Genel Gündem Tüm Manşetler

LİMAN BAŞKANI SON NOKTAYI KOYDU

Kdz.Ereğli Liman Başkanı Ahmet Turgay Okur, Milliyetçi Hareket Partisi Kdz.Ereğli Belediye Başkan adayı Mevlüt Özdemir’in ziyaretinde çarpıcı açıklamalara yer verdi. Ereğli ilçesinde kurumlar arası daha sıkı bağların kurulması gerektiğine dikkati..

LİMAN BAŞKANI SON NOKTAYI KOYDU

7781_1520798-10202511715148244-901239288-n

Kdz.Ereğli Liman Başkanı Ahmet Turgay Okur, Milliyetçi Hareket Partisi Kdz.Ereğli Belediye Başkan adayı Mevlüt Özdemir’in ziyaretinde çarpıcı açıklamalara yer verdi. Ereğli ilçesinde kurumlar arası daha sıkı bağların kurulması gerektiğine dikkati çeken Okur, “Ben buraya İzmir’den geldim. Büyükşehir hummasında geldiğim için kurumlarla daha sıkı bağlarımız oluşmuştu” dedi.

“HERKES HERŞEYİ KONUŞUYOR”
Koltuk değil hizmet etmek için çalıştığını belirten Okur, Ereğli’deki limanların kapasitesinden Erdemir ile bölge sanayicisinin yaptığı toplantıya kadar pek çok konuda önemli bilgiler verdi. İşte o konuşmalar şu şekilde:
 “Ben buraya İzmir’den geldim. Büyükşehir hummasından geldiğim için kurumlarla daha sıkı bağlarımız oluşmuştu. Şimdi Ereğli’de herkes her şeyi konuşuyor ama yapmaya geldiğinizde arkanızda kimse yok. Bu kadar söyleyeyim.”
  
“LİMANLARIN YÜZDE 40 KAPASİTESİ KULLANILIYOR”
“…Limanlarla ilgili olarak kapasitemizin şuan yüzde 40’ını kullanıyoruz. Yaklaşık olarak 7 milyon/ton yıllık endeksleme kapasitemiz var. Ereğli ve iki iskelemizle Erdemir limanımızla birlikte. Bunun 10 milyon tonu normal kapasite ile 10 milyon tonu da şuan atıl olarak kullanılıyor. Tersaneler Bölgesi ile ilgili olarak yine defalarca söylediğim bir konu bu tamamen bir politika. Bildiğiniz gibi tersaneler ilgili şahıslara kiralanır ve gemi işi olarak kullanılması için tahsis edilir. Bu imalat dönüşleri tamamen kiralama usulüyle ve ihale usulüyle ilgililere verilir. Bunu buradaki tersaneciler veya buradaki şahıslar alacak diye bir kayıt yok.  Dışarıdan herhangi biri gelir ihaleye girer burayı alabilir. Bir başkası da girer alabilir. İhtiyaç var mı yok mu sorusuna gelince Ticaret Odası’yla defalarca toplantı yaptık, Deniz Ticaret Odası’yla defalarca toplantı yaptık yük getirin biz boşaltalım. Ben bu kadar diyorum başka bir şey de demiyorum.”
  
“ÖNCE YÜK GETİRİN”
“…Liman ihtiyacımız doğabilir ama önce bir yük getirin. Biz bu yükü buradan boşaltmak istiyoruz veya yüklemek istiyoruz densin eğer Erdemir veya başka bir kurum zorluk çıkartıyorsa biz bu zorluk çıkartanlarla mücadele edelim. Şimdiye kadar mücadeleler ettik. Büyük bir yol aldık.”
  
“ERDEMİR’İN AYAĞINA GİDİYORDUK”
“…Erdemir’in buradaki nasıl söyleyeyim size ilk üç hem ekonomik açısından hem diğer açıdan ilk üçtür. Biz bunu kendi açımızdan denizcilikle ilgili kısmı açısından kırdık. Yani önceden şöyle söyleyeyim Liman Başkanlığı olarak biz Erdemir’in ayağına gidiyorduk. Şimdi Erdemir bizim ayağımıza geliyor. Ben bunu başardım 1.5 yıl içerisinde. Onun için söylüyorum yük getirin boşaltalım. Limana ihtiyaç var mı yok mu bu tartışılır. Daha sonraki aşamalarda tartışılabilir. Yük gelir kapasite yetersiz kalır o zaman düşünülür. Bir alanı limana dönüştürmek 100 milyon dolarlarla yapılıyor. Böyle bir yatırımcı varsa gelsin.”
  
“MARİNA İÇİN YER TAHSİSİ YAPILIR”
“…Ekonomik krizden bahsediliyor. En basitinden marina lazım şu lazım bu lazım getirin. Yatırımcı gelsin marina yapalım. Yerini de tahsis ederiz Bakanlık olarak şahsi olarak ben bir şey söylemiyorum. Ben Bakanlık adına konuşuyorum şuan.  Alanı tahsis edilir yani yatırımcı lazım. Yani her şeyi devletten bekleme devri bitti. Yatırımcı gelecek biz marina yapacağız diyecek, liman yapacağız diyecek veya şunu yapacağız diyecek böyle bir proje yok. Yıllardan beri Alaplı Alport biliyorsunuzdur bekliyor. Tersanelerin durumu malum. Yine bölge trafiğin orada yeni bir tersane alanı durumu malum bekliyor. Tabi ki bir daralma var sanayide beklentimiz 2015 yılı sonunda büyük bir ihtimalle tersanecilikle ilgili olan o kapasite yani 2008 yıllardaki kapasiteye tekrar ulaşacağımıza inanıyoruz”
   
“SAĞLIKLI TEMELLER ATILMASI ŞART!..
Milliyetçi Hareket Partisi Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Talat Şeker, Ereğli Belediye Başkan adayı Mevlüt Özdemir de gündeme ve adaylık sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Adayı Özdemir, “Bizler bu seçim süresi içerisinde ve seçildikten sonra da inşallah Ereğli ile ilgili söylemlerimizi daha sağlam temellerle konuşmak istedik. Bunun için de sizleri ziyaret etmek istedik. Biz bu kuruluşları ziyaret etmeyi kendimize görev olarak belirledik. Çok da güzel tepkiler aldık. Bu vesile ile her kurumdan bilgi almış oluyoruz. Bu ziyaretlerimiz toplum tarafından çok beğenildi, sıcak bakıldı. İnşallah diğer siyasi partilerimiz de kamu kurum ve kuruluşları ziyaret ederek bilgi alış verişinde bulunurlar. Ve bu vesile ile de halkımızla daha sağlıklı temeller atılmış olur
 
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL