logo

İZİN ALMADAN YAPI YAPAMAZLAR!

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi belediye Başkanı Halil Posbıyık, ilçede kurulu Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir), ile Belediye arasında sorunların devam ettiğini bildirdi.

Posbıyık, düzenlediği basın toplantısında, Erdemir’de hava kirliliğine karşı yeterli önlem alınmadığını iddia etti.

Ordu Yardımlaşma Kurumu’nun (OYAK) Erdemir’de üretimi artırmak ve daha fazla kar etmek derdinde olduğunu belirten Posbıyık, Ama biz Ereğli halkını, çalışanları, sanayicileri, nakliyecileri, taşeron işçileri, sosyal dayanışmayı, istihdamı, insan haklarını umursuyoruz. Çevresel kirliliği engellemek, çevre sağlığını korumak için gereken yatırımlara öncelik verilmesi gerekiyor ama bu yatırımların  Erdemir’in önceliğinde yer almadığını görüyoruz” dedi.

DİYALOGDAN YANAYIZ

Sorunları diyalog yoluyla çözmekten yana olduklarını vurgulayan Posbıyık, şunları söyledi: “Diyalogla çözülebilecek konularımız, sıkıntılarımız söz konusu. Bir emlak vergisi, elektrik ve havagazı, yangın vergisi  sorunumuz var. İmar kirliliği sorunumuz var, ruhsat sorunlarımız var, çevre kirliliği sorunumuz var. Bu konular sorun yumağı haline gelmeden çözülebilsin diye belediye olarak üzerimize düşen görevleri sonuna kadar yapmaya gayret ediyoruz. Erdemir-Oyak’ın da böyle bir yaklaşım içinde olmasını bekliyoruz. Bizim bu konularla ilgili diyalog içinde olabildiğimiz Erdemir’deki ara kademe yöneticileri, karar verme noktasındaki üst kademe yöneticilere ya eksik bilgi aktarıyorlar, ya yanlı ve yanlış bilgi veriyorlar. Ya da eskiden yaptıkları yanlışlıkların ortaya çıkmasını örtebilmek için yanlışlarında ısrar ediyorlar. Biz, yasal olanı talep ediyoruz. Erdemir’in yasal yükümlüklerini eksiksiz yerine getirmelerini bekliyoruz.”

BAZILARI ÖDEMİYOR, BAZILARINI EKSİK ÖDÜYOR!

İmar Affı süresinin 31 Aralık 2019’da sona erdiğini, buna rağmen Erdemir’de ise halen bu aftan yararlandığına dair kayıp belgelerinin alınıp alınmadığını belediyeye bildirilmediğini anlatan Posbıyık, şunları kaydetti: “Belediyemiz tarafından yürütülen emlak vergisi ile imar mevzuatı çalışmaları yasal zorunluluk olup, tüm işlemler bu çerçevede yürümeye başladı. Yerel yönetim olarak yasal olarak yapmakla yükümlü olduğumuz işlemleri yapmak zorunda kaldık. Tüm vatandaşlar ile sanayi kuruluşları; Elektrik ve Havagazı Tüketim Vergisi, Emlak Vergisi ödemekte, Yapı Ruhsat ve Yapı Kullanma İzin Belgesi alıyor. Ama Erdemir bu vergilerin bazılarını ödememekte, bazılarını eksik ödemektedir. Ruhsata tabi yapılarının bazıları ise ruhsatsız durumda. Fabrika sahasının planlamasından, yapıların ölçülmesinden, imar ve ruhsat hukuku yönünden pek çok problem var. Bu sonuçlar konusunda üst kademe yöneticilere doğru bilgi gitmiyor. Belediyenin İSE zaman kaybetmeye vakti yok.”

HAREKETE GEÇECEĞİZ

Ereğli belediye Başkanı Halil Posbıyık, Erdemir’in üzerinde bulunduğu 4 milyon 500 bin metrekarelik alanın açılımını anlattığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ereğli Demir Çelik Fabrikaları 4.5 milyon metrekarelik bir alana sahip. Bunun 2 milyon 250 bin metrekaresi Hazine arazisi,  1 milyon 200 bin metrekaresi deniz cürufla doldurularak kazanılan alan, 50 bin metrekaresi Belediye ve şahıs arazileri. Özel Güvenlik Bölgesi gerekçesi ile belediyenin ve vatandaşın arsaların kullanımını da engelliyorlar. Bu hususta da harekete geçeceğiz. Erdemir’e sorunları çözmek üzere birçok kez çağrı yaptık, yapıyoruz. İki ay önce İdare Meclisi Başkanı’yla İstanbul’da yemekte bir araya geldim. Burada yaptığımız görüşmede, karşılıklı olarak konuları ele aldık. Kendilerinin yanlış bilgilendirildiğini orada da söyledim. Başta yüksek fırın ruhsatı olmak üzere bir kaç ruhsatın kendileri için öncelikli olduğunu söylediler. Biz zaten tüm vatandaşlarımızın olduğu gibi ERDEMİR’in de ruhsat başvuruları konusunda gereken çalışmaları sürdürüyorduk. Döner dönmez konuyla ilgilendim. Söz konusu ruhsat başvurusunda ERDEMİR’in kendi iç müdürlüklerinden ve yapı denetim firmasından kaynaklanan eksiklikleri ve  neler yapmaları gerektiğini, derhal bildirdik. Gereken adımları attık. Biz de onlardan Ereğli halkı ve Belediye olarak, kanunların ve mevzuatın emrettiği adımları atmalarını bekledik. Bunların neler olduğu konusunda kendilerini bilgilendirmiştim. Görüşmemiz sırasında gayet olumlu yaklaştı. Kendilerinin yasal yükümlülüklerini yerine getirme konusunda gerekli adımları atacağını, bizzat konuyla ilgileneceğini söyledi. Ama bugüne kadar hiçbir olumlu adım atmadıkları gibi görüşmekten de kaçınıyorlar. Bu konuları Ereğli ve Ereğli halkı için çözüme kavuşturmak zorundayız. Oyak Genel Kurulu’nun bu konuyu ele almasını ve duyarlılık göstermesini talep ediyorum.”

İZİN ALMADAN YAPI YAPAMAZLAR!

Fabrika içinde belediyeden izin almadan yapı yapamazlar. Yaparlarsa kaçak olur. İzin alamadan yapıya ek yapamazlar. Yaparlarsa kaçak olur. Fabrikada yapılan inşaatların ölçümlerine ait bilgi ve koordinatlar bizde bulunuyor. ERDEMİR yetkililerinde bu bilgiler yok. Yaptığımız tespitlere dayalı olarak gerekli ceza kesildi. Teknik ekibimiz fabrika sahasında Belediyemizce yapılaması yasal zorunluluk olan çalışmalarını halen sürdürüyor.  Söz konusu çalışma kapsamında tespit edilen, yapı ruhsatı alınmadan veya ruhsata aykırı olarak inşa edilen yapılar kanun gereğince savcılığa da bildirilmiştir.”

Posbıyık, konuşmasının son kısmında, Oyak-Erdemir yönetimlerine bir kez daha ‘diyalog çağrısında’ bulunurken, “Diyalog yolu ile  tüm bu sorunların  çözümü de mümkün. Masaya gelin. Ereğli halkının haklarını biz temsil ediyoruz” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

bahis siteleri Betboo yeni giriş