Genel Siyaset Tüm Manşetler

KARTAL İSYANDA…

CHP Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Kartal, seçim sonuçlarını değerlendirdi. Gülüç ve Kandilli’de kazanarak sevindiklerini Ereğli’yi kaybetmenin burukluğunu ve üzüntüsünü yaşadıklarını açıklayan Kartal, “Ereğli’de CHP’ye karşı, uğursuz bir ittifak oluşturulmuştur” dedi. “Başkan..

KARTAL İSYANDA…

uyanik-olmak-zorundayiz

CHP Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Kartal, seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Gülüç ve Kandilli’de kazanarak sevindiklerini Ereğli’yi kaybetmenin burukluğunu ve üzüntüsünü yaşadıklarını açıklayan Kartal, “Ereğli’de CHP’ye karşı, uğursuz bir ittifak oluşturulmuştur” dedi.

“Başkan adayına kızgınlık bahanesi, kongrede kaybetme hazımsızlığı, meclis listesine girememek gibi nedenlerle CHP’ye oy vermeyen, verdirmeyen, CHP’nin seçimi kaybetmesi durumunda ileride partinin kendi inisiyatiflerine geçeceğini düşünen hizipçi ihanetçiler, tarih önünde, Türkiye Cumhuriyeti’ne, CHP’ye ve Ereğli’nin emekçi, aydın insanlarına karşı ağır bir sorumluluk ve ağır vebal altındadırlar”

 Kdz.Ereğli’deki tüm emekçileri 1 Mayıs tarihinde Zonguldak Madenci Anıtı önündeki emek buluşmasına davet eden Kartal, “Türk Metal Sendikası Şube Yöneticilerini de plajda pikniğe ya da kırlarda çiçek toplamaya davet ediyoruz” çağrısında bulundu.

 

“CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin Adliye ve İlçe Seçim Kurulu’ndan ayrılmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Kartal, “Bunun Türkiye’nin diğer bölgelerindeki CHP’li milletvekillerine de örnek teşkil etmesini isterdik ne yazık ki burada yalnız bırakılma hissi biraz da olsa içimizi acıttı, sanki bize inanmadılar, doğru söylediğimize inanmadılar diye düşünüyoruz” sözleri ile yanıtladı.

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ereğli İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, Ereğli Belediye Başkanlığı seçimlerinin 424 oyla kaybedildiğinin açıklanmasının ardından İlçe, İl Seçim ve Yüksek Seçim Kurulu’na yapılan itirazların 24 Nisan tarihinde reddedildiğini belirterek, “İtirazlarımızın, özellikle İlçe Seçim Kurulu tarafından reddediliş şekli üzerindeki şüphelerimiz, hiçbir zaman sonra ermeyecektir. İlçe Seçim Kurulu’nda ki MHP ve BBP temsilcilerinin de belirttiği gibi, şaibe kamuoyunun vicdanını sürekli rahatsız edecektir” dedi.

 

“HİÇBİR GÜVENİLİRLİĞİ KALMADI”

90 Yıllık Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiçbir seçimin bu kadar tartışmalı ve yoğun itirazlara maruz kalmadığını açıklayan Kartal, AKP’nin yaptığı itirazların %80’inin kabul edildiği, CHP, MHP ve BDP’nin yaptığı itirazların ise %86’sının reddedildiği bir seçim sonucunun ortaya çıktığını, bir çok il, ilçe ve belde de seçimler iptal edildiğini ya da sonuçları değiştiğini vurguladı. “Ne yazık ki, bugün artık 90 yıldır tüm kurumlarıyla geliştirmeye, çağdaş uygarlık düzeyine yükseltmeye çalıştığımız ve eksiklerine rağmen gururla övündüğümüz bağımsız, laik, demokratik, sosyal hukuk devleti değerleri büyük bir yara almıştır. Yargısından emniyetine, ekonomisinden, kültürüne, valisinden, kaymakamına, çağdaş bir devlette bağımsız olması gereken tüm kurum ve kuruluşların hiçbir güvenilirliği kalmamıştır” ifadelerine yer veren Kartal’ın açıklamaları şu şekilde:

 

“EREĞLİ’DE KAYBETMENİN BURUKLUĞU”

Bundan böyle, Türkiye’de her demokratik hak ve özgürlük talebi, ekonomik, demokratik, sosyal hak arayışı, adalet ve hukuk arayışı AKP iktidarının baskı ve saldırısının hedefindedir. Devletin çivisi çıkarılmış, AKP diktasının önü açılmıştır. 27 yıl aradan sonra Gülüç’te, 10 yıl aradan sonra Kandilli’de seçimleri kazanmak sevindirici olmakla birlikte, Kdz.Ereğli’de kaybetmenin burukluğunu ve üzüntüsünü her zaman içimizde duyacağız.

 

“İKİ ADAY CHP’NİN KARŞISINDA YER ALDI”

Kdz.Ereğli ‘de seçimleri kaybetmemizin elbette ki birçok nedeni  vardır. Burada bu nedenleri irdelemek istemiyoruz. Bunları, tümüyle ileriki günlerde yapmayı planladığımız danışma toplantısında üyelerimizle birlikte değerlendireceğiz. Ancak Kdz.Ereğli seçimleri birkaç açıdan ilginç ve kritik gelişmelere sahne olmuştur. 2011 Genel Seçimlerinde CHP’den milletvekili aday adayı olmuş, CHP orjinli iki aday, rakip partililerle CHP’nin karşısında yer aldılar.  

 

“GIRTLAĞINA KADAR YOLSUZLUK VE HIRSIZLIK”

Erdemir tarihinde ilk kez bir işçi sendikası, Erdemir’ i özelleştiren, sendikasız, güvencesiz, taşeron düzenini yaygınlaştıran, işçilerin kazanılmış tüm haklarını ortadan kaldırmak için fırsat kollayan, emekçilerin her hak ve adalet arayışını polis gücüyle, zorbaca bastırmayı alışkanlık haline getirmiş, gırtlağına kadar yolsuzluğa ve hırsızlığa batmış bir partiyi açıktan desteklemiş, işçileri CHP’ye karşı kışkırtmıştır. Yine Erdemir tarihinde ilk kez, işverenin, hiçbir pazarlık yapmadan, sendikadan gelen toplu sözleşme taslağındaki en yüksek zam talebini, aynen kabul ettiği ve toplu sözleşmenin imzalandığı açıklanmıştır. Erdemir’in yan kuruluşu olan OYPA çalışanlarının ve diğer taşeronlarda çalışanların, seçimden sonra kadroya alınacağı vaat edilmiştir.  Binlerce Erdemir işçisi ve emeklisini ilgilendiren, Erdemir Vakfına kesilen cezanın, AKP milletvekilinin devreye girmesiyle çözüleceği vaad edilmiş, yıllardır Vakfa karşı yükümlülüklerini yerine getirmeyen Erdemir işvereninin, seçimler öncesinde bir miktar parayı Vakıf hesabına yatırdığı açıklanmıştır.

 

“ÇIKAR İŞBİRLİĞİ”

Tüm bunlar açıkça göstermektedir ki; AKP-OYAK-TÜRK METAL, işbirliği içinde, Kdz.Ereğli’de CHP’ye karşı, uğursuz bir ittifak oluşturmuşlardır. Ancak bu ittifak Erdemir işçilerinin ve Kdz.Ereğli halkının yararına değildir. 4 yıl önce, nasıl ücretler %35 geriye çekilip, yüzlerce işçinin icralara düşmesinin ve işten atılmasının yolunu açan bir çıkar işbirliği yapıldıysa, bugün yapılanlar da geleceğe dönük bir çıkar işbirliğidir. Erdemir işçileri ve Ereğli kamuoyu, bundan sonraki gelişmeleri dikkatle takip etmek, uyanık olmak zorundadır.

 

“BAŞKAN ADAYINA KIZGINLIK BAHANESİ”

Kdz.Ereğli belediye seçimlerini 3-5 bin farkla kaybetmiş olsaydık, çok fazla canımız yanmaz, bu kadar üzülmezdik. Ancak, seçimleri 400 küsur oyla kaybederken, birçok CHP’li görünen, bilinen insanın partisine oy vermediğini, CHP aleyhine çalıştığını, ihanet ettiğini görmek, bilmek bu üzüntüyü artırmaktadır.  Başkan adayına kızgınlık bahanesi, kongrede kaybetme hazımsızlığı, meclis listesine girememek gibi nedenlerle CHP’ye oy vermeyen, verdirmeyen, CHP’nin seçimi kaybetmesi durumunda ileride partinin kendi inisiyatiflerine geçeceğini düşünen hizipçi ihanetçiler, tarih önünde, Türkiye Cumhuriyeti’ne, Cumhuriyet Halk Partisi’ne ve Kdz.Ereğli’nin emekçi, aydın  insanlarına karşı ağır bir sorumluluk ve ağır vebal  altındadırlar. Bu ihanet yaftası ömür boyu boyunlarında asılı kalacaktır.

 

“SONUÇTA ACI BİR GERÇEK VARDIR”

Sonuçta, bugün acı bir gerçek vardır. Kdz.Ereğli belediye başkanlığı seçimleri  kaybedilmiştir. Elbette ki seçimleri kaybetmenin hiçbir bahanesi olamaz. Biz İlçe örgütü olarak ve ben İlçe Başkanı olarak, tüm vicdani rahatlığımızla, hiç ama hiçbir bahanenin arkasına sığınmadan, üstlendiğimiz kutsal sorumluluğun gereğini yapmaktan, ödenmesi gereken bir bedel varsa da ödemekten asla kaçınmayız. 

 

“KONGREYE KADAR GÖTÜRECEĞİZ”

Bizler, CHP Kdz.Ereğli İlçe Örgütü olarak, 2 yılı aşan görev süremiz boyunca, partimizi bölgemizde güçlendirmek için tüm gücümüz ve iyi niyetimizle çalıştığımıza inanıyoruz.  Bu konuda vicdanımız rahattır. Partimize ve halkımıza karşı yüklendiğimiz sorumluluk gereği, İlçe Örgütümüzü sağlıklı bir şekilde önümüzde ki olağan kongreye kadar götürme düşüncesinde ve kararında olduğumuzu belirtmek isteriz. 30 Mart bir dönemin sonu, bir dönemin ise başlangıcıdır. Ancak bu yeni dönem, yönü ve geleceği belirsiz, kuşkularla dolu bir dönemdir. Kdz.Ereğli ‘ye vaad edilenler  ve yaşanılan  sorunlarla ilgili iddialar vardır.

 

“İZİN VERMEYECEĞİZ”

CHP olarak 14 belediye meclis üyemizle birlikte bu yeni dönemde Kdz.Ereğli halkına vaad edilenlerin, iddiaların gerçekleştirilmesinin yakından takipçisi olacağız. Yapıcı, sorunların çözümüne yardımcı bir siyaset anlayışıyla hareket edeceğiz. Ancak Kdz.Ereğli’ye verilen sözlerin uçup gitmesine de izin vermeyeceğiz.  Gerektiğinde en sert tavrımızı ortaya koymaktan çekinmeyeceğiz. Büyük umutlarla CHP’ye oy veren, CHP’yi destekleyen, herkesin insanca onurlu yaşadığı çağdaş, demokratik bir Türkiye ve Ereğli isteyen tüm yurttaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu seçimlerde CHP ‘ye oy vermeyen tüm yurttaşlarımızın da umut ve beklentilerinin gerçekleşmesini dilerken, CHP olarak onların da hizmetinde olduğumuzu, onların da sözcüsü ve gözcüsü olmaktan onur duyduğumuzu belirtmek istiyoruz.

 

“İDDİA EDİLEN KUCAKLAŞMA”

Son birkaç gündür, Kdz.Ereğli Belediyesinde işçi kıyımı yapılacağı söylentileri kulaktan kulağa yayılmaktadır. Seçimlerin üzerinden henüz daha 1 ay geçmeden, Kdz.Ereğli’de bu tür olumsuz söylentilerin dolaşması hiç kuşku yok ki yüzlerce insanı huzursuz edecektir. Büyük bir çoğunluğu, asgari ücretle belediye taşeronlarında çalışan bu insanlar evlerine ekmek götürebilmenin derdindedir. İnsanların işlerinden edilmesi,  Kdz.Ereğli’de sağlanacağı iddia edilen herkesi kucaklama, barış ve huzur ortamı yaratma söylemlerindeki  samimiyetin de  göstergesi olacaktır.

 

TAKSİM VURGUSU

Perşembe günü 1 Mayıs.  Tüm Dünya işçilerinin, emekçilerinin ezilen ve sömürülenlerin Uluslararası birlik, mücadele, dayanışma günü. Bu 1 Mayıs’ta Türkiye işçi sınıfı ve tüm emekçiler, birlik içinde, omuz omuza alanlarda olacak. Baskıya, sömürüye, iş cinayetlerine, işsizliğe, yoksulluğa, taşeronlaşmaya, örgütsüz, güvensiz çalışmaya ve her türlü hak kayıplarına karşı mücadele için sesini duyuracak. Bir taraftan da tüm Türkiye’nin gözü Taksim 1 Mayıs alanında olacak. Taksim alanının Türkiye İşçi sınıfı tarihinde büyük bir anlamı vardır. 1977 1 Mayıs’ında 34 işçi, emekçi, karanlık güçler tarafından Taksim’de katledilmiştir. Bu nedenle işçilerin ve emekçilerin Taksim’e çıkma ısrarına saygı duyulmalı, başta iktidar olmak üzere tüm çevreler işçilere, emekçilere ve onların örgütlerine yardımcı olmalıdır. Geçmişte böyle davranıldığında hiçbir işçinin, hiçbir kimsenin burnu dahi kanamamış, 1 Mayıs tam bir bayram coşkusuyla, barış ve güvenlik içinde kutlanmıştır. Bu nedenle Başbakanın ve AKP’nin faşist baskıcı, yasakçı tavrı kabul edilemez.  1 Mayıs’ta Taksim’de emekçilere, işçilere yapılacak her saldırının vebali, sorumluluğu Başbakan’ın ve AKP iktidarının olacaktır. Başbakanın Taksim’i yasaklama , Kadıköy’ü serbest bırakma kararı, Türkiye işçi sınıfının birlik- mücadele gücünü bölme, parçalama, emekçileri birbirine düşürme amacını taşımaktadır.  Emek ve demokrasi güçleri bu tuzağa düşmemelidir.

 

SENDİKAYA GÖNDERME

Biz CHP İlçe Örgütü olarak bu 1 Mayıs’ta Zonguldak’ta emekçilerle birlikte Madenci Anıtı önünde  olacağız. Kdz.Ereğli’de ki tüm emekçileri de 1 Mayıs ‘ta Madenci anıtı önünde ki emek- buluşmasına çağırırken, Türk Metal Sendikası Şube Yöneticilerini de plajda pikniğe ya da kırlarda çiçek toplamaya davet ediyoruz. Yaşasın 1 Mayıs.

 

MİLLETVEKİLLERİNE SİTEM

Kartal, ilçe yöneticileri ve CHP Ereğli Belediye Meclis üyelerinin de katıldığı basın toplantısında gazetecilerin de sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, “CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin seçim seçim süresi boyunca gösterdiği çalışmaları kendi milletvekilleriniz gösterdi mi?” sorusuna Kartal, “İnce’nin Adliye’den ayrılmaması Türkiye’nin diğer bölgelerindeki CHP’li milletvekillerine de örnek teşkil etmesini isterdik ne yazık ki burada yalnız bırakılma hissi biraz da olsa içimizi acıttı, sanki bize inanmadılar, doğru söylediğimize inanmadılar diye düşünüyoruz. Halbuki biz eğer burada gerçekten yeniden bir sayılma kararı alınsaydı 4’e 3 red edileceğine sayılma kararı verilmesiydi biz burada iyi bir farkla seçimi alabileceğimizi yürekten inanıyoruz. Bizim milletvekillerimiz de keşke seçim kurulunda Adliye’de sabahlasalardı keşke, yürekten isterdik bunu” dedi.

 

500 İSTİFA

Kartal, CHP’den seçimlerin ardından yaklaşık 500 kişinin istifa ettiğini de belirterek şunları söyledi:  “Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye olan özellikle belediyede taşeron işçi olarak çalışan arkadaşlarımız sonuçta ekmek gelecek kaygısı ile CHP’den istifa ettiler, bizde kendilerine yardımcı oluyoruz bu konuda. İstifa edenlerin sayısı ise 500 civarındadır”

 

(Haber: Mustafa Kemal Bektaş)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL