Genel Gündem Tüm Manşetler

ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Karadeniz Ereğli’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 94. Yıldönümü düzenlenen tören ile kutlandı.   Atatürk Anıtı’na Kaymakam İbrahim Çay, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Yalçın Enç, Kdz.Ereğli Belediye Başkanı..

ÖDÜLLERİ VERİLDİ
8085020

Karadeniz Ereğli’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 94. Yıldönümü düzenlenen tören ile kutlandı.

 

Atatürk Anıtı’na Kaymakam İbrahim Çay, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Yalçın Enç, Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Opr. Dr. Hüseyin Uysal’ın çelenklerinin sunması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ile başladı.

 

“GURUR VE COŞKUYU YAŞIYORUZ”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Opr.Dr.Hüseyin Uysal yaptı. Kdz.Ereğli’nin 4 bin 500 yıllık bir tarihe sahip olduğunu belirten Uysal, ilçe için 18 Haziran 1920 tarihinin önemine vurgu yaparak şunları söyledi: “Bugün şanlı bir tarihe sahip olan ilçemizin kurtuluşunun 94. yıldönümünü kutlamanın gurur ve coşkusunu yaşıyoruz. 1918 yılında sona eren Dünya Savaşı ile Anadolu paylaşılmaya başlanır. Daha önceleri kömür madenlerini işletmiş olan Fransızlar, Karadeniz Ereğli’yi işgal ederler. İmparatorluğun başkenti İstanbul da işgal edilince, Anadolu’nun her noktası ulusal bir şahlanışa sahne olmaya başlar. Bu arada bir grup vatansever, İstanbul Limanı’nda demirli olan ve İmparatorluk Donanmasına ait kurtarma gemisi Alemdar’ı kaçırıp, Karadeniz’e açılırlar. Amaçları; gemiyi Trabzon’a götürmek ve Anadolu’daki Milli Mücadele Hareketi’ne destek vermektir. Ancak Alemdar Gemisi, Karadeniz Ereğli açıklarında Fransız gemileri ile karşılaşır. Gemi, Fransızların açtığı top ateşinden isabet alır ve işgal edilir. Fransızlar ele geçirdikleri gemiye 1 subay ile 4 asker çıkartırlar ve Alemdar Gemisi’ni İstanbul’a dönmeye zorlarlar.

 

“BOYUN EĞMEZ VE AYAKLANIR”

Alemdar mürettebatı bu işgale boyun eğmez ve ayaklanır; gemideki Fransız askerlerini esir alarak Alemdar’ı Ereğli limanına yönlendirir. Ereğli kıyısına geldiklerinde gemiyi karaya oturtmayı başarırlar. Bu, içinde bulunulan şartlar için müthiş bir mücadeledir. Ve ne yazık ki, Alemdar’ın Serdümeni Recep Kahya girişilen bu mücadelede, şehit düşer. Fransızlar, intikam hırsı ile Ereğli kıyılarını, başta hastane binası olmak üzere, bombalamaya başlarlar. Karadeniz Ereğli halkı bu baskı altında, Nimet Hoca ve arkadaşları önderliğinde Karadeniz Ereğli’deki ilk Kuva-ı Milliye hareketini başlatır.

 

“ATATÜRK’ÜN TELGRAFI İLE BAŞLAR”

Fransızlar ise aynı günlerde esir düşen subay ve askerleri kurtarma telaşına düşerler. Esirler için yapılan pazarlıklar, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün telgrafları ile başlar. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk esirleri teslim edeceklerini, ancak ‘Karadeniz’de seyreden Türk bayraklı gemilere dokunulmaması konusunda ısrarcı olduklarını’ bildirmektedir. Fransızlar, esirlerini geri alamayacaklarını anlayınca; 18 Haziran 1920 tarihinde işgali sona erdirirler ve Ankara Hükümeti ile bir antlaşma imzalarlar. Bu olay, henüz kurulmamış olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk uluslararası antlaşmasıdır. İşgal devletleri ise büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı hareketi resmen kabul etmişlerdir.

 

ÇOK ÖNEMLİ BİR TARİHTİR

Türk Milleti, Karadeniz’de Türk bayraklı gemilerin serbestçe dolaşmasının kabulü ile ilk kabotaj hakkını elde etmiştir. Kurtuluş Savaşımız açısından cephane naklinde deniz yolunun kullanılmasında büyük destek sağlayan bu başarı, Türk Ordusu’na, Kurtuluş Savaşı’nın en hassas anında derin bir soluk aldırmıştır. Kurtuluş Savaşı’nın ilk ve tek deniz savaşı olması, ilk deniz şehidinin verilmesi, kurduğu Kuva-ı Milliye Teşkilatı ile işgalden kurtulan ilk Gazi Şehir olması nedenleriyle; 18 Haziran 1920 tarihi Karadeniz Ereğli nezdinde Türkiye Cumhuriyeti için çok özel ve önemli bir tarihtir. Ereğli Belediyesi olarak, tarihi mirasımıza sahip çıkacağız. Nimet Hocaları, Recep Kahyaları, şanlı tarihe imza atan, bu uğurda şehit düşen büyüklerimizi unutmadık; onları rahmetle anıyoruz. Onların sayesinde, tarihi şereflerle dolu bu kentte yaşamaktan gurur duyuyoruz. Gelecek nesiller böylesine büyük tarihi değerlere sahip olmaktan gurur duymalı, bu şanlı tarihe ve Karadeniz Ereğli’mize sahip çıkmalıdır. Bu konuda geleceğimizin teminatı olan gençlerimize güveniyoruz. Ben, Kdz. Ereğli’yi özgürlüğüne kavuşturan, böyle bir şanlı tarihe sahip olmamızı sağlayan büyük lider Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere şehitlerimizi ve bugün aramızda olmayan gazilerimizi rahmetle anıyor, onların torunlarını saygı ve minnetle selamlıyorum”

 

ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Soma Maden faciasından dolayı iptal edilen 19. Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Kaymakam Çay ve Komutan Enç tarafından verildi. Öğrenciler protokolle toplu hatıra fotoğrafı çektirdi. Yine Soma faciası yüzünden iptal edilen Karadeniz Ereğli Belediyesi ile Osmanlı Çileği Tanıtma ve Yaşatma Derneği tarafından yapılan Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Festivali kapsamında yapılan En Güzel Osmanlı Çileği, En Güzel Çilekli Pasta ve Bilgi Yarışmasında dereceye girenler ise altınla ödüllendirildi.

 

ÇİLEK YARIŞMASINDA ÖDÜL KAZANANLAR

En Güzel Osmanlı Çileği yarışması İbrahim Keskin, Dilek Özhan, Seray Avşar, Mansiyon Ayla Kuzu, Binnur Doğan, Sabri Deniz, Galip Keskin, Sevgi Yaman, 2014 Çilekli Pasta Yarışması Hatice Külcü Ayvaz, Damla Pınar Sir, Çağla Doğan, Gaye Keskin, 2014 Çilek Üreticileri arası bilgi yarışması Çağla Doğan, Sevgi Yaman, Seray Avşar, Orhan Doğan. Yarışmacıların ödüllerini veren Başkan Uysal yarışmacılarla toplu hatıra fotoğrafı çektirdi. Daha sonra protokolle birlikte simit ve çay sohbeti yapan Başkan Uysal’a gaziler de eşlik etti. Törenlere protokolün yanı sıra Belediye Başkan Yardımcıları, Siyasi partilerin ve oda ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL