Genel Gündem Siyaset Tüm Manşetler

MASUM TÜRKER EREĞLİ’Yİ YOKLADI

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Türker, “IŞİD’e terör örgütü diyemeyen, Gazze için ağlarken soydaşı Türkmenlerin durumunu umursamayan, Gazze’de neden barış yaptı? ateşkes yapıldı? diye kızıp tekrar ateşlenmesini  O sağladığı diye..

MASUM TÜRKER EREĞLİ’Yİ YOKLADI

turker-insanoglu-icin-destek-istedi-tr4t5

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Türker, “IŞİD’e terör örgütü diyemeyen, Gazze için ağlarken soydaşı Türkmenlerin durumunu umursamayan, Gazze’de neden barış yaptı? ateşkes yapıldı? diye kızıp tekrar ateşlenmesini  O sağladığı diye kamuoyu yaratan bir insan bizi temsil etmemeli, bize Cumhurbaşkanı olmamalı” dedi.

EREĞLİ
Cumhurbaşkanı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek aramak için Zonguldak’ın Ereğli İlçesine gelen DSP Genel Başkanı Masum Türker, partisinin ilçe örgütünde açıklamalarda bulundu. İhsanoğlu’nun neden aday gösterildiğini anlatan Türker, AK Parti’nin Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ı sert bir dille eleştirdi. Türkiye’nin kutuplaştıran ve mezhep, ırk, din, cemaat , kadın erkek açısından yapay olarak bölünmesine neden olan bir zihniyet tarafından yönetildiğini savunan Türker, şunları söyledi: 
“Türkiye’yi 12 yıldır idare eden Ak Parti, Cumhurbaşkanlığını da uhdesinde tutarak Türkiye’yi bir başkanlık rejimine dönüştürmek istiyor. Önümüzdeki hafta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi, bu nedenle, rejimin devamı yada değişimi ile ilgili bir seçimdir. Eğer rejim değişirse Türkiye tek adam yönetimine girecek, Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki padişahlık yada bazı Avrupa ülkelerinde geçtiğimiz yüzyıllarda yaşanan krallık devri geri gelmiş olacak. Türkiye’nin buna tahammülü yok. Çağdaşlaşmadan, modernleşmekten uzaklaşan, Dünyada itibar kaybeden bir Türkiye değil; Türkiye’yi kurup var eden, Türk milletinin özelliklerine, onların hak ettiği ve bütün emeklerine karşılık Dünya katma değerinden hak ettiği payı alabilecek bir düzene ihtiyaç var.  İşte bu düzenin oluşabilmesi için, mevcut Ak Parti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilerek başkanlık sistemini kurmak istemesine karşılık bizlerin bir tavır göstermesi gerekiyor.”

“BAŞBAKAN, DİN İSTİSMARI YAPAMIYOR” 
Türkiye’de, çok partili sisteme geçişten bu güne kadar geçen süreçte, ilk kez, farklı düşünceleri temsil eden siyasi partilerin bir araya gelerek Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu isminin etrafında birlik oluşturulması ile 14 partinin İhsanoğlu’na destek verdiğine dikkat çeken Türker, konuşması şu sözlerle sürdürdü: 
“Böylesi bir desteğin olması geçmişte birbirleri ile muhalefet eden, birbirleri ile çatışan sağcısının, solcusunun bir arada olduğu neden ihtiyaç var? Çünkü, 12 Eylülden bu yana Türkiye’de özellikle getirilmiş olan yasalarla sürekli bir şekilde din istismar edildi. Bu istismar yapılarak, Ak Parti iktidar olduğu halde 12 yıldır hep mağduru oynayıp, bu din istismarını sürdürdü. Sayın Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nın aday gösterilmesi ile birlikte Başbakan din istismarı yapamıyor. Bu yeni Cumhurbaşkanı seçildiği zaman başörtüsü geri gelecek, imam hatip okulları kapanacak, ibadet sona erecek, camiler kapatılacak gibi her zaman yaptığı propagandayı yapamıyor. İlk turda, tek başına iktidar olacağını hesap eden Recep Tayyip Erdoğan, her geçen gün Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aldığı destek arttıkça hırçınlaşmaya başladı. Belden aşağıya diyebileceğimiz, siyasi nezakete uymayan saldırıları yapmaya başladı.” 

“OBAMA TELEFONUNA ÇIKMIYOR” 
Ekmeleddin İhsanoğlu’nu, yalnızca din üzerinden yapılan siyasetin önüne geçmek için mi aday gösterdiğine de açıklık getiren Genel Başkan Masum Türker, “Türkiye’nin, dünyada kaybettiği itibarı, Ortadoğu’da ki yeni dengelerde Türkiye’nin durumunu belirleyecek, bu camiayı tanıyan, Türkiye’yi çok çabuk Tayyip Erdoğan’ın tahribatlarından olumlaştıracak bir kimliğe ihtiyacımız vardı. Ben, yeni Büyük Ortadoğu Projesi’nin eş başkanıyım diye çıkan Tayyip Erdoğan, şimdi telefon ettiği zaman Obama telefonuna çıkmıyor, onunla konuşmuyor ve bu gün Ortadoğu’nun 3 büyük ve en önemli ülkesinde, Türkiye ile ilgili ilişkileri yok, büyük elçilikleri yok. İsrail’de, Mısır’da ve Suriye’de büyük elçimiz yok. Tayyip Erdoğan, daha çok bölgelerde, terörist örgütlerle Türkiye Cumhuriyeti’ni ilişkilendirdi ve şu anda OİSD nezdinde yapılan çalışmalarda Türkiye, terörü destekleyen ülkeler arasında 1. sırada gözüküyor. Bu yönüyle bizim kaybımız çok” diye konuştu.

“TÜRK DEMEKTEN UTANAN BİR CUMHURBAŞKANI İSTEMİYORUZ” 
Masum Türker, Başbakan Erdoğan’a yönelik eleştirilerine  ‘Türklük’ üzerinden devam etti.  Türker, şunları söyledi: 
“Bu gün Türkiye Cumhuriyeti’nde Türk Milletini ayaklar altına alıyorum diyen bir başbakanın Cumhurbaşkanı olmaya hakkı yok. Tür demekten utanan bir Cumhurbaşkanı istemiyoruz. Bakın, şu anda kendini açıklarken bile Türk Milleti’nin adamı değil, milletin adamı diyor. Hangi milletin adamı? Bunu bile tarif edemiyor, söyleyemiyor. Türk Milleti, 1924 Anayasasında yer aldığı gibi, Mustafa Kemal Atatürk’ün vatandaşlık bilgileri kitabında el yazısı ile aldığı gibi; Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye Halkına Türk Milleti denir. Şimdi, üst kimlik olan Türk Milleti kelimesini söyleyemeyen bir kişinin olduğu bir yerde, Türkiye’nin gerçekten milliyetçi bir, ulusalcı çıkarı koruyan bir yapıyla karşı karşıya gelmesi beklenemez.” 

IŞİD…TIRLAR… EL NUSRA… 
İhsanolğlu’nun adaylığı ile birlikte, Erdoğan’ın din üzerinden siyaset yapamadığını ileri süren Masum Türker, Erdoğan’ın IŞİD’e destek verdiğini iddia ederek şöyle konuştu: “En önemli yaptığı kötülük, bu ülkenin sınırında Suriye’de bölünmeye neden olan duruşu ve orada IŞİD olarak bilinen terör örgütünü, El Nusra örgütünü desteklemesidir. O tırlarla, İran’a ait altınlar taşınırken, IŞİD’in bu gün Türklere ve Türkmenler’e karşı ve bizim büyük elçiliğimize bağlı baş konsolosluğumu ele geçirirken kullandığı silahlardır. Bunu, istediği kadar söylesin! Eğer, Türkmenler’e gittiyse silahlar; neden şu anda Türkmenler kendilerini koruyacak silahımız yok diye ağlayıp duruyorlar ve büyük bir zulüm içinde yerlerini terk etmek zorunda kalıyorlar. Tayyip Erdoğan, din eksenli siyaset yapamadığı için belden aşağıya konuşmaya başladı. Sürçülisan olan kelimeleri alıp demagoji yaparak kullanmaya başladı. Ama biz hep ona gülerek bakıyoruz. Çünkü en büyük sürçülisanı o yaptı: Benim çocuklarıma helal ekmek yedirmem dedi. Yani haram ekmek yedirmem diyeceğine, her şeyin haram olmasına göz yumduğunu açıkça söyleyerek helal ekmek yedirmem dedi.  Ama biz hiç birimiz çıkıp bu yanlışı kullanıp onu eleştirmedik. O, herhangi bir yanlışa hemen sarılıp, sürçülisan yapılan şeyi kullanıyor.” 

ERDOĞAN’I, KENDİ SÖZLERİ İLE VURDU 
Hem Müslümanım diyor hem iftira ediyor. Mesela Ekmeleddin Bey için Türk değil, askerlik yapmadı, yurt dışında doğdu dedi. Ama bir şey hatırlatmak istiyorum: Tarih tekerrürden ibarettir. Mustafa Kemal Atatürk’ü de milletvekili seçmemek için kanun teklifi verip Misakı Milli sınırları içinde doğanlar milletvekili olamaz demeye çalışmışlardır. Halbuki Ekmeleddin Bey’in yedek subay yaptığı, yedek subaylığını Etimesgut’ta yaptığı ortaya çıkınca söyleyecek bir lafları kalmadı. 

ERDOĞAN-CEMAAT İLİŞKİSİ 
Düne kadar kanka olduğu, kol kola gezdiği, ne isterseniz veririm dediği Fettullah Gülen cemaati ile bu gün kavga etmeye başladı. Cemaate yakın olsun olmasın, beğenmedikleri polislerin evine baskın yapmaya, onları casuslukla suçlamaya başladı. Bir zamanlar, onların ürettikleri malzemelerle Türk Ordusu’nu dağıtan ve bu gün Türkiye’yi aczi içine düşüren Tayyip Erdoğan, şimdi Türk polisini de ikiye bölmekte ve birbirlerine kırdırmaktadırlar. Böylesi bir yapıda kendisine destek olanlara sırtını dönerek vefasızlık yapan bir kişinin, Türkiye’de tanımadığı insanlara neler yapabileceğini Allah bilir. İŞİD’e terör örgütü diyemeyen, Gazze için ağlarken soydaşı Türkmenlerin durumunu umursamayan, Gazze’de neden barış yaptı? ateşkes yapıldı? diye kızıp tekrar ateşlenmesini  O sağladığı diye kamuoyu yaratan bir insan bizi temsil etmemeli, bize Cumhurbaşkanı olmamalı. Umuyorum ve diliyorum, bu seçim Tayyip Erdoğan’ın dışında Ekmeleddin İhsanoğlu’nun zaferi ile çıkar. Eğer, birinci turda bu sağlanamazsa ondan sonra izleyen 15 gün hiç ara vermeksizin tekrar devam ettireceğiz. Bunu sakın kimse şaşkınlık olarak görmesin çünkü Türkiye ilk defa halkoyu ile Cumhurbaşkanı seçecek. İki turlu seçime ilk defa giriyoruz. Biz fedakarlık edip CHP ve MHP’nin adayına destek verdik. O zaman herkes fedakarlık edecek ve herkes destekleyecek. Türkiye yeter ki Tayyip Erdoğan’ın kırallığını, padişahlığını ilan edeceği bir ülke olmaktan çıkartalım.

DSP Genel Başkanı Masum Türker, Ereğli’de açıklamalırının ardından Zonguldak’a geçti. 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL