itfaiyenin kaza kırım ekipleri ve sağlık görevlileri tarafında sıkıştıkları araçtan kurtarıldı.

 “AMAÇ HAZIRLIKLI OLMAK”

Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürü Muhammet Ali Ateş,  gazetecilere yaptığı açıklamada, 28 Şubat Sivil Savunma haftası dolayısıyla gerçekleştirdikleri etkinlikte öğrencilere yangın ve trafik kazalarında yapılması gerekenleri öğretmeyi amaçladıklarını belirterek, “Olası bir afetlerde öğrencilerimizin hazırlıklı olmasını, öncesinde ve sonrasında neler yapılmasını öğrettik. Gayet de başarılı geçti” diye konuştu.

Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz da “Bu tür tatbikatlar öğrencilerimiz ve görevlilerimizin gerçek durumlara karşı hazırlıklı olmasını sağlıyor. İtfaiye müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz. Başarılı bir tatbikattı diye konuştu.

Öğrenciler tatbikata katılan arkadaşlarını cep telefonlarıyla görüntüledi, alkışlarıyla destek verdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL