Genel Gündem Tüm Manşetler

ERDEMİR PROTESTO EDİLDİ

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyette bulunan bir gurup nakliyeci, sac tüccarı ve sanayici, ilçede kurulu Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR)’i, özelleştirme sonrası Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK)’a devrinin ardından uygulamaya koyduğu..

ERDEMİR PROTESTO EDİLDİ

ozcan-saltanatin-ruhu-bulunacak-i6ffp

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyette bulunan bir gurup nakliyeci, sac tüccarı ve sanayici, ilçede kurulu Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR)’i, özelleştirme sonrası Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK)’a devrinin ardından uygulamaya koyduğu bazı politikalar sonucu sac tüccarı, nakliyeci ve sanayicilerin yok ettiği iddiasıyla eylem yaptı. Erdemir’in İstanbul Ataşehir’de bulunan yönetim binası önünü giden yaklaşık 20 kişilik grup, okunan basın açıklamasının ardından kapıya ‘tabut’ bıraktı.

Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Niyazi Özcan, sanayici ve sac tüccarlarını temsilen bir gurupla birlikte eylem yaptı. Bir otobüsle birlikte sabah saatlerinde Ereğli’den İstanbul’a hareket eden grup,  Erdemir’in Ataşehir’de ki yönetim binasına giderek basın açıklaması okudu. TSO Başkan Yardımcısı Niyazi Özcan, 2006 yılı öncesi Ereğli’de 650 olan sac tüccarı sayısının 2014 yılında 70’e düştüğünü belirtirken, nakliyeci ve sanayicilerin sayısında da ciddi düşüş yaşandığını iddia etti. Özcan, Erdemir’in sanayici ve nakliyecileri darbe vurduğunu da iddia ederek şunları söyledi:

“Tüccar, nakliyeci ve sanayicilerimize büyük darbe vuran Erdemir yöneticileri, sadece bunlarla da kalmayıp sosyal sorumluluk olgusunu tamamen unutmuştur. Erdemir özelleştiği günden buyana ne Ereğli’de nede bölgede sosyal sorumluluk adına bir çivi dahi çakmamıştır. DSP Uzmanları keyfiyete ve müşteriye göre farklı yapılacak müşterilerin kaderi kurumun elinde tutulmaktadır. Teminat mektupları ile sıkıştırılmış müşterileri kurumun ibretle duyurmak isteriz. Erdemir yöneticileri, 2008 yılında Ereğli sac tüccarlarının tamamına ‘siz bu malzemeleri alın, Erdemir ile iyi ilişkiler içerisinde olun, siparişlerinize aralıksız devam edin’ deyip daha sonrada 300 dolar aşağı çekerek bütün müşterilerinin ipini çekmiştir. Erdemir, son alarak ise kendi portföyündeki müşterileri ERSEM’e kaydırarak kendi ortaklarından para kaçırmaya çalışmaktadır. Personel taşıma ve hizmet taşıma işi yapan firmalardan defalarca fiyat indirimi talep eden Erdemir, sıra kendi yan kuruluşlarından biri olan OMSAN’a geldiğinde neden bu kadar bonkör davranmamaktadır?”

EY RUH..!

Basın açıklamasının son bölümünde ‘ey ruh’ diyerek Erdemir yöneticilerine seslenen Özcan, konuşmasına şöyle devam etti: “Ey ruh! Eğer buradaysan çık ortaya bedenine geri dön. Ey ruh! Eğer burada yoksan seni Ankara’ya da aramaya geliyoruz. Buraya gelişimiz sadece bir uyarı ve ikaz içindir. Hiç kimse sanmasın ki bu iş burada bitecek.”

Bu arada, eylem için b ina önüne gelen grubu karşılayan şirketin güvenlik şefi Hayri Erdoğan ise binaya giriş izni vermesini söz konusu olamayacağını antalarak ikna ettiği gözlendi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL