logo

İÇİMİZDEKİ İRLANDALILAR…

Zonguldak’ı Ereğli İlçesi belediye Başkanı Halil Posbıyık, “Maalesef Ereğli’de doğmuş, TED Koleji’nde, Anadolu Lisesi’nde okumuş, Ereğli’nin ekmeğini yemiş, Ereğli’nin köylerindeki ana-babası zorlukla onu yetiştirmiş; Erdemir’de bazı üst düzey yerli, Ereğlili çocuklarımız var. Bunlar üst kademelere hep Ereğli aleyhinde laflar götürüyorlar. Esas İhanet eden içimizdeki İrlandalılar” dedi.

Posbıyık, Kızılcapınar Barajı’ndaki incelemeleri sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ilçede kurulu Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nın (Erdemir) sahibi olan Ordu Yardımlaşma Kurumu’nun (OYAK), ‘Belediyeyi oyaladığını söyledi.

Geçtiğimiz yıl, Erdemir’in kurmayı planladığı Hidroelektrik Santrali’ne (HES) karşı mücadele verdiğini, ilçenin HES konusunda oldukça sıkıntılı süreçler yaşayacağını dile getirdiğini hatırlatan Posbıyık, şöyle dedi:

 

DEDİĞİM NOKTAYA GELMEYE BAŞLADI!

“Bugüne kadar Ereğli ile ilgili her konudaki öngörülerimde hep haklı çıktım. Keşke doğru çıkmasaydı ama öngörülerimde hep haklıyım. Eğer HES ile ilgili bugüne kadar mücadele etmeseydim, başarmasaydık, bu pandemi döneminde şu anda Ereğli’nin suyu kesikti. Enerji tesislerini hızla yapmaya devam ediyorlar. Bize uzun zamandan beri DSİ ile birlikte –hattı sokmak için- baskı uyguluyorlar. Suyumuzun kesilmesine karşı çıktım, Ereğli’yi ayağa kaldırırım dedim, benim dediğim noktaya gelmeye başladılar. Yani suyumuzu kesecekler. Hatta o protokole göre yarın, bu enerji fabrikası bittiği taktirde buradan su aldıklarında bu seviyelere geldiğinde Ereğli’nin suyu sekilecek, Çünkü protokolde bu yazıyor. Direk sadece fabrikaya su verilecek Şu anda pandemi dönemindeyiz, suyun en önemli olduğu bu dönemde Ereğli’nin suyunu kesecekler.”

 

BİR YERLERE MESAJ GÖNDERDİK

Posbıyık, geçtiğimiz hafta, su depoları ile ilgili yaptığı açıklamayı da hatırlatarak, sözlerin işöyle sürdürdü:

“Bereket mahkeme kararlarıyla, gecikmelerimizle; -kaçak olarak elektrik santralini yapıyorlar ama- ancak istedikleri neticeye varamadılar. Hatta biz izin vermediğimiz için bunu, bir kilometre ileride yüzeyde boru götürmek suretiyle bizim vantuzlarımıza boru sokmaya kalktılar. Biz de verdiğimiz demeçle ‘vantuzların etrafını kapatıyoruz, kilit altına alıyoruz, Ereğli’nin suyunu korum altına aldık’ dedik. Aslında bu söylemimizle bir yerlere mesaj gönderdik.”

 

BİZİ OYALIYORLAR

Bir yıllık sürede gelinen noktada ‘bir arpa boyu dahi yol kat edemediklerine’ dikkat çeken Posbıyık, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar bir yılda maalesef bir arpa boyu kadar ileriye gidemedik. Çoğu zaman ‘iyiye gidiyor, görüşmeler var’ diye ifadelerde bulundum. (Süleyman) Savaş Erdem’in (OYAK Yönetim Kurulu Başkanı) başdanışmanı Oktay Bey ve Güvenlik Müdürü Faruk Bey Ereğli’de üç gün misafirimiz oldular. Onlarla çok güzel şeyler konuştuk, her şey hallolmuş gibi. Ereğli’deki Omsan, nakliyatçılar, kesme-dilme fabrikaları meselesi gibi… Ereğli’de dünya kadar borçları var. Bunların hepsi halloldu diye anlaştık ama hiçbir şey olduğu yok, bizi sadece oyalıyorlar. Ereğli halkına sesleniyorum; çok ciddi sorunlarla karşı karşıyayız. Artık fiili demokratik eylemlere başlama zamanı geldi diye düşünüyorum. Hatta bundan sonra konuyu ulusal düzeyde, basında randevu almaya çalışarak, OYAK’ın Ereğli’ye yaptığı mezalimi zulmü anlatmaya çalışacağız.

 

İÇİMİZDEKİ İRLANDALILAR!

Maalesef Ereğli’de doğmuş, TED Koleji’nde, Anadolu Lisesi’nde okumuş, Ereğli’nin ekmeğini yemiş, Ereğli’nin köylerindeki ana-babası zorlukla onu yetiştirmiş; Erdemir’de bazı üst düzey yerli, Ereğlili çocuklarımız var. Bunlar üst kademelere hep Ereğli aleyhinde laflar götürüyorlar ve Ereğli’nin ekonomik yönden batmasını sağlıyorlar. Yakında bunların isimlerini de Ereğli’ye İhanet Eden Adamlar’ diye deşifre edeceğim. Onlar beni duyuyorlar, ne demek istediğimi gayet iyi anlıyorlar. Esas ihanet eden içimizdeki İrlandalılar.”

 

MİLLETVEKİLLİĞİNİ BAŞINIZA ÇALIN!

Posbıyık, söz konusu yaşananlarla ilgili ilçedeki siyasi parti başkanlarında da ses çıkmadığını dile getirdiği konuşmasında şunları söyledi:

“Ereğli’deki siyasilerden ses çıkmıyor, milletvekilleri Ereğli’ye gelmiyorlar, geldiklerinde belediyeye uğramıyorlar. Milletvekilliklerini de belediye başkanlıklarını da başınıza çalın. Siz ne iş yaparsınız? Bunlar yetmiyor gibi, çelikhane curufunu deniz dolgusu yaparak 2 milyon metrekare yer kazandı. Bunların etraflarının tahkimini de yaptı. Curuf dağlarını artık denize dökemediği için bu curufu kırıp, eleyerek içindeki madeni çıkarıp, tekrar demir-çeliğe döndürmesi lazım.

 

ÇEVREYİ ZEHİRLEYECEKLER!

Bunun denemesini madencinin tersanesini İzmir’den getirdikleri bir firma vasıtasıyla lisans olmadığı halde orada kırma-dökme işini yaptılar. Şimdi de Ereğli-Alaplı sınırında yeni bir yer buldular. Kıyıcak köyümüzün yanında tahkimatları yapmaya başladılar. Yine Ereğli’deki İrlandalılar da bunlara yardım ediyorlar. Bu yapıldığı taktirde civar köylerde yaşayanlar zehirlenecek. Bunların işi gücü, Ereğli’nin suyunu çıkarmak. İlçedeki esnaf, işadamı, sanayicilerin ekmeklerini ellerinden alıp, kar edip, genel kurul üyelerine fazla kar dağıtıp, yerlerine, koltuklarına oturmak istiyorlar. Ereğli halkının ve Ereğli Belediyesinin de devamlı boğazını sıkıyorlar. Tabi bizden başka kimseden de ses-seda çıkmıyor. Bu yapılan tesiste birinci mühürlemeyi yaptık. Artık Milletvekillerimiz gelmiyor ama önder olarak birilerini bulacağız ve (Erdemir) Bağlık Kapı önünde eylem yapmaya gideceğiz.”

 

HENÜZ İTİRAZ EDİLMEDİ

Gazetecileri sorularını da yanıtlayan Posbıyık, Eski belediye başkanı Hüseyin Uysal döneminde imzası atılan protokole henüz itirazda bulunmadıklarını, beklemede olduklarını dile getirirken, su sorunun çözülebilmesi için ise, aynı protokolde yer alan, su kullanımında önceliğin Erdemir’e verilmesine yönelik maddenin de kaldırılmasıyla olabileceğini söyledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx