Genel Gündem Tüm Manşetler

HER OKULA EMNİYET GÖREVLİSİ

Kdz.Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü Sorumluluk Bölgesinde 2 ana, 25 ilköğretim, 17 ortaokul ve 21 lisede 12 bin 839 erkek, 11 bin 431 kız olmak üzere toplam 24 bin 270 öğrencinin..

HER OKULA EMNİYET GÖREVLİSİ
okullarin-rontgeni-cekildi-tedbirleri-alindi

Kdz.Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü Sorumluluk Bölgesinde 2 ana, 25 ilköğretim, 17 ortaokul ve 21 lisede 12 bin 839 erkek, 11 bin 431 kız olmak üzere toplam 24 bin 270 öğrencinin eğitim ve öğretim gördüğünü belirten Emniyet Müdürü Timur Özgen, ‘Güvenli Eğitim’ Projesi kapsamında okul ve okulların aile birliği yöneticilerini  bilgilendirdi.

 

“Çalışmaların amacı tüm devlet kurumlarının Kaymakamımızın başkanlığında tek vücut olarak, okulların civarında suç potansiyeli olan şahıslarla, uyuşturucu madde satmak isteyen kişilerle, kötü alışkanlıklar kazandıran işyeri ve şahıslarla, yasa dışı siyasi amaç taşıyan oluşumlarla top yekün mücadele etmektir”

 

“Oluşturulan komisyonca 30 Eylül-10 Ekim tarihleri arasında okul çevrelerinde yapılan asayiş denetiminde 87 öğrencinin ders saati dışarısında okulda olmadığı, okulların civarında gezen 27 kişi hakkında da idari işlem gerçekleştirdik, kabahatler kanununa göre para cezası kestik. Yine bu süreçte denetlenen 41 adet işyerinden 14 tanesine mevzuata aykırı çalıştığını gerekçesi ile yasal işlem başlatıldı”

 

Kdz.Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü, polis sorumluluk bölgesindeki okul ve çevresinde alınan emniyet tedbirlerine ilişkin Okul Müdürleri, Okul Aile Birliği Başkan ve Yöneticilerine bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

 

“İŞİN PEŞİNE DÜŞTÜK”

Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıda konuşan Kdz.Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Timur Özgen, ‘Güvenli Eğitim Projesi’ kapsamında okul ve çevresinde çeşitli denetimlerin gerçekleştirildiğini bildirdi. Okul içerisi ve dışarısında öğrencilerin karıştıkları adli olayların veli, öğretmen polisleri üzdüğünü belirten Özgen, “Biz bu tip olayların meydana gelmesinin ardından adli yasal işlem yapıyoruz, ancak bu olayların önlenmesi adına neler yapabilirin peşine düştük. Projenin amacı da olayların olmadan evvel önlenmesi projesidir” dedi.

 

SÜREKLİ DENETİM ALTINDA TUTULACAKLAR

Muhtemel şiddet olaylarını önlemenin asıl hedefleri olduğunu belirten İlçe Emniyet Müdürü Özgen, “Bunu ne şekilde yapabiliriz? Okul çevresindeki umuma açık yerlerin denetlenmesi, okul dışı faktörlerin tespiti ve çözümü ile bu gerçekleştirilebilir. Okul çevrelerinde eğitim ve öğretimin başlaması ile denetlemeler başlatıldı. Gerek kantinler gerek internet kafeler gerekse umuma açık yerleri, tek sigara satma potansiyeli olan tekel bayilerine kadar denetleme yapılıyor. Her okula gitmeye çalışıyoruz. Sene sonuna kadar da bunları tamamlayacağız” dedi.

 

OKULLARIN RÖNTGENLERİ ÇEKİLDİ

Polis sorumluluk bölgesindeki okulların 2012-2013 ve 2014 yıllarında suç istatistiklerini çıkardıklarını ifade eden Özgen şunları söyledi: “Okullarımızın birebir röntgenlerini çektik. Okulun fiziki yapısı, son 3 yılda işlenmiş adli olaylar, bunları bir grafik haline getirdik, Ereğli ilçesinde sorun teşkil edecek okulların sıralamasını yaptık. Buna göre de olay sayısı fazla olan okullardan olay sayısı az olan okullara doğru ters oranlı bir şekilde personelimizi rütbe sırasına göre görevlendirdik. En fazla olayın olduğu okula en kıdemli emniyet amirini verdik. Hiç olay olmayan okullara da baş polis arkadaşlarımızı görevlendirdik.

 

HER OKULDA İRTİBAT GÖREVLİLERİ VAR

Güzel bir çalışma yaptık bunların da meyvelerini almaya başladık. Her okulda bir irtibat görevlimiz var. Biz kontrollerini yapıyoruz, cep telefonlarını okul müdürlüklerine verdiler belirli aralıklarla görüşmeler yapılıyor. Okulda mevcut olan veya olabilecek tehlikelere karşı fikir alışverişinde bulunuluyor”

 

MİLLİ EĞİTİM BİLGİLENDİRİLİYOR

Vatandaştan okul çevresinden, işyerlerinden, öğrencilerden alınan bilgileri Emniyet Müdürlüğümüz analiz ederken aynı zamanda Milli Eğitim Müdürlüğüne de bilgi veriyoruz. Her okulda Okul Müdürünün yanında Okul Aile Birlik Başkanları ile belirli aralıklarla toplantılar yaparak öğrencilerin velilerden gelen problemlerini birebir öğrenmek hedefindeyiz. Bu sayede orada tespit edilen sorunların çözümünü sağlamalıyız.

 

AMAÇ TOP YEKÜN MÜCADELE ETMEK

Çalışmaların amacı tüm devlet kurumlarının Kaymakamımızın başkanlığında tek vücut olarak, okulların civarında suç potansiyeli olan şahıslarla, uyuşturucu madde satmak isteyen kişilerle, kötü alışkanlıklar kazandıran işyeri ve şahıslarla, yasa dışı siyasi amaç taşıyan oluşumlarla top yekün mücadele etmektir.

 

27 KİŞİYE CEZA, 14 İŞYERİNE YASAL İŞLEM

Oluşturulan komisyonca 30 Eylül-10 Ekim tarihleri arasında okul çevrelerinde yapılan asayiş denetiminde 87 öğrencinin ders saati dışarısında okulda olmadığı, okulların civarında gezen 27 kişi hakkında da idari işlem gerçekleştirdik, kabahatler kanununa göre para cezası kestik. Yine bu süreçte 41 adet işyerinin denetlendiğini bu işyerlerinden 14 tanesinin mevzuata aykırı çalıştığını ve mevzuat gereği yasal işlem başlatılmıştır”

 

ORTAK SORUNLARIN BAŞINDA UYUŞTURUCU GELİYOR

Konuşmanın ardından katılımcıların soruları ve önerileri de alındı. Okul yöneticileri ve okul aile birlikleri yetkilileri özellikle çeşitli uyuşturucu maddelerinin rahatlıkla piyasada satılmasına ilişkin, “Bunların satılmaması için bir yaptırım uygulanamaz mı?” sorularını yönelttiler. İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli personel de kendilerine yöneltilen sorulara ve taleplere yanıt verdiler.

 

HASSASİYETE TEŞEKKÜR

Okul Müdürleri, Okul Aile Birliği Başkan ve Yöneticileri de Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay ve İlçe Emniyet Müdürü Timur Özgen başta olmak üzere projenin hazırlanmasında emeği geçen destek veren görevlilere gösterdikleri hassasiyetlerden ötürü teşekkür ettiler.

 

İlgili Galeri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL