Genel Gündem Tüm Manşetler

MASUM ELLER KİRLENMESİN

Kdz.Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından sokak çocuklarının topluma kazandırılmasına yönelik örnek gösterilebilecek ve adına ‘Masum Eller Kirlenmesin’ denilen proje hayata geçiriliyor.   Kaymakam İbrahim Çay, sokakta çalıştırılan, dilenen, dilendirilen çocukları..

MASUM ELLER KİRLENMESİN
belki-de-turkiyede-bir-ilki-kdzeregli-basaracak

Kdz.Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından sokak çocuklarının topluma kazandırılmasına yönelik örnek gösterilebilecek ve adına ‘Masum Eller Kirlenmesin’ denilen proje hayata geçiriliyor.

 

Kaymakam İbrahim Çay, sokakta çalıştırılan, dilenen, dilendirilen çocukları içerisinde bulundukları süreçten kurtarmak istediklerini belirterek, “Bu nedenler tespit edilerek bertaraf edeceğiz. Eğer bu aileler alınan tedbirlere rağmen çocukları sokakta bu davranışlara devam ediyorsa çocukları yetiştirme yurtlarına alacağız. Geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlıklı ve donanımlı yetişmesi için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

 

Kdz.Ereğli’de uyuşturucu ile mücadele konusunda da etkili bir projeyi hayata geçireceklerini belirten Kaymakam İbrahim Çay, iki projenin de öncülüğünü yapan İlçe Emniyet Müdürü Timur Özgen’e teşekkür etti, ilçede kurumlar arası yaşanan birlik ve beraberliğe dikkati çekti.

 

‘Temiz Eller Kirlenmesin’ projesi ile öncelikli hedefin çocukları suça sürüklemeden sokaklardan kurtarmak olduğunu belirten Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Timur Özgen, “Bunu yaparken sosyal ve kültürel faaliyetlerle yaşam kalitelerini artırmayı hedefliyoruz. Toplumu bilinçlendirmek ve çocukları sokakta çalışan aileleri bilinçlendirmeyi, bilgi ve beceri kazandırmayı da amaçlıyoruz” sözleri ile konuştu.

 

 

Kdz.Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay, çocukları suça sürüklenmeden sokaklardan kurtarmak, sosyal ve kültürel faaliyetler düzenleyerek yaşam kalitelerini arttırmak, toplumu bilinçlendirmek, çocuklarını sokakta çalıştıran ailelere bilgi ve beceri kazandırmak, göç ile ilçeye gelen veya ilçede yerleşmiş sokakta çalıştırılan, dilenen, dilendirilen gelir seviyeleri düşük ailelerin çocuklarına yaşadıkları çevre ile bir bütün olarak ele almak, çocukları sokakta çalışmaya iten sebepleri ortadan kaldırmak ve çocukların sokaklardan kurtarılarak istismar edilmesinin önüne geçmek için projeyi hayata geçirmek istediklerini söyledi.

 

ÖRNEK PROJE HAZIRLIĞI

Kaymakamlık Toplantı Salonunda Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Timur Özgen’in proje sunumunun ardından konuşan Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay, sokak çocuklarının da sağlıklı ve donanımlı olarak yetiştirilmesinin bir görev olduğunu belirtti. Kdz.Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan projenin örnek olabileceğini belirten Kaymakam İbrahim Çay şu görüşlere yer verdi:

 

YARDIMLAR DEVAM EDİYOR

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından ihtiyaç sahiplerine çeşitli yardımlarda bulunuyoruz. Sokakta kalan yetişkinlere yönelik çalışmalarımız var, devlet olarak sahip çıkıyoruz, onun ile ilgili ilçemizde herhangi bir sorun yok. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, maddi desteğin yanı sıra yeni ev yapmaya kadar destek olunuyor. Eğitim çağında olan çocuklarımıza şartlı eğitim yardımı, 0-60 ay arasında olanlara da sağlık yardımında bulunuyoruz. Yine çocuklarımıza yönelik iş edindirme kursları açılıyor. Açık ortaokul okumak isteyenlerin eğitim masraflarını vakıftan karşılıyoruz.

 

DİLENEN, MENDİL SATAN ÇOCUKLAR

Kavşaklarda mendil satan, cam silen veya dilenen çocuklar ile ilçe genelinde karşılaşıyoruz. Vatandaşlarımızdan da çok sayıda şikayet geliyor, basında gündeme getiriyor. Değişik kurumlardan oluşan bir komisyon oluşturduk, alt yapısını hazırladık. Amacımız bize emanet edilen yavruların hepsini okullarda görmektir. Bu çocuklarımızı ister ekonomik ister farklı yönlerden olsun sokağa iten nedenleri araştırıp bertaraf etmek gerekir. Bu projelerden biri çocuklarımızı okullarımıza çekmektir. Hangi alanda üzerimize bir görev düşüyorsa bu çocuklar sokakta dolaşıyorsa bunu bertaraf edeceğiz. Eğer bu aileler alınan tedbirlere rağmen çocukları sokakta devam ediyorsa çocukları yetiştirme yurtlarına alacağız. Önemli olan geleceğimiz olan çocuklarımız sağlıklı ve donanımlı olarak yetişmesi için ne gerekiyorsa yapacağız.

 

“BU OLAYLARA POLİSİYE BAKILMIŞ”

Ereğli Belediyesi’nin de bizlere ciddi destekleri var. Bu zamana kadar hep bu olaylara polisiye olarak bakılmış. Günümüzde polisiye olarak görmemek lazım bu olayları. Çocuğu buna iten nedenler nelerdir onların tespiti gerekir. Sivrisineği öldürmekten ziyade bataklığı kurutmak daha iyidir. Geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirdik. Bundan sonra bize ne görev düşüyor ise biz onu yerine getirmek, aileler açısından bizler açısından önemlidir. İş imkanı tanıdığımız müddetçe, barınma ihtiyaçları karşılanırsa o çocuklarımızın eğitim giderlerini de üstlenirsek şuan bu sayı 30 civarında ama son değerlendirme ile 16’ya inmiştir, bu da bizim için bir sorun değildir. Biz o çocuklarımızın en iyi şekilde yetişmesi için elimizden geleni yapacağız. Kurumlarımıza özellikle Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürlüğüne görev düşüyor, aileler ile birebir görüşerek o çocuklarımızın sağlıklı yetişmelerine öncülük yapabilir.

 

MADDE BAĞIMLILARINA YÖNELİK HAZIRLIK

Kaymakam İbrahim Çay, ilçe genelinde madde bağımlısı çocukların topluma kazandırılmasına yönelik bir proje hazırlığında daha olduklarını ve İlçe Emniyet Müdürlüğünün konu ile ilgili alt yapı hazırlıklarına başladığını belirterek sözlerini şu ifadelerle tamamladı: İki ayrı projenin hayata geçirileceğini sokakta çalışan ve dilenen ayrıca sokakta madde bağımlısı çocuklarımızın için bir proje üretiyoruz. Saç ayağını oluşturan kurumlarımız var. Bu kuruluşlar ile birlikte madde bağımlısı çocuklarımızı nasıl kazanırız, onları buna iten nedenler nelerdir araştırılacaktır.  Devlet olarak çocuklarımıza sahip çıkacağız. Her şeyi emniyetten beklemek değil taşın altına hepimiz elimizi sokmalıyız. Çocuklarımızı topluma kazandırmak ailelerine de rahat nefes aldırmak istiyoruz.

 

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE TEŞEKKÜR

Gerçekten kurumlar arasında birlik ve beraberlik şarttır. Biz bu birlik ve beraberliği yakaladık, bunlar devam ettiği sürece projeler üreteceğiz. Halkımız da bizlere destek verecektir. Huzurun olduğu yerde birlik ve beraberlik ile birlikte her şey kendiliğinden gelir. Bu projeyi gündeme getiren Kdz.Ereğli İlçe Emniyet Müdürüne de teşekkür ediyorum.

 

BİLGİ VE BERECİ KAZANDIRMA HEDEFİ

‘Temiz Eller Kirlenmesin’ projesi ile öncelikli hedefin çocukları suça sürüklemeden sokaklardan kurtarmak olduğunu belirten Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Timur Özgen, “Bunu yaparken sosyal ve kültürel faaliyetlerle yaşam kalitelerini artırmayı hedefliyoruz. Toplumu bilinçlendirmek ve çocukları sokakta çalışan aileleri bilinçlendirmeyi, bilgi ve beceri kazandırmayı da amaçlıyoruz” dedi.

Özgen proje kapsamında düzenlenecek aktiviteleri ise şöyle özetledi:  “Sosyal ve kültürel faaliyetler. Örneğin, çocuklara ilçeyi tanıtıcı geziler düzenlemek. Eğitimler yoluyla çocuklara ve ebeveynlere sokakta çocukları bekleyen tehlikeleri anlatmak. Konu hakkında bilinçlendirmeye hizmet edecek broşür, afiş ve benzerini hazırlamak. Çocuklara mesleki beceri kazandıracak kurslar düzenlemek”

 

UYSAL DESTEĞE HAZIR

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Opr.Dr.Hüseyin Uysal da Ereğli Belediyesi olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını toplantı boyunca vurgularken özellikle Kdz.Ereğli Kent Konseyi tarafından önümüzdeki günlerde uyuşturucu ile mücadele konusunda eğitim semineri düzenleneceğini belirtti. Uysal, yurt dışında sokak çocuklarının topluma çeşitli görevler verilerek kazandırılmaya çalışıldığını örneklerle söyledi.

 

TOPLANTI 1 SAAT SÜRDÜ

Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay Başkanlığında, Kaymakamlık Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Timur Özgen, Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdür Vekili Güner Yiğit ile Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi ve İş Kur Ereğli Şube Temsilcileri katıldı.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL