Genel Gündem Tüm Manşetler

ÖZELLEŞTİRMELERİ DERHAL DURDURUN

Türk-İş Başkanlar Kurulu, 12 Haziran 2014 Perşembe günü olağanüstü toplanarak, Termik Santrallerin ve bu santrallere kömür veren sahaların özelleştirilmesi girişimlerini, Soma faciası sonrasında yaşanan gelişmeleri ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne..

ÖZELLEŞTİRMELERİ DERHAL DURDURUN
il-baskanligi-onunde-oturma-eylemi

Türk-İş Başkanlar Kurulu, 12 Haziran 2014 Perşembe günü olağanüstü toplanarak, Termik Santrallerin ve bu santrallere kömür veren sahaların özelleştirilmesi girişimlerini, Soma faciası sonrasında yaşanan gelişmeleri ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilen Torba Yasa Tasarısını değerlendirmiştir. Türk-İş Başkanlar Kurulu’nda Hükümetin özelleştirme konusundaki ısrarlı tutumuna karşı bir dizi eylem kararları almıştı. Bu çerçevede, Zonguldak’ta 18 Haziran 2014 Çarşamba Günü,  Saat: 17.00’de AK Parti İl Başkanlığı binasının olduğu alanda bulunan Madenci Anıtı’nda toplandılar ve kitlesel basın açıklaması yaparak, 1 saat oturma eylemi yaptılar.

 

KİTLESEL AÇIKLAMA

Kitlesel Basın açıklamasına, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı Satılmış Uludağ, Genel Sekreteri Behzat Cinkılıç, Türk-İş İl Temsilcisi ve Tes-İş Sendikası Zonguldak Şube Başkanı Ahmet Hasanefendioğlu, TÜRK-İŞ’e bağlı sendikaların şube başkan ve yöneticileri, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı ve TMMOB bileşenleri, işyeri temsilcileri, maden işçileri, siyasi partilerin temsilcileri, meslek odalarının yöneticileri, sivil toplum örgütü yöneticileri katıldı. Kitlesel basın açıklamasını Türk-İş İl Temsilcisi ve Tes-İş Sendikası Zonguldak Şube Başkanı Ahmet Hasanefendioğlu okudu.  Hasanefendioğlu şöyle konuştu;

 

“ÖZELLEŞTİRMELERİ DERHAL DURDURUN

Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun, 12 Haziran 2014 tarihinde yaptığı olağanüstü toplantıda aldığı eylem kararları nedeniyle buradayız. Önceki gün Tes-İş ve Türkiye Maden-İş Sendikalarımızın örgütlü olduğu işyerlerinde çalışmama hakkımızı kullandık. Dün Türk-İş’e bağlı sendikalarımızın örgütlü olduğu tüm işyerlerinde 2 saat üretmeme hakkımızı kullandık ve bildirimizi okuyarak Hükümeti uyardık. Bugün Türkiye’de 81 ilde Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanlıklarının önünde kitlesel basın açıklamaları yaparak Hükümeti ve iktidar partisi olan AKP’yi bir kez daha uyarıyoruz. Enerji santrallerinin ve maden sahalarının özelleştirilmesi girişimlerinden vazgeçin. Tüm özelleştirmeleri derhal durdurun. Taşeron uygulamalarına son verin. Torba yasalarla, işçilerin, emekçilerin kazanılmış haklarını geri alma girişimlerini durdurun. Eğer bu düzenlemeleri, gece yarısı operasyonlarıyla bize dayatmaya devam ederseniz, Türk-İş Başkanlar Kurulu toplanarak yeni eylem kararları alacaktır.

 

ÖZELLEŞTİRME DEMEK, YOKSULLUK DEMEKTİR

Özelleştirmenin, işsiz bırakmak olduğunu, Özelleştirmenin, kamu varlıklarını yandaşlara peşkeş çekmek olduğunu, Özelleştirmenin yeni istihdam alanları yaratmadığını ve işsizlik, açlık, yoksulluk olduğunu, Özelleştirmenin taşeronu yarattığını ve taşeronun kölelik olduğunu, Taşeronun ölüm olduğunu, Yaşayarak, bedel ödeyerek öğrendik. Artık yeter diyoruz ve Hükümeti uyarıyoruz. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 81 İldeki milletvekillerini ve siyasi kadrolarını uyarmak için buradayız. Bu talana, yağmaya ve ölümlere daha fazla seyirci kalamazsınız. Eğer bu anlayışla devam ederseniz sizler de bunun siyasi bedelini ödersiniz.

 

TAŞERON UYGULAMASINA YASAL KILIF UYDURMAYA ÇALIŞIYORLAR

301 maden şehidinin hesabını vermeden, taşeron bataklığını kurutmak yerine; madenciye yeni haklar veriyormuş gibi yalan-dolanla taşeron yasasını gündeme getirdiler. Baştan sona hukuksuz olan bu uygulamaya kanuni kılıf hazırlamaya çalışıyorlar. Türk-İş, Disk, Hak-İş Genel Başkanları bir araya gelerek bu karşı saldırıyı kısmen durdurdular. Ancak komisyonlarda ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşmeler devam ediyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi tatile girmeden oldu-bittiye getirmeye çalışıyorlar. Sendikalar olarak gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Eğer bu konularda ısrar ederlerse daha sert eylemlerin gündeme geleceğini bir kez daha duyuruyoruz. Özelleştirilmeler durdurulsun, Taşeron uygulamalarına son verilsin.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL