logo

Ereğli’deki COVİD 19 hakkında bilgiler verdi…

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde KOVİD-19’a yönelik son değerlendirmeyi İlçe Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu yaptı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftası töreninin adından gazetecilere  Karadeniz Ereğli’de, KOVİD -19’a ilişkin son dakika değerlendirmesi yapan İlçe Kaymakamı Çorumluoğlu COVİD-19 sürecinde gelinen son noktayı değerlendirdi.

Kaymakam Çorumluoğlu; “Karadeniz Ereğli’de vaka sayılarının düşmeye başladığını ancak istenilen sayılara inmediğini belirterek, insan sağlığı ile beraber ekonomiyi de ayakta tutmak zorundayız. Dolayısıyla bu çerçevede biz bu mücadeleyi sürdürüyoruz, sürdürmeye devam ediyoruz.

Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu Verilen mücadelenin ardından birden yaşanacak gevşemenin sıkıntı yaratacağını ifade ederek şu değerlendirmeyi yaptı;

“BİZLERDE, VATANDAŞLARIMIZDA YORULDU AMA İNSAN SAĞLIĞINI KORUMAK ZORUNDAYIZ…”

“Biz de vatandaşlarımız gibi yorulduk bu işlerden. Vatandaşlarımızda  evde kalmaktan, kısıtlamalardan sıkıldı, bunun farkındayız ama insan sağlığını korumak zorundayız. Bizim için en önemli konu insan sağlığı. İnsan sağlığı ile beraber ekonomiyi de ayakta tutmak zorundayız. Dolayısıyla bu çerçevede biz bu mücadeleyi götürüyoruz, götürmeye devam edeceğiz.   İnşallah bu süreci  aşacağız.

RAKAMLAR BEKLEDİĞİMİZ DÜZEYE DÜŞMEDİ…

Son duruma gelecek olursak, Karadeniz Ereğli’de vaka sayıları azaldı ama beklediğimiz rakamlara düşmedi. Biz onlu rakamların altına düşeriz diye hesaplıyoruz. Şu anda kırklı rakamlardayız. Ama dünkü ve ondan önceki vaziyete baktığımız zaman biraz daha sayının artacağını düşünüyoruz. Biz kontrollü açılmadan yanayız. Sayın Cumhurbaşkanımız da, İçişleri Bakanımız da bunları söyledi. Bu kadar mücadele yaptık, birden gevşettiğimizde sıkıntı yaşarız. Onun için biraz daha kontrollü olmayı ümit ediyorum.

KARADENİZ EREĞLİ’DE VEFAT SAYILARI…

Karadeniz Ereğli’de vefat sayılarına baktığımızda,   haftada üç ya da dört vatandaşımızı kaybediyoruz. Bazı günler iki vatandaşımızı kaybediyoruz.  Ben bütün vatandaşlarımızın aşılarını yaptırmalarını tavsiye ediyorum. Aşı oranımız fena değil ama özellikle ihtiyar, yaşlı vatandaşlarımız neden çekiniyor anlamakta güçlük çekiyorum. Vefat edenlere baktığımızda, çoğunluğun aşı yaptırmadığını üzülerek görüyorum. Dolayısıyla biraz daha dikkatli olalım. Aşı sırası gelen vatandaşlarımız mutlaka aşılarını yaptırsınlar. Ben yaptırdım, antikorum 250 üzeri çıktı.  Bütün vatandaşlarımıza tekraren tavsiye ediyorum. Aşı sırası gelen vatandaşımız mutlaka aşısını olsun.

Bu yaz güzel bir yaz olacak. Hem kamu yatırımları, hem de etkinlikler anlamında güzel bir yaz olacağını düşünüyorum. Bu da bize bağlı. Elbirliğiyle bu hastalığı  yeneceğimizi düşünüyorum.

VATANDAŞLAR KURALLARA UYUYOR MU?  CEZA UYGULANIYOR MU?

Bizler ve yetkili arkadaşlarımız ceza yazıyoruz . Son rakamlar elimde yok ama bayramda  ceza yazdık. Özellikle pikniğe gidenlere yazdık. Çünkü ben bu kurala uyuyorsam, sen uymadan pikniğe gidiyorsan olmaz. Bu mücadeleyi hep beraber vereceğiz. Özellikle cenazelerden fasılasız her cenazeden üç dört pozitif vaka aldık. Ölüm zaten üzüntü ama her cenazeden pozitif vaka çıkması bizi üzüyor. Vefatın ardından evdeki Kur’an, yemek ve benzeri işleri yapmayın diye söylüyoruz. Bu günler geçecek, günler geçtikten sonra yapılır ama siz bunu yapacaksınız diye bir insanın sağlığına zarar vermek, bu manada doğru olmadığını düşünüyorum. Vatandaşlarımız ve muhtarlarımızı uyardık, affımız yok, cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacağız.”

MUHTAR, KÖYE GİRİŞİ YASAKLAMIŞTI!…

Ortaköy Köyü Muhtarlığının, köye girişlerin kapatıldığı yönünde sosyal medya hesabından yayınladığı mesaj da sorulan Kaymakam Çorumluoğlu, bu konuda da şu değerlendirmeyi yaptı;

“Birkaç şey gördüm. Anladığım kadarıyla şunu demek istiyorlar. Burada bulunmaması gerekenler. İkameti İstanbul’da, çıkmış gelmiş köye. Dolayısıyla bunlara dikkat  etmek lazım. Bu manada köye giriş çıkışı yasaklamak idari bir tedbirle olur. Ama muhtar arkadaşlarımızın bu mücadelesini köylerini koruma anlamında ifade anlamında doğru bulmuyorum ama yaptıkları çalışmayı doğru buluyorum. Bunu açıklıkla söylemek istiyorum.

Şimdi Cumartesi Pazar olacak, ÇKS kaydını alan arkadaşımız tarlaya çalışmaya diye bizden belge alıyor, köyüne annesini babasını ziyarete gidiyor. Bizi kandırsanız ne olacak, sen anneni babanı vefat ettirdikten sonra  bizi kandırman ne ifade eder? Çok bir şey ifade etmez. İnşallah biz bunu beraberce yeneceğiz.”

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.