Genel Gündem Siyaset Tüm Manşetler

İSYANKAR KALAY

AKP  Kdz.Ereğli Belediye Meclis Üyelerinden Yusuf Kalay, diğer Meclis Üyelerinden  Hasan Pınarcık, Fevzi Ekşi, Mehmet Erdoğan ile Sabri Dinç’in dışında eski meclis üyelerinden Adem Çakır da katıldığı toplantıda, kendi partisinin..

İSYANKAR KALAY
IMG_1770_kopyala_jpg05_01_2015_17_22_07881446

AKP  Kdz.Ereğli Belediye Meclis Üyelerinden Yusuf Kalay, diğer Meclis Üyelerinden  Hasan Pınarcık, Fevzi Ekşi, Mehmet Erdoğan ile Sabri Dinç’in dışında eski meclis üyelerinden Adem Çakır da katıldığı toplantıda, kendi partisinin milletvekili  Prof.Dr.Ercan Candan’a ağır eleştiriler yöneltti.

 

Kalay, Milletvekili Candan’a ağıza alınmayacak sözlerle saldıran TSO Başkanı Yaşar Tetiker’e  övgüler yağdırarak  “Ereğli’de efsane olmuş sporda ticarette Yaşar Tetiker ağabeyimizin de hakkında ithamlarda bulunmuştu. Kendisi de geçenlerde düzenlediği basın toplantısında cevabını verdi” sözleriyle destek verdiği toplantıda sözlerine şöyle devam etti:

 

BİR PARTİLİ İLE SOSYAL MEDYADA TARTIŞMA

“Kendisini tanımıyoruz diye söylemimiz diye bir partili ile ilgili facebook sayfamızda yazı yazmıştık. Kendisi teşkilatımızı yok sayan bir yönetim içindedir. Biz Ak Parti eğitimlerinde ve Ak Parti siyasi büyüklerimizden aldığımız adap teşkilatçılıktır, insan odaklı siyaset yapmaktır, istişare odaklı siyaset yapmaktır. Hiç bir şekilde İlçe Teşkilat binasına çıkmayan bir milletvekilimiz var. İlçe kongresi yapıldı bir kez daha teşkilata gitmemiştir. O teşkilat binası Ak Parti’nin temsil binasıdır. Kimsenin şahsi malı değildir, ne Fatih Çakır’ın makamı ne onun koltuğudur.”

Milletvekili Candan’ın kendisinden beklenmeyen hareketler yaptığını öne süren Kalay, “Elimizi sıkmıyor, elini sıkıyor kafasını çeviriyor” dedi.

 

“ABA ALTINDAN SOPA GÖSTERDİ”

Belediye başkanı, meclis üyeleri, bazı gazetecilerin de baskı altında tutulduğunu belirten Kalay şu görüşlere yer verdi:  “Seçim bittiği 30 Mart tarihinden itibaren hem biz hem belediye başkanımız bazı gazeteciler ile birlikte milletvekillerimiz tarafından yoğun bir baskı altındayız. Polisevinde yaptığımız kahvaltılı toplantılı vardı Milletvekilimiz Ercan Candan katılmıştı bize öyle bir aba altından soba gösterildi ki ne siyaset hayatımda ne 50 yaşında böyle bir tehdit ile karşı karşıya kalmadım. Bizim beklediğimiz belediyenin profesyonel yönetilmesiydi kendisi de o olduğunu söyledi. Emirlerime uymayanların derhal başına maliyeyi yıkacağım demişti. Dikkate almadık o zamanlarda, milletvekilinin dili sürçmüştür dedik sonunda gördük ki Ereğli Belediyesi büyük bir baskı altında inim inim inlemektedir.

 

SEKRETERİN İŞE ALINMASI

Bana atıfta bulunduğu konu başlıklarına gelirsek, seçimi kazanır kazanmaz sekreterini işe aldı diyor. Şuan işe başlayan bende çalışmıştır doğrudur. Bana partimiz aracılığı ile gelmiştir, partimizde delegelik yapmıştır, tavsiye ile 4-5 yıl benim içimde çalıştı. Seçim başlamadan 6-7 ay önce çeşitli ticari sebeplerden dolayı benden ayrıldı. Tazminatı almıştır o süre içerisinde kendisine biz de iş bulmaya çalıştı, İlçe Başkanımız da iş bulmaya çalıştı. Seçim bittikten sonra işe alınmıştır, bu arkadaşımız memur olarak işe alınmamıştır, taşeron işçisidir. Yetimdir, babası yoktur, belediyede bin TL asgari ücretle çalışmaktadır. Rahatsızsa yarın çıkışını verirler bizde onu mağdur etmeyiz, onun arkasında dururuz.

 

“BİZ HİÇ ŞİKAYETÇİ OLMADIK”

Etrafımıza bir bakıyoruz dakika bir gol bir bütün ahlak kurallarını ahlak eden kendi danışmanını birinci haftasında belediye başkan yardımcısı olarak en üst makama başkan yardımcılarından sorumlu başkandan sorumlu başkan yardımcısı olarak atamıştır. Defalarca yanlış olduğunu söyledik. Daha 6 aylık milletvekili iken oğlunu Erdemir’e sokmuştur, belediyeyi kazandığımız zaman Özel Kalem’e çok tecrübesiz olan yeğenini yetiştirmiştir, neredeyse köyünde kendi taraftarı herkes işe başlamıştır. Birinci derece akrabalarını nemalandırmıştır, biz bunlardan hiç şikayetçi olmadık.

 

“EĞER HANIMIM DUYSA EŞİM BENİ BOŞAR”

Seçim döneminde kaç para verdiğini söylüyor, benim teşkilata verdiğim paraları eğer hanımım duysa eşim beni yarın boşar. Bu kadar net duyar. Her aşamada bizden ekonomik destek isteyen birim Erol Şahin bilir ne kadar para verdiğimizi. Milletvekilimiz bana çok büyük bir tepki olduğunu söylüyor, ikinci sırada olmam nedeniyle bizi dışarıya çıkarmamışlar diyor, gülüyor insan, yalan söylenir de bu kadar mı söylenir. Belediye Başkan adaylığımız Hüseyin Uysal gerçekleşince bazı görüşmeler yaptık. Meclis üyeliğine devam etmeyeceğimi söyledim kesinlikle müdahale etti, sen olmazsa olmazımızsın birinci seni yazacağım itiraz etme dedi. Teşkilattan geldiği için kırmadık bu teklifi . Bayan arkadaş birinci sırada olsun dedik. Camlı Kafe’de kendisine saldırdıklarında ben göğüs gerdim benimle dolaşıyordu. SKM bana görev verdiği en çok insanların girdiği seçim bürosunda görev verdi. Ben günlük 400-500 insana proje anlattım seçim sürecine hazırladık. Sayın milletvekili 11 gün dolaştı meydanlarda. Kaçak katımdan bahsediyor milletvekili, belediye senin emrinde talimatı verirsin kaçak kat var ise seve seve ben hediye ederim. Yusuf Kalay’ın inşaatçılığını bilen yoktur.

 

“TOPLANTILAR YAPILDI”

Bu seçimi Ereğli kazandı herkes kazandı. Biz 20 Ağustos tarihinde belediye meclis üyesi arkadaşımızın başkan yardımcısını görevden alma olayı olmuştu, genel merkez bizi çağırdı, raporları aldı. Konya Milletvekili Hüseyin Baloğlu’nu gönderdi, raporlar yazıldı. Bölge Milletvekilleri toplantı yaptılar bizlerle. ‘Herkes eteğindeki taşı dökecek’ dediler. Biz yanlışların giderilmesini istedik. Köksal Toptan, Özcan Ulupınar, il başkanımız yaptığı toplantıların ardından milletvekili hiçbir şekilde toplantılara dahil olmadı, ben onlarla bir araya gelmem toplantı yapmam dedi. Biz elimizi her zaman uzatıyoruz, hatamız var ise hatamızı her şekilde kabul etmeye razıyız. Diğer milletvekilleri işin içine koyduk kendisi kaçtı. Biz haklıyız olayın üzerine üzerine gitmeye de devam ediyoruz.

 

“YANINDAKİLERE BAK”

Milletvekilimiz Polisevinde toplantı yapıyor, bizim teşkilat binamız var ya neden kaçıyorsun neden korkuyorsun niye çıkmıyorsun, polisevi diye tutturmuşsun bu da ayrı bir tartışma. Toplantıya bakıldığında yanında olması gereken İlçe Başkanımız, yanında olması gereken İl Genel Meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri yok. Yanında dayısı, danışmanı, eskiden görev almış yönetim kurulu arkadaşlarımız var. Sayın vekilimiz biz teşkilatçılık yaptık, Ankara’dan çıktığınız anda ilçe teşkilatına bilgi verirsiniz, program hazırlanır, uygulanır. Kural budur. Sessiz kente geleceksin bir iki özel ziyaret yaparak bu kente fayda sağlayamazsınız.

 

“ABES BİRŞEY YOK”

Belediyenin temizlik ihalesinde bazı yanlışlıklar yapıldığını duyunca olaya müdahale ettik. Bizim amacımız ihalelerin şeffaf yapılmasıydı. Bir milletvekili kendi makamında ihaleye girecek firma ile görüşmesi kadar abes birşey olamaz. Bir başkan yardımcısı ihaleden önce ve sonra ihaleye girecek firmalar ile görüşmesi abes olamaz. Buna direnç gösterdik, vekil beni ikna etmek için defalarca toplantı düzenledi, ikna edemedi. Kurumun en iyi şekilde ihalesi yapmasıydı. İhale yapıldı 3 milyon TL para kaldı sonuçta. Benim işim olmaz dediği akçeli işlerden çok fazla şeyler olacaktı ki bu bize yakışmayacaktı.

 

“GELDİĞİNDE HEYECANLANMIŞTIK”

Bir soru geldi paralel yapı ile ilgili 2011 yılında ben kimlerle toplantı yaptığını hangi cemaat abileri ile toplantı yaptığını biliyorum. Seçim bütçesini de biliyorum. Paralel midir değil midir bunu ben bilmem. Bunu genel merkezimizin hafızası geniştir, Yusuf Kalay’ın da genel merkezin de geniş bilgileri verdi. Hasber kader milletvekili olmuştur. Bir kaç tane daha öncesi siyasilerin tavsiyesi ile teşkilattan gelerek yukarıları çıkarak milletvekili olmamıştır. Geldiği zaman bizi heyecanlandırmıştı, bölgemiz çelik sektörü kendisi de profesör olmuş biriydi. İlk geldiği zamanlarda paslanmaz çelik tesisleri kuracaktı, tersaneler paslandı hala çelik tesisleri kuramadı. Gambia’dan buraya balıkçı tekneleri geldi, kendisi elçi olmak istiyor oraya vay Gambia’nın haline.

Kavgayı sonlandırın, gelin bu kente ben büyük olarak kaydediyorum bu basın karşısında elimizi sıkalım, bütün küskünlükleri bitirelim, bu kente gitmeden önce bir iyilik yapın. Gelin bu kente demir yolu ağına kuralım. Hastane gitti fakülte diyoruz ama bunun başlaması bitmesi yılları alır gelin buraya fakülteyi kuralım. İyilik yapmak mı istiyorsunuz balıkçı barınaklarından balıkçıların sorununu çözelim.

 

“KİMSENİN AVUKATLIĞINI YAPMIYORUM”

Kataloglara projelere bakıyorum el insaf diyebilirim burada proje hırsızlığı var. Ben kimsenin avukatlığını yapmak istemiyorum. Elbette ki sizler bunları yapmak için varsınız işiniz amacınız budur ama bunlar rutin projedir. Adliye Binasının nasıl yapıldığını çok iyi biliyorum, ağır ceza mahkemesinin gelmesi için neler gerektiğini biliyorum. Bu Ereğli’ye 50 yıldır devlet girmedi demek kadar abes bir şey yoktur. Devlet her zaman vardır. Bunlar 3.5 yılda gelmemiştir.

 

“SİYASİ BÜYÜKLERİMİZ SUSUN DER SUSARIZ”

Amacımız birlik ve beraberlik siyasi büyüklerimiz susun der susarız, koşun der koşarız. Tekrar elimizi uzatıyoruz. Kimse partiye ihanet etmeyecek, kendisine bir ihanet ile ilgili söz geldi. Ben bu partide çok ihanet gördüm, 12 yıldır. Kendi aramızda rekabetler gördüm ama hiçbir zaman bu kadar şövenistliğin bölgeciliğin yapıldığı bir dönem görmedim. Kimse bizi ötekileştirmeye kalkmasın. Biz 4 arkadaş bir araya geldik bir ihale aldık, ihale tamamen sosyal içerikli bir ihale. Bu kentte kazandıklarımızı bu kente aktarmak için yapacağız. 4 Tane amfi tiyatroyu aldılar, tiyatro oynatacaklar nostalji yapacaklar, değerli sanatçıları getirecekler. Vekilimiz Kalay’ın isim var diye Ankara’da bunu iptal ettirmek için kapı kapı dolaşıyor.

 

“BEN GERİ ADIM ATMAYA HAZIRIM”

Akçeli işlere girmem diyorsunuz Yaşar Tetiker açıkladı biz de şaşırdık, ben seçim masraflarını biliyorum seçim bütçesini biliyorum partiye kalan borçları da biliyorum. O borçları tıkır tıkır ödüyoruz. Sen Tetiker’in dediği gibi topladığın paraları nerede kullandın? Akçeli işlerin ortaklık kurduğun işlerin hangi ihaleleri hangi şekilde takip ettiğin basının karşısına çıkaracağız. Genel Merkezin teyidini almadan açıklamam. Birlik ve beraberliğin devamı şart. Beni geri atmaya hazırım. Ereğli’ye teşkilata yüzünü dönsün”

 

GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kalay bir gazetecinin, “Birlik ve beraberlik derken bir taraftan da böyle açıklamalar yapılırken bir çelişki yok mu?” sorusuna, “Ben bu kentte yaşıyorum başka bir Ereğli yok. İrin var ise akar, temizleriz, yaramızı salarız, devam ederiz. Kimse göbeğinden konuşmayacak. Belediye Başkanımız güzel şeyler yapmak için çırpınıyor, az üzerinden baskıyı kaldırsalar güzel işler yapılacak. Bir Milletvekili müdürlerden brifing alabilir mi?” sözleri ile yanıt verdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL