Genel Gündem Tüm Manşetler

ONUN ADI ERDEMİR..!

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’nde kurulu, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nda, ‘Yüksek Fırın Bakır Panel Soğutucuların Aşınma Durumunu Tahmin Etmeye Yönelik Matematiksel Yaklaşım Modeli’ formülü ile “literatüre” geçtiği bildirildi. Erdemir Kurumsal İletişim..

ONUN ADI ERDEMİR..!

ERDEMÄ°R (1)

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’nde kurulu, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nda,

‘Yüksek Fırın Bakır Panel Soğutucuların Aşınma Durumunu Tahmin Etmeye Yönelik Matematiksel Yaklaşım Modeli’ formülü ile “literatüre” geçtiği bildirildi.
Erdemir Kurumsal İletişim Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, Erdemir mühendislerinden Mustafa Esmer’in, M_ESMER_BWF  isimli panel (stave) tipi soğutma sistemine sahip yüksek fırınlarda aşınma minimizasyonunu ortaya koyduğu formülün, Dünya Çelik Birliği’nin (World Steel Asssociation) Yüksek Fırınlar konusunda çalışan teknik komitesinin 2014 yılı sonuç raporunda yer aldığı belirtildi.
Demir-çelik sektöründe, ‘yüksek fırın bakır panel aşınmaları’ üretim düşüşüne ve olması gerekenden daha sık refrakter ve gövde soğutucularının değiştirilmesi (reline ) yapılmasına neden olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Yüksek fırınlarda kaçınılmaz olarak üretim düşüşüne sebep olan bakır panel soğutma sisteminde yaşanan bu sorunun giderilmesi için Dünya Çelik Birliği tarafından oluşturulan teknik komitede Erdemir’in yanı sıra İsdemir ve dünyanın önde gelen çelik üreticilerinden temsilciler yer aldı. Komitenin yüksek fırın tasarım alt çalışma grubunda yer alan Esmer, Literatürde olmayan bu modelinin güvenilirliği, Erdemir Ar-Ge Merkezi’nin katkıları ile kanıtlandı ve çalışma komiteye sunuldu. Yüksek fırın tasarım parametrelerine ilave olarak operasyon parametrelerini de kullanacak şekilde geliştirilen bu model, Dünya Çelik Birliği’nin bu konuda çalışma yapan komitesinde yeni ve özgün bir yaklaşım olarak kabul edilerek yüksek fırın tasarımcılarına tavsiye edildi ve Erdemir; yüksek fırın tasarımcıları ve kullanıcılarının yüksek aşınma ömrüne sahip fırın tasarlanmasına imkan sağlayacak stave aşınma modeli ile yüksek fırın tasarımında literatüre geçti.

MALİYET AVANTAJI SAĞLAYACAK
Panel tipi soğutma sistemine sahip yüksek fırınların çalışma ömrünün artırılmasına katkı sağlayacak bu çalışma ile dünya genelinde birçok teknik organizasyon, şirket ve üniversitenin çözüm aradığı sorununun önüne geçilmiş olacak. Formülün yüksek fırın tasarımına uygulanmasıyla milyonlarca dolar maliyet avantajı elde edilebilecek. Mustafa Esmer geliştirdiği formülü anlattığı makalesini 15-19 Haziran tarihleri arasında Almanya’nın Düseldorf kentinde gerçekleştirilecek olan Uluslararası Metalürji Fuarı ve Kongresi’nde (METEC2015) paylaşacak.
Bu yıl 50. yılını kutlayan Erdemir, sürekli geliştirdiği bilgi birikimi, tecrübesi ve yetkin insan kaynağı ile 2020 için belirlediği Dünya klasında bir şirket olma vizyonu doğrultusunda çalışmaya devam ediyor.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL