Genel Gündem Tüm Manşetler

EREĞLİLİ GAZETECİ CUMHURBAŞKANI DANIŞMANI OLDU

Gazeteci Saadet Oruç Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanı oldu. Star Gazetesi köşe yazarı Saadet Oruç, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın danışmanı oldu. Uzun süre Ankara’da diplomasi muhabirliği ile Brüksel ve Paris’te gazete..

EREĞLİLİ GAZETECİ CUMHURBAŞKANI DANIŞMANI OLDU

53345_saadet

Gazeteci Saadet Oruç Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanı oldu.

Star Gazetesi köşe yazarı Saadet Oruç, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın danışmanı oldu. Uzun süre Ankara’da diplomasi muhabirliği ile Brüksel ve Paris’te gazete ve televizyonların Avrupa temsilciliğini yapan Oruç, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Anadolu Ajansı Paris bürosunda göreve başlayacağını belirtmişti.

Oruç, Anadolu Ajansı’na başlamadan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde göreve başladı.

SAADET ORUÇ KİMDİR?

1972 yılında Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde dünyaya geldi. Kdz. Ereğli Anadolu Lisesi mezunudur. 2010 yılında Ecole Superieure Journalisme de Paris (Validation Acquis Experience-VAE) diploması aldı.

 1995 yılında diplomasi muhabiri olarak gazetecilik yaşamına başladı. 2002’ye kadar Turkish Daily News, Kanal 7 ve BRT’de diplomasi muhabiri olarak çalıştı. 2002 yılında Paris’e gitti. 2007’ye kadar free-lance olarak Doğan Haber Ajansı’na çalıştı. 2007 yılından 2013’e kadar 24 TV Avrupa Temsilcisi olarak çalıştı. Star Gazetesi’nde haftalık yazıları ve röportajları yayınlandı. 2013 yılında Türkiye’ye döndü ve Star Gazetesi Dış Haberler Müdürü olarak çalışmaya başladı. 2014 yılı Ağustos ayında 24 TV’de moderatör olarak görevlendirildi. Star Gazetesi’nde haftalık yazılara devam etmektedir. Free-lance olarak çeşitli belgesel ve yapımlara katkı sunmaktadır.

 Çok sayıda devlet adamı ile röportajları yayınlanmıştır. (Haydar Aliyev, Pervez Müşerref, Barzani, Talabani, Raşid Gannuşi, Salih Müslim, Mahmud Abbas, Şimon Peres vs.)   

 Başlangıç düzeyinde Almanca ve Kürtçe, iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL