Genel Gündem Tüm Manşetler

REKOR AÇIKLANDI

Türkiye’nin en büyük çelik üreticisi Erdemir Grubu, 2013 yılı finansal sonuçlarını açıkladı buna göre 2013 yılında net dönem karını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 92 arttırarak 448 milyon dolara..

REKOR AÇIKLANDI

erdemir-rekor-acikladi (1)

Türkiye’nin en büyük çelik üreticisi Erdemir Grubu, 2013 yılı finansal sonuçlarını açıkladı buna göre 2013 yılında net dönem karını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 92 arttırarak 448 milyon dolara yükseltti.

 

Toplam varlıkları bakımından Türkiye’nin en büyük sanayi şirketlerinden biri olan Erdemir Grubu, 2013 yılı konsolide finansal sonuçlarını açıkladı. Geçtiğimiz yıl dünya çelik sektöründe yaşanan daralmaya rağmen satış miktarını bir önceki yıla göre yüzde 3 artıran Erdemir Grubu’nun, 2013 yılı toplam nihai ürün satışı 7.7 milyon ton oldu. Finansal sonuçlar ile ilgili değerlendirme yapan Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, önümüzdeki dönemde daha fazla ihracat hedeflediklerini söyledi.

 

“EN KARLI ŞİRKETLERDEN BİRİ”

Erdemir’den konuya ilişkin yapılan yazılı açıklama şu şekilde: Satışlarının 6.3 milyon tonunu yassı, 1.4 milyon tonunu uzun ürün olarak gerçekleştiren ERDEMİR Grubu’nun 2013 yılı net satış gelirleri 5.1 milyar dolara ulaştı. 2013 yılında net dönem karını, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 92 artırarak 484 milyon dolar (920 milyon TL) olarak açıklayan Erdemir Grubu, dünyada halka açık çelik şirketleri arasında en karlı şirketlerden biri oldu.  Grubun faiz ve vergi öncesi karı (FAVÖK) 987 milyon dolar ve FAVÖK marjı da yüzde 19,2 olarak gerçekleşti. ERDEMİR Grubu, 2013 yılı net kâr marjı ise, bir önceki yıla göre yaklaşık 5 puan yükselişle yüzde 9,4 oldu.

 

AB ÜLKELERİ ARASINDA 4. SIRADA

Erdemir Grubu, Dünya Çelik Birliği (worldsteel)in 2012 yılı ham çelik üretim raporlarına göre; dünyanın en büyük 35., Avrupa Birliği ülkeleri arasında ise 4. büyük çelik üreticisi. Grup, 2013 yılında 6.4 milyon ton yassı ürün, 1.4 milyon ton uzun ürün üreterek Türkiye ekonomisine katkı sağlamayı da sürdürdü. ERDEMİR Grubu’nun sıvı çelik üretim miktarı bir önceki yıla göre yüzde 5 artarak 8.4 milyon ton olurken, Grup, 2013 yılında üretim miktarını bir önceki yıla göre yüzde 4 artırarak, 6.4 milyon tonu yassı ve 1.4 milyon tonu uzun ürün olmak üzere toplam 7.8 milyon ton nihai ürün üretimi gerçekleştirdi.

 

2014 HEDEFİ DAHA FAZLA İHRACAT

Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır: “Dünya’da çelik ürünlerinin kullanım alanı her geçen gün yaygınlaşıyor ve boru profil sektöründen ağır sanayiye, otomotivden beyaz eşyaya, ısı sanayiinden, makine imalatına kadar hayatın her alanında sanayimizin gelişimine öncülük ediyor. Son 10 yılda Çin ve Hindistan’ın ardından en yüksek üretim artışını elde eden ülke olan Türkiye, 2013 yılı sonu itibariyle dünyada çelik üreten 65 ülke arasında 8., Avrupa’daki çelik üreticileri arasında ise Almanya’dan sonra 2. sırada yer alıyor. Biz de ERDEMİR Grubu olarak Türkiye’nin en büyük çelik üreticisiyiz ve lideriz. Önümüzdeki dönemde özellikle AR-GE ve üretim alanlarımızda yapacağımız iyileştirmeler ile daha fazla ihracat hedefliyoruz. Lojistik avantajımızı katma değerli ürünler üreterek ve müşterilerimizin geliştirdiği teknolojileri takip edip, ona uygun teknolojiler geliştirerek daha da katma değerli hale getirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

 

13 BİN ÇALIŞAN

Erdemir Grubu’nun Ereğli ve İskenderun’daki üretim tesislerinde yıllık 11.25 milyon ton ham çelik ve 11.1 milyon ton nihai mamul üretim kapasitesiyle çalıştığını söyleyen Pandır, Türkiye’nin en çok istihdam yaratan özel sektör kuruluşlarından biri olan Erdemir Grubu’nun 13.000’e yaklaşan çalışanıyla sadece demir çelik sektörünün değil, Türk sanayinin öncü kuruluşlarından biri olmayı sürdüreceğini ifade etti.

 

ERDEMİR GRUBU HAKKINDA

ERDEMİR Grubu’nun ana şirketi Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları TAŞ. Türkiye’nin ilk ve en büyük entegre yassı çelik üreticisidir. Grubun şirketleri; yassı ve uzun çelik üreten İSDEMİR, Sivas ve Malatya’da maden sahaları bulunan ERMADEN, Romanya’da silisli çelik üreten ERDEMİR Romanya, Grup şirketlerine mühendislik yönetimi hizmeti veren ERENCO ile sektörün ebatlanmış yassı çelik ihtiyacını karşılayan ERDEMİR Çelik Servis Merkezi’dir. 2006 yılında OYAK bünyesine katılan ERDEMİR Grubu, toplam varlıkları açısından Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biridir”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL