Genel Siyaset Tüm Manşetler

KURA İLE BELİRLENDİ

Karadeniz Ereğli’ye bağlı Kızılca Köyü’nde aday olan iki kuzenin oyları eşit çıkınca muhtarlık kura ile belirlendi. Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Kızılca Köyü’nde 30 Mart 2014 Pazar günü yapılan yerel seçimlerde..

KURA İLE BELİRLENDİ

Burada_muhtar_kura_ile_belirlendi-20140402AW051685_01

Karadeniz Ereğli’ye bağlı Kızılca Köyü’nde aday olan iki kuzenin oyları eşit çıkınca muhtarlık kura ile belirlendi.

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Kızılca Köyü’nde 30 Mart 2014 Pazar günü yapılan yerel seçimlerde 5 kişi muhtarlık için aday oldu. 423 seçmenin bulunduğu Kızılce köyündeki seçimlerde mevcut muhtar Ercan Er 86, İbrahim Demircan 85, Zeki Yazıcı 47 oy alırken, amca çocukları olan Ekrem Bozkurt ile Hüseyin Bozkurt 90’ar oy aldılar. İki kuzen de ilçe seçim kuruluna giderek seçim sonuçlarına itirazda bulundular. İtirazı kabul edilen iki kuzen muhtar adayı için ilçe seçim kurulu oyları yeniden saydı. Yapılan sayım sonucunda oylarda eşitlik bozulmayınca kura çekilmesine karar verildi. İki kuzen bu seferde kura çekilmesine itiraz ederek “Biz kura ile muhtar seçilmek istemiyoruz. Muhtarlık seçimlerinin yenilenmesini istiyoruz” şeklinde talepte bulundular. Bunun üzerine seçim komisyonu yasanın açık olduğunu belirterek, kuranın çekilerek içlerinden birinin muhtar olarak belirleneceğini, belirlenen kişinin istifa etmesi durumunda ilk genel seçimlere kadar 1. azanın köyde muhtarlık görevini yürüteceğini ve 2015 milletvekili seçimlerinde muhtarlık seçimlerinin yapılabileceğini bildirdi.
İlçe Seçim Kurulu’ndaki komisyon iki muhtar adayının da ismini ayrı ayrı kağıtlara yazarak torba içerisinden kura çekti. Kura çekiminde ismi çıkan Ekrem Bozkurt Kızılca Köyü’nün yeni muhtarı oldu. Kura çekiminde muhtarlığı kaybeden Hüseyin Bozkurt muhtar seçilen kuzeni Ekrem Bozkurt’u tebrik ederek ‘hayırlı olsun’ dedi. Ekrem Bozkurt muhtar olarak belirlenmesinin ardından ilçe seçim kurulu binası önünde bekleyen köylülerin tebriklerini kabul etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL