logo

GÜNAY’DAN TEPKİ…

Kdz. Ereğli Gazeteciler Derneği Başkanı İ.Necati Günay, yazılı bir açıklama yaparak, Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’nu uyardı.

Açıklama şöyle:

Basın özgürlüğü, demokratik toplumun vazgeçilmez unsurlarından biridir.

Toplumsal veya bireysel sorunların özgürce tartışıldığı bir ortamda gerçek anlamda demokrasiden bahsedilebilir.

Medya alanında en çok telaffuz edilen hususlardan biri olarak basın özgürlüğü kavramı esasında daha genel bir kavram olan düşünce özgürlüğünün medya alanındaki yansımasıdır.

Bu kavram insanların haber alma özgürlüğü ile de birleşince çift taraflı bir etkiyle sahip olur. Düşünceyi açıklama ve açıklanan düşünceye ulaşabilme özgürlüğü bunun temelidir.

Esasında düşünceye ulaşabilme veya daha genel adı ile haber alma özgürlüğünün sağlanması öncelikle medyanın kitlelere ulaşabilmesinin sınırlandırılması sonucunu doğuracak etkilerin bertaraf edilmesiyle sağlanabileceğinden dolaylı olarak basın özgürlüğünün de ana esasını oluşturmaktadır.

Açıkça görülmektedir ki, ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 pandemisi, Kdz. Ereğli’de basının haber alma özgürlüğünü kısıtlayan bir bahane olarak karşımıza çıktı.

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, tüm uyarılarımıza rağmen, bölge basınımızın haber alma özgülüğünü, ajansları siperleştirerek; engelleme girişiminde bulundu, bulunmaya da devam ediyor. Bölge basınımızdan birçoğunun abone olma ihtiyacı duymadığı ve kendi haberlerini ürettiği Kdz. Ereğli’mizde, Kaymakam Çorumluoğlu’nun ısrarcı tavrına anlam vermekte güçlük çekiyoruz.

Altını bir kez daha çizerek; bu tepkimizin ajans muhabiri arkadaşlarımıza olmadığını belirtiyor; Kdz. Ereğli Gazeteciler Derneği olarak, Kaymakam İsmail Çorumluoğlu’nu iyice gerilen medya ilişkilerini düzeltmeye davet ediyoruz.

Karadeniz Ereğli Gazeteciler Derneği Başkanı ve Küresel Gazeteciler Konseyi Zonguldak Ìl Temsilcisi İ. Necati GÜNAY

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Gaziantep escort sms onay Betboo yeni giriş