Genel Gündem Tüm Manşetler

ÖĞRENCİLER DUYARSIZ KALMADI..!

Mersin’in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürülmesi, Karadeniz Ereğli’de protesto edildi. Devrim Bulvarı önünde toplanan aralarında üniversitelilerin de bulunduğu öğrenciler Atatürk Anıtı önüne kadar sağanak yağışa rağmen çeşitli sloganlar atarak yürüdü. Grup..

ÖĞRENCİLER DUYARSIZ KALMADI..!

1093-163919-1424101152

Mersin’in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürülmesi, Karadeniz Ereğli’de protesto edildi.

Devrim Bulvarı önünde toplanan aralarında üniversitelilerin de bulunduğu öğrenciler Atatürk Anıtı önüne kadar sağanak yağışa rağmen çeşitli sloganlar atarak yürüdü.

Grup adına basın açıklaması yapan Atatürk Anadolu Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Nazlıcan Çelikkol kadınlara yönelik şiddete karşı sokakları terk etmeyeceklerini ve adaleti yine kadınların sağlayacağını söyledi.

Özgecan’ın yakılarak katledildiğini belirten anımsatan Çelikkol, şöyle konuştu:

“En temel yaşama hakkımızı günde 5 kadın öldürerek elimizden alan kadın düşmanı, gerici, tecavüzcü zihniyet bir kadının daha hayatını çaldı. Mersin Tarsus’da önce tecavüze uğrayan ardından yakılarak öldürülen ve cesedi bir dereye atılan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için sokaklardayız. Özgecan’ın katili hükümet eliyle destekleyen erkek şiddetidir. Özgecan’ın katilleri, tecavüzcüleri aklayanlar kadın dayanışmasından korkanlar, kahkahalardan tahrip olanlar, mini etek giydi diye tecavüzü meşrulaştırmaya çalışanlar, kadın erkek eşit değildir diyenlerdir. Erkek şiddetini ilmik ilmik hayatımıza sokup daha sonra, ‘kadın cinayetleri abartılıyor herkese duyurmaya gerek yoktur’ diyenlere inat susmayacağız. Şimdi herkes duysun 20 yaşındaki Özgecan önce tecavüze uğradı, bıçaklandı ve ardından yakılarak katledildi şimdi de bu cinayet için fıtrat mı diyeceksiniz? Kaderinde vardı mı diyeceksiniz? O erkek egemen yargıları da onlardan güç alarak aklayacak mı? Her yerde erkek şiddetine karşı sesimizi yükseltip direneceğiz. Evde, sokakta, mahallede sesimizi kısmak isteyenler umutlanmasın sokakları terk etmiyoruz, kadınların adaleti gerçekleri sağlayacaktır”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okuyan yaklaşık bin 500 kişilik gruba erkek öğrencilerin yanı sıra diğer vatandaşlar da katılarak destek verdi.

“Tecavüze hayır” yazılı pankartın üzerine karanfil koyan kalabalık, “Susma haykır, tecavüze hayır”, “Kader, yaşam, özgürlük”, “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Kadına şiddete hayır” sloganları attıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Habere Ait Fotoğraf Galerisi

EREĞLİ ÖĞRENCİLERDEN EYLEMEREĞLİ ÖĞRENCİLERDEN EYLEMEREĞLİ ÖĞRENCİLERDEN EYLEMEREĞLİ ÖĞRENCİLERDEN EYLEMEREĞLİ ÖĞRENCİLERDEN EYLEMEREĞLİ ÖĞRENCİLERDEN EYLEMEREĞLİ ÖĞRENCİLERDEN EYLEMEREĞLİ ÖĞRENCİLERDEN EYLEMEREĞLİ ÖĞRENCİLERDEN EYLEMEREĞLİ ÖĞRENCİLERDEN EYLEMEREĞLİ ÖĞRENCİLERDEN EYLEM

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL