Genel Gündem Tüm Manşetler

HEMA İŞÇİLERİ EYLEMDE

HEMA Endüstri AŞ’nin Kandili beldesindeki kömür işletmesini kapatma ve Alacaağzı’ndaki kömür ocağından çekilme kararı aldığı gerekçesi ile gece ve gündüz vardiyası çalışan maden işçileri üretim gerçekleştirmedi sabah saatlerinde ise Kandilli..

HEMA İŞÇİLERİ EYLEMDE

1537125

HEMA Endüstri AŞ’nin Kandili beldesindeki kömür işletmesini kapatma ve Alacaağzı’ndaki kömür ocağından çekilme kararı aldığı gerekçesi ile gece ve gündüz vardiyası çalışan maden işçileri üretim gerçekleştirmedi sabah saatlerinde ise Kandilli kavşağında toplanarak Zonguldak’a yürümek istedi.

 

Genel Maden İşçileri Sendikası Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu, sendikanın Genel Merkezi ile yaptığı görüşmenin ardından işçilerin otobüslerle Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi önünde toplanması yönünde karar aldıklarını ve yürüyüşü buradan itibaren gerçekleştireceklerini söyledi. Yaklaşık 30 dakika ellerinde dövizlerle yol güzergahında bekleyen maden işçileri işçi servisleri ile Araştırma Merkezi girişine geldi.

Sendika Şube Başkanı İsa Mutlu, Alacaağzı kömür işletmeleri ocağı işçilerinin yaklaşık 1 aya yakın zamandır işyerinin kapatılacağı gündemi ile meşgul olduğunu belirtti, yetkililerin ilgisizliğine tepki gösterdi. Mutlu gazetecilere yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

“Bizler işçiler olarak günlerdir haykırıyoruz, bağırıyoruz, sesimizi duyurmak istiyoruz ancak 15 gündür devletin ve bölgenin hiçbir yetkilisi bu ses nereden çıkıyor diye kulak diye vermedi. Burada 500 işçimiz ile birlikte ocağa girmeyerek, madencilik zor, riskli, hatayı kabul etmeyen hatanın kabulü olmayan bir meslek ile meşgulüz. Bunu ifade ettik bir tane sorumlu ve yetkili bu insanlar ne diyor diye ses bile çıkarmadı. Biz de sesimizi duyurmak için TTK Genel Müdürlüğü önüne yürümek istedik, yetkililere sesimizi duyurmak istedik. Buraya kadar arabalarla geldik, yürüyerek gitmek istiyoruz, yürüyerek yolları aşacağız. Devletin yetkililerine madenciler olarak sesleniyoruz, basın açıklaması yaptık bir tane ulusal basında bu yer almadı, televizyonda çıkmadı, adam 10 kişi ile doğu da güney doğuda trafiği kesiyor elektrik şebekesini basıyor günlerdir televizyonlarda boy boy gösteriliyor illa biz terörizm mi olalım terörizm mi yapalım, ekmek mücadelemizi veriyoruz. Bu kadar duyarsız davranılması zorumuza gidiyor, maden işçileri olarak gidebildiğimiz yere kadar gideceğiz gerekirse Ankara’ya kadar gideceğiz, ekmeğimizden olmamak için ne gerekiyorsa yapacağız”

 

“GÜVENLİĞİ TEHDİT ETMEKTE”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş, işlerini kaybetme endişesi yaşadıklarını ve bu doğrultuda 20 maden işçisinin iş akitlerinin feshiyle ilgili tebligatın bildirildiğini açıkladı. 850 maden işçisinin işten çıkarılma korkusu ile karşı karşıya kaldığını ifade eden Alabaş, şöyle konuştu: “Bu belirsizlik hepimizin can güvenliğini tehdit etmektedir. Belirsizliğin ortadan kalkması ve çalışanların moral ile motivasyon içinde eskiden olduğu gibi üretmesi için sendika ve kömür işletmesi çalışanları olarak soruna çözüm sunmak için toplandık. Sorunun çözülmesi için sendika olarak girişim başlattık. Hema yetkilileriyle görüştük. Kömür işletmesinde çalışan bir arkadaşımızın bile mağdur olmadan sorununun çözülmesi için çalışıyoruz. TTK ve şirket yetkilileriyle bir araya gelerek, mağduriyetimizin giderilmesi için girişimlerimize devam ediyoruz. Maden işçisinin kırıp dökmeden, işine ve aşına sahip çıktığını Hema işçileri gösterdi. Moralimizin ve rahatımızın bozulması, herkesin rahatının bozulacağı anlamına gelir. Geçmişte bunun örnekleri var. Bunu da geçmişte herkes bilir. Rahatımızı ve moralimizi bozmayın. Moralimiz bozulursa Zonguldak ve Ankara’da herkesin rahatı bozulur. Bunu herkes böyle bilsin”

Maden işçileri Türkiye Taşkömürleri Kurumu önünde oturma eylemini sürdürüyor.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL