logo

OYPA işçileri istifa etti.

Kdz.Ereğli’de işçi alımı süreci devam eden Erdemir, yıllardır bekletilip kadroya alınmayan OYPA işçilerinin istifaları ile sarsıldı.

Edinilen bilgiye göre; Erdemir Çelikhane Ünitesi‘nde bulunan laboratuvarda çalışan 11 Oypalı aynı alana alınan daimi personel nedeniyle istifa etti. OYPA işçilerinin içeride küçük gruplar halinde eylem hazırlığı içinde olduğu bilgisine ulaşıldı.

Oypalı Ve Taşeron İşçiler, Derhal Kadroya Geçirilmeli

Yaşanan bu istifaların ardından Erdemir‘e emek veren Oypalı ve taşeronlar işçilere kadro verilerek sendikalı olmalarını beklediklerini dile getiren BBP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Turabi Çelik, ‘Erdemir‘e yıllarını veren emekçi işçiler, derhal kadroya geçirilmeli. Bu istifaların önünü almak çok zor. Yaşları tutan veya tutmayan kim varsa kadro yapılarak seçim öncesi verilen sözler tutulmalı.

Erdemir İşçisi 8-10 Bin TL, Oypalı İse Asgari Ücret Alıyor

Asıl işi yapan ve sendikal hakları bulunmayan bizim gariban çocuklar asgari ücrete çalışırken, kadrolu Erdemir işçisi 8-10 bin lira maaş alıyor. Burada bir yanlışlık, bir adaletsizlik var. Yaşları ve şartları tutanlar, kadroya geçemenin üzüntüsünü yaşıyorlar. 900′ün üzerindeki Oypalı yine hayal kırıklığı yaşıyor. Eğer böyle giderse yaşamaya da devam edecek’ diye konuştu.

2014 Yılında da Oypalı ve Taşeron İşçiler Eylem Yapmıştı

2014 yılında ERDEMİR ana kapısı önünde yıllarca kadroya alınma umuduyla düşük ücretlere çalışmayı kabul ettiklerini belirten Oypalı ve taşeron işçileri eylem yapmıştı. işten atıldıklarını belirten işçiler, işyerinde örgütlü Türk Metal Sendikası’nın da kendilerini aldattığını vurgulamışlardı.

Öte yandan, yaşanan istifaların ardından yeni istifaların gelmesi beklenirken, Erdemir yöneticilerinin bazı tedbirler alıp almayacağı da merak ediliyor. (Fotoğraflar-Arşiv)

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?